Byznysový zápisník: Úřady prošetřují Microsoft kvůli údajné korupci

Byznysový zápisník: Úřady prošetřují Microsoft kvůli údajné korupci

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Policie ČR pátrá po původcích DDoS útoků na weby českých bank, operátorů a médií. Vyšetřovatelé se nezaměřují na samotný DDoS, ale zkouší zjistit, zda útočníci před útoky „nešli na obhlídku místa činu“ a nezanechali po sobě stopy.

S bankami na Kypru je to všelijaké a vyhlídky mnoha českých firem a vkladatelů nejisté. Seznam by ale měl být v pohodě. Ivo Lukačovič sice přes na Kypru vedenou firmu Halifreak Limited ovládá většinu Seznamu, společnost je ale česká a peníze má rovněž zde.

IDC ještě více snížilo odhady prodeje počítačů. Trh by se měl propadnout až o 7,7 procenta kvůli klesajícímu odbytu v Číně. A je možné, že se čísla ještě zhorší. Prodeje tabletů naopak rostou a prozatím to vypadá, že také Macům se daří dobře.

Americké ministerstvo spravedlnosti a komise pro cenné papíry budou prošetřovat Microsoft kvůli podezření z úplatkářství v Číně, Rumunsku a Itálii. Velké technologické firmy se často v tomto směru ohánějí kodexy, úplatky jdou ale dávat i jinak. Třeba přes partnery a prostředníky. Tlaky centrál na ekonomické výsledky poboček jsou navíc velké a obchod se státní správou nebývá lehký.

Hospodářské noviny informovaly, že se Fujitsu Technology Solutions a ministerstva ohradily proti prohlášení antimonopolního úřadu, že dvoumiliardový IT systém na výplatu sociálních dávek nebyl čistý a že proběhl bez výběrového řízení. Antimonopolní úřad prý nepochopil složitost celého řešení. Státní ICT zakázky chápe skutečně jen málokdo.

Giganti IBM, EMC a někteří další se podle informací agentury Reuters přetahují o největší hostingovou společnost světa SoftLayer. Zájemcům se líbí cloudové technologie tolik, že se nabízená cena vyšplhala na 2 miliardy dolarů.

Softwarově definované storage budou lukrativní trh. Fusion-io, který vyrábí flash karty do tradičních serverů, díky čemuž se tyto stroje výrazně zrychlí, kupuje softwarovou firmu ID7. V podobných vodách nedávno lovil VMware a angažují se i mnozí další.

Federal Computer Week informoval, že CIA uzavřela partnerství s Amazonem, který pro tento americký úřad vybuduje cloud za 600 milionů dolarů. Mělo by jít o privátní cloud, CIA by tak mohlo mít své vlastní Web Services ve svém vlastním datovém centru.

Zakladatel Slevomatu a DámeJídlo.cz Tomáš Čupr se rozhodl pro větší podporu zdejších startupů. Neaktivitu v této oblasti mu dříve hodně lidí vyčítalo. Čupr spouští vlastní „inkubátor“ – bude posílat pravidelný newsletter s informacemi a podobě. K odběru už se údajně přihlásilo přes tisíc lidí.

Váš názor Další článek: Čeští vývojáři mohou poradit Microsoftu s překlady anglické terminologie

Témata článku: Byznysový zápisník, Week, Newsletter, Zápisník, Lukrativní trh, Úřad, Americký úřad, Údaj, Kypr, Hospodářské noviny, Nabízený strojVelký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Nanometry jsou jen marketing. Intel proto přejmenoval výrobní procesy, aby dohnal konkurenci

Nanometry jsou jen marketing. Intel proto přejmenoval výrobní procesy, aby dohnal konkurenci

** Z 10nm výroby se rázem stal „Intel 7“, ze 7nm bude „Intel 5“ ** Reaguje na konkurenci s méně konzervativním značením procesů ** Jak budou vypadat čipy budoucnosti?

Lukáš Václavík
ArchitekturaTranzistoryIntel
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy