Čeští Anonymous spustili vlastní informační a „zpravodajský“ web

Česko-slovenská odnož hacktivistického hnutí Anonymous spustila vlastní informační server. Nese název Anonymní tisková kancelář a s podtitulem „Vaše denní dávka informací o kyberválce“ je jej možné nalézt na internetové adrese anonymni.tk. Projekt však není nijak rozsáhlý a v současné podobě v podstatě pouze agreguje zprávy z několika účtů na Twitteru.

Mezi vybranými twitterovými kanály je například „oficiální“ účet českých Anonymous, populární YourAnonNews, AnonCentral či CyberWarNews. Na stránkách je tak možné najít setříděný obsah toho, co Anonymous považují za důležité informace, a odkazy na informace o aktivitách samotného hnutí.

Někteří čeští a slovenští Anonové nedávno diskutovali o tom, že spustí také obsáhlejší web, který by měl sloužit jako základna pro setkávání členů a trénování a rekrutování členů nových. Z původních plánů ale nejspíše sešlo a aktivity ohledně tohoto tématu už se dále neprobírají.

Milion na vlastní zpravodajství

Zatímco Anonymní tisková kancelář s vlastním obsahem prakticky nepracuje, globální Anonymous připravují mnohem ambicióznější projekt. Skupina už na crowdfundingové službě Indiegogo vybrala téměř 55 tisíc dolarů (přes milion korun) na vlastní zpravodajský server Your Anon News. Ten by měl navázat na již zmiňovaný stejnojmenný účet na Twitteru (aktuálně má přes 1 milion a 100 tisíc odběratelů) a rovněž stejně pojmenovaný blog na sociální síti Tumblr, kterou nedávno koupilo Yahoo za více než miliardu dolarů. Původním plánem přitom bylo vybrat pouhé 2 tisíce dolarů.

Nový web Your Anon News má podle vyjádření Anonymous šířit pouze ty informace, které jsou směrodatné a objektivní a nejsou ničím ovlivňovány. Globální skupina chce dokonce najmout novináře na volné noze, aby dodávali původní materiál. Tito novináři mají jít především do hloubky daného tématu a nezabývat se jím pouze povrchně.

Tuzemští Anonymous se snaží své příznivce informovat především přes sociální sítě. Účet na Twitteru sdílí informace ze světových účtů a odkazuje také na zdejší zpravodajské texty a další informace. Podobné je to na Facebooku, kde funguje několik kanálů. Nejpopulárnější jsou „anonymous media cz“ a „Anonymous Czech Republic“. Ideologicky podobné zprávy, jaké šíři čeští a slovenští Anonymous, u nás na svém webu Piráti.cz vystavuje Česká pirátská strana, která si „vypůjčila“ design od Seznamu.

Anonymous dlouhodobě kritizují mainstreamová média za to, že podle nich nepodávají kvalitní a objektivní informace. Česká skupina proto zhruba před týdnem zveřejnila téměř tříminutové video s názvem „Výzva“, kde mimo jiné upozorňuje na nutnost ochrany svobody internetu. Zatím má pouze přes 2 tisíce zhlédnutí.

Témata článku: Právo, Anonymous, Crowdfunding

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pepeecek 4. 6. 2013 8:43:01
    Koukal jsem na http://anonymni.tk/ a zobrazuje se mi tam Exception The...
  • Moonraker 3. 6. 2013 22:40:46
    přesněji KUba čížek spustil . . .
  • Antonín Tráva 3. 6. 2013 22:32:22
    A jak poznáte, že jsou to ti praví Anonymous... když jsou vlastně...
Určitě si přečtěte

Twitter zažaloval USA, vláda po něm chtěla odhalení osob za účtem, který kritizuje Donalda Trumpa

Twitter zažaloval USA, vláda po něm chtěla odhalení osob za účtem, který kritizuje Donalda Trumpa

** Twitter obdržel příkaz od americké vlády, aby odhalil identitu za jedním z účtu kritizující administrativu Donalda Trumpa ** Twitter odmítl žádosti vyhovět kvůli právu na svobodu slova ** V žalobě se Twitter zastal účtu, protože nedochází k žádnému porušení zákona

10.  4.  2017 | Javůrek Karel | 25

Američané se bouří. Kongres dal zelenou operátorům, kteří je mohou špehovat a prodávat jejich soukromí

Američané se bouří. Kongres dal zelenou operátorům, kteří je mohou špehovat a prodávat jejich soukromí

** Američané mohou přijít o soukromí ** Operátoři by mohli systematicky analyzovat jejich činnost na webu ** A získané informace využívat ke koemrci

31.  3.  2017 | Čížek Jakub | 25