Český šéf o otevřenosti Skypu: Nechceme degradovat naše služby

Otevření Skypu prozatím není na pořadu dne a společnost nejspíše v blízké budoucnosti volání Cisca vstříc nevyjde. To požaduje, aby nejenom Skype, ale také další komunikační služby jako FaceTime od Applu otevřely své technologie a umožnily komunikaci s jinými sítěmi, než jsou jejich vlastní. Skype, který se za 8,5 miliardy dolarů stal součástí Microsoftu, tak nechce činit zejména kvůli kvalitě komunikace.

„Potenciálně to zajímavé je, ale my se vždy snažíme dívat na to, aby rozšíření Skypu bylo dostatečně kvalitní a abychom nedegradovali naše služby,“ řekl pro Connect.cz na téma otevření služby šéf české pobočky Skypu Tomáš Vocetka. Skype díky současné uzavřenosti může plně kontrolovat technologickou kvalitu svých služeb a vše lépe „ladit“. „Skype má několik velmi unikátních technologií, například v oblasti zpracování videa a zpracování a přenosu hlasu, a udržení této kvality je pro nás primární,“ doplňuje Vocetka.

Pokud by došlo k otevření protokolu tak, aby do Skypu mohli volat uživatelé z jiných služeb a naopak, jak požaduje Cisco, Skype by nemusel udržet takovou kvalitu přenosu zvuku a videa, jako doposud. Modrý obláček v současné době považuje technologie, díky kterým optimalizuje přenos video hovorů, za své duševní vlastnictví a zásadní výhodu proti konkurenci. Skype například dobře pracuje s kvalitou internetového připojení a podle toho automaticky nastavuje kvalitu videa.

Stále sílící video

I pokud by tyto technologické bariéry padly, automaticky to neznamená, že by se Skype světu otevřel. „Úplně bych netvrdil, že se tomu z nějakého ideologického pohledu nebráníme,“ říká Vocetka. Z pohledu propojení jednotlivých komunikačních platforem je ale podle něj „technologicky možné cokoliv“.

Viceprezident Cisca Marthin De Beer už letos v rozhovoru pro Connect.cz řekl, že například FaceTime je na otevření připravený a pokud by došlo na věc, Apple ho zvládne zpřístupnit ze dne na den.

Skype má v současné době 250 milionů aktivních uživatelů, kteří se ke službě připojují alespoň jednou měsíčně, přičemž ještě před spojením s Microsoftem to bylo 170 milionů uživatelů. Roli v tom hraje také spojení s Facebookem, v rámci něhož je možné pomocí Skypu volat. Skype do budoucna plánuje větší podporu služby na webu, například díky e-mailové službě Outlook.com.

Prioritou populární služby je obsadit co největší množství platforem. V této strategii hraje významnou roli pražská pobočka, která aktuálně hledá nové vývojáře a vytváří aplikaci pro Windows 8. Více o tom v zítřejším článku.

Komunikace skrze video má hrát podle Cisca, Skypu a dalších v budoucnu významnou roli. Už dnes tvoří video kolem 50 procent přenesených dat v rámci Skypu a například Cisco vypočítává, že video bude v roce 2016 tvořit 90 procent světového toku dat. Trh s komunikačními nástroji by mohl mít velikost 45 miliard dolarů.

V oblasti videa chtějí hrát významnou roli také další společnosti, například Google a Apple s FaceTime. Cisco v návaznosti na rostoucí význam těchto služeb a jejich vzájemnou nekompatibilitu chce, aby se stanovil jeden otevřený standard, díky kterému by bylo možné si volat nezávisle na službě, platformě a aplikaci. Podobně, jako je možné volat do sítí jiných operátorů z telefonů různých značek. Kritici však síťovému gigantovi vyčítají, že sám v oblasti otevřenosti, například se službou WebEx, příliš příkladem nejde.

Diskuze (20) Další článek: Podívejte se, jak vypadá výroba levných tabletů s Androidem (video)

Témata článku: Byznys, Služby, Zásadní role, Webex, Facetime, Významná role, Šéf, Sky, Připravená strategie, OT Sky, Beer, Připravená technologie, Technologický gigant, NEC, Primární data, OtevřenostSrovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

** Co kdyby fotovoltaický panel nevypadal jako fotovoltaický panel? ** Teď to zkouší švédský startup Exeger ** Vyrobil speciální vrstvu, kterou už mají první komerční produkty

Jakub Čížek
FotovoltaikaTechnologie
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita