Česko má další vysoce postavenou osobnost v rámci světového internetu

Česko má další vysoce postavenou osobnost v rámci světového internetu

Česko má další vysoce postavenou osobnost v hierarchii celosvětové internetové sítě. Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, která se v České republice mimo jiné stará o správu národní internetové domény, byl jmenován členem Poradního výboru pro bezpečnost a stabilitu (SSAC) v rámci organizace ICANN. Ta v globálním měřítku dohlíží na chod internetu, stanovuje pravidla a zajišťuje správu domén.

Ondřej Filip, jenž byl nedávno hostem pořadu Connected, byl jmenován přímo představenstvem ICANNu po třech kolech výběrového řízení. Mandát neplaceného funkčního období převzal na 3 roky, během kterých bude řešit dané úkoly spojené s bezpečností internetu. „Výbor pro bezpečnost a stabilitu představuje v rámci rozhodovacích procesů ICANN významný článek pro a toto jmenování je pro mne velikou poctou i závazkem,“ komentuje Filip své jmenování. „V rámci jednotlivých pracovních skupin se budu podílet na řešení mnoha problémů spojených se zajištěním stability internetu a eliminací bezpečnostních rizik.“

Úspěšní Češi

Sdružení CZ.NIC a jeho členové mají v rámci ICANNu a internetu dlouhodobě výborné postavení a jméno. Šéf laboratoří správce české národní domény Ondřej Surý je například jedním ze 7 lidí na světě, kteří drží „klíč“ od světového internetu v rámci zabezpečení formou DNSSEC.

CZ.NIC v čele Ondřejem Filipem se aktivně podílejí na zavádění a propagaci „nového internetu“ IPv6 a velikou roli sehráli právě v bezpečnosti a nasazování DNSSEC. „CZ.NIC je skutečně velice aktivní a schopnou organizací a hraje v rámci ICANNu velice důležitou roli,“ řekl už dříve v rozhovoru pro Connect.cz bývalý šéf světového dozorce internetu Rod Beckstrom.

Ondřej Filip přímo pro ICANN pracoval už dříve, když zasedal v radě ccNSO, která pracuje s národními doménami nejvyššího řadu. V rámci SSAC bude pracovat především přes internet a spousta záležitostí se údajně bude řešit také na setkáních ICANNu. Jedno takové naposledy proběhlo v Praze.

Rada SSAC, do které nyní český šéf přichází, má na starost například bezpečnost a integritu systémů pro přidělování jmen a adres na internetu, průběžně vyhodnocuje hrozby a provádí analýzu rizik a služeb při udělování internetových jmen a adres a poskytuje komunitě ICANN doporučení. Součástí rady SSAC byl dříve také současný předseda představenstva ICANNu Steve Crocker, který stál za vznikem sítě ARPANET, jež položila základy současnému internetu.

V rámci CZ.NIC funguje také několik dalších světových projektů. Software FRED vyvinutý ve zdejších laboratořích například pohání světové domény a oblibu si získal především v afrických zemích.

Diskuze (5) Další článek: 5 špinavých triků Facebooku při instalaci aplikací či her

Témata článku: Internet, Česko, QFT, Svět, Velké riziko, Velké jméno, Národní doména, Rámec, Poradní výbor, Osobnost, Udělování, Velká role, Rám, Ondřej Filip, Starý pořad, Fred, Rado, Rozhodovací proces


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59