Český kybernetický zákon prý ohrožuje svobodu. NBÚ to odmítá

Připravovaný zákon o kybernetické bezpečnosti, který by v případě červnového schválení vládou mohl začít platit od ledna roku 2015, údajně omezuje svobodu internetu a zasahuje do práv soukromých společností. Ve svém prohlášení to tvrdí zástupci Strany svobodných občanů (Svobodní). Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), jenž je předkladatelem a tvůrcem zákona, to odmítá.

Svobodným se nelíbí, že návrh zákona stanovuje jak státním, tak soukromým provozovatelům informačních a komunikačních systémů povinnosti, které vymezuje jen v základních parametrech a že vládní bezpečnostní tým CERT může vydávat opatření, jež jsou vymezena jen účelem. Zavedení bezpečnostních opatření, které může stát po firmách chtít, je možné stanovit přes předváděcí předpis.

„Zákon by tedy de facto v oblasti regulace informačních a komunikačních technologií, a to i individuální, dal NBÚ a jeho vládnímu CERTu volnou ruku,“ tvrdí místopředseda Svobodných Karel Zvára. Stát tak jinými slovy může skrze předpis a nařízení v rámci případných kybernetických opatření zasahovat do chodu firem. „V důsledku tak NBÚ může pomocí různých druhů opatření rozhodovat o nakládání s majetkem soukromých provozovatelů,“ doplňuje Zvára.

Je to vyvážený standard, tvrdí NBÚ

Národní bezpečnostní úřad ale snahy o regulaci internetu a zasahování do soukromých aktivit firem odmítá. „Návrh zákona o kybernetické bezpečnosti je postavený na 2 zásadách – minimální zásah do práv soukromých subjektů a individuální odpovědnost za bezpečnost vlastní sítě,“ opakuje pro Connect.cz dřívější prohlášení Radek Holý z NBÚ.

„Vládní CERT nebude vydávat žádná bezpečnostní opatření ad hoc. Tato bezpečnostní opatření budou zavádět vybrané povinné osoby zařazené do kritické informační infrastruktury a správci významných informačních systémů,“ vysvětluje dále Holý a odmítá tak, že by vláda jakkoliv přes předpisy a nařízení do soukromí firem zasahovala.

Rozdělení mezi zákon a prováděcí předpis je v české legislativě poměrně běžné a NBÚ tvrdí, že veškeré kroky mají být schváleny v řádném legislativním procesu. „Navržený systém protiopatření je vyvážený. Na jedné straně zohledňuje potřebu spravedlivého procesu a předvídatelnosti při ukládání protiopatření, a na druhé straně rychlost a efektivitu, jež je v elektronickém světě důležitá,“ dodává Holý.

Diskuze (3) Další článek: Unikají detaily nových Google Maps, na co se můžeme těšit?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,