Byznysový zápisník: Úřady prošetřují Microsoft kvůli údajné korupci

Zprávy z IT byznysu, které by neměly zapadnout. Každý týden na Connect.cz (RSS).

Policie ČR pátrá po původcích DDoS útoků na weby českých bank, operátorů a médií. Vyšetřovatelé se nezaměřují na samotný DDoS, ale zkouší zjistit, zda útočníci před útoky „nešli na obhlídku místa činu“ a nezanechali po sobě stopy.

S bankami na Kypru je to všelijaké a vyhlídky mnoha českých firem a vkladatelů nejisté. Seznam by ale měl být v pohodě. Ivo Lukačovič sice přes na Kypru vedenou firmu Halifreak Limited ovládá většinu Seznamu, společnost je ale česká a peníze má rovněž zde.

IDC ještě více snížilo odhady prodeje počítačů. Trh by se měl propadnout až o 7,7 procenta kvůli klesajícímu odbytu v Číně. A je možné, že se čísla ještě zhorší. Prodeje tabletů naopak rostou a prozatím to vypadá, že také Macům se daří dobře.

Americké ministerstvo spravedlnosti a komise pro cenné papíry budou prošetřovat Microsoft kvůli podezření z úplatkářství v Číně, Rumunsku a Itálii. Velké technologické firmy se často v tomto směru ohánějí kodexy, úplatky jdou ale dávat i jinak. Třeba přes partnery a prostředníky. Tlaky centrál na ekonomické výsledky poboček jsou navíc velké a obchod se státní správou nebývá lehký.

Hospodářské noviny informovaly, že se Fujitsu Technology Solutions a ministerstva ohradily proti prohlášení antimonopolního úřadu, že dvoumiliardový IT systém na výplatu sociálních dávek nebyl čistý a že proběhl bez výběrového řízení. Antimonopolní úřad prý nepochopil složitost celého řešení. Státní ICT zakázky chápe skutečně jen málokdo.

Giganti IBM, EMC a někteří další se podle informací agentury Reuters přetahují o největší hostingovou společnost světa SoftLayer. Zájemcům se líbí cloudové technologie tolik, že se nabízená cena vyšplhala na 2 miliardy dolarů.

Softwarově definované storage budou lukrativní trh. Fusion-io, který vyrábí flash karty do tradičních serverů, díky čemuž se tyto stroje výrazně zrychlí, kupuje softwarovou firmu ID7. V podobných vodách nedávno lovil VMware a angažují se i mnozí další.

Federal Computer Week informoval, že CIA uzavřela partnerství s Amazonem, který pro tento americký úřad vybuduje cloud za 600 milionů dolarů. Mělo by jít o privátní cloud, CIA by tak mohlo mít své vlastní Web Services ve svém vlastním datovém centru.

Zakladatel Slevomatu a DámeJídlo.cz Tomáš Čupr se rozhodl pro větší podporu zdejších startupů. Neaktivitu v této oblasti mu dříve hodně lidí vyčítalo. Čupr spouští vlastní „inkubátor“ – bude posílat pravidelný newsletter s informacemi a podobě. K odběru už se údajně přihlásilo přes tisíc lidí.

Váš názor Další článek: Čeští vývojáři mohou poradit Microsoftu s překlady anglické terminologie

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,