Čeští Cognitive Security se v Ciscu neztratí a budou mít značný vliv

Čeští Cognitive Security se pod křídly síťového giganta Cisco neztratí a nestanou se pouze malou bezvýznamnou jednotkou ve velké korporaci. Naopak, Cisco chce z pražské společnosti udělat důležitou součást své bezpečnostní a cloudové divize, kterou do budoucna hodlá významně posilovat.

Akvizice Cognitive Security je v kontextu ostatních akvizic Cisca hodně specifická,“ tvrdí šéf české pobočky světového síťového lídra Jiří Devát. Cognitive budou mít podle jeho slov velký vliv ve své oblasti. Cisco nejenom, že do budoucna hodlá využívat bezpečnostní technologii české firmy ve svých síťových produktech, ale Cognitive se zároveň budou velkou měrou podílet na pravidelném bezpečnostním reportu americké firmy.

Cisco provozuje síť Security Intelligence Operations (SIO), která po celém světě monitoruje kybernetické bezpečnostní hrozby a varuje před nimi. Slouží zároveň k vylepšování produktů a na základě nasbíraných dat se připravují pravidelné každoroční zprávy, které patří k nejcitovanějším a nejrespektovanějším na světě. „Příští rok už se zde projeví práce Cognitive Security,“ dodává Devát.

Posílení týmu v Praze

Cisco se proto rozhodlo, že svojí novou součást bude postupně zvětšovat. Současný zhruba třicetičlenný tým Cognitive Security budou v Praze rozšiřovat posily ze zahraničí, zejména Spojených států. Cognitive si zároveň ponechává určitou suverenitu – prozatím se nemluví o tom, že by se firma měla stěhovat z Rašínova nábřeží do české centrály svého nového vlastníka na Hybernské ulici. I nadále má fungovat úzká spolupráce s ČVUT, za jejíž účasti a pomoci bezpečnostní společnost vyrostla. Stejně, jako díky spolupráci s americkou armádou.

Martin Rehák, jeden ze spoluzakladatelů Cognitive, navíc získá silné postavení v rámci celého Cisca. Konkrétně se má stát jedním ze 3 nejvýše postavených lidí v bezpečnostní divizi firmy vedené viceprezidentem Chrisem Youngem.

„Už několik měsíců před odkupem jsme s Ciscem spolupracovali a měli jsme volnost,“ popisuje fungování další ze spoluzakladatelů Michal Pěchouček. „A nevidíme náznaky toho, že by se teď něco měnilo.“

Cognitive Security se k Ciscu údajně připojilo také kvůli větším možnostem vlivu a zásahu zákazníků. „Doslova jsme zasvětili životy boji proti kybernetickým zločincům, někdy ale v tomto úsilí nastal problém, že jsme byli malý tým,“ vysvětluje Pěchouček. „Cisco má zároveň velkou a vyspělou partnerskou a obchodní síť, díky které se dostaneme k lidem.“

Jednotky milionů eur

Cisco jenom v loňském roce koupilo více než desítku firem různého zaměření a za některé se nezdráhalo zaplatit i miliardy dolarů. Cena v případě odkupu české společnosti není veřejná a jednoduché jí nejspíše nebude vyčíst ani z finančních výsledků. Podle některých zdrojů Connect.cz by nicméně mělo jít o částku v řádech jednotek milionů eur.

Cognitive Security vyvíjí technologii, která umí v reálném čase monitorovat dění v celé síti a zjišťovat možná bezpečnostní rizika. Využívá k tomu behaviorální analýzu (NBA) a vlastní umělou inteligenci a technologie se zároveň učí, jak síť funguje a podle toho odvozuje nestandardní pohyby a toky dat.

Právě tyto nové způsoby ochrany jsou podle odborníků nutné s tím, jak se objevují mobilní zařízení a další zařízení připojená k internetu. „Jsme v bodě, kdy je nutné kompletně změnit ochranu internetu,“ tvrdí Pěchouček. „Je nutné pochopit, co se v sítích děje,“ doplňuje s tím, že už není možné chránit pouze samotná zařízení.

Váš názor Další článek: Ondřej Filip: Útok z minulého týdne možná nebyl DDoS, ale DoS

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,