Cisco jedná o prodeji divize domácích routerů Linksys

Cisco jedná o prodeji divize domácích routerů Linksys

Síťový obr Cisco podle všeho hledá kupce své divize domácích bezdrátových routerů Linksys. Podle informací Bloombergu už si firma najala banku Barclays, která má případné zájemce najít a oslovit. I když Cisco oficiálně tyto informace nekomentuje, dobře informované zdroje ze společnosti pro Connect.cz potvrdily, že zmiňované kroky dávají smysl.

„Pokud si dáte jedna a jedna dohromady a podíváte se na vývoj strategie a byznysu Cisca v posledním roce, vyjde vám, že se tato informace nezakládá pouze na spekulacích,“ uvádí o prodeji zdroj Connect.cz.

Lidé z Cisca často při rozhovorech dávají jasně najevo, že Linksys do fungování celé společnosti příliš nezapadá a diplomaticky mluví o „širším okruhu portfolia“. Firma koupila Linksys v roce 2003 za 500 milionů dolarů a plánovala rozšířit své silné portfolio síťových produktů do datových center a firem také o bezdrátové routery v domácnostech, díky čemuž by mohla dodávat kompletní sadu síťových produktů.

Cisco nicméně v posledním roce prošlo výrazným odtučňovacím procesem a začalo se zbavovat divizí, které přímo nesouvisí s jeho síťovým byznysem v rámci IT infrastruktur. Důvodem byl zejména fakt, že společnost začala ztrácet jasnou strategii a nezdravě se rozrůstala do oblastí, ve kterých nebyla silná a které generovaly o řády nižší marže, než tradiční síťový byznys. I proto firma ukončila výrobu ve své době velice populárních přenosných kamerek Flip a firemních tabletů Cius.

Jasná cesta

Restrukturalizace se projevila i v hromadném propouštění a jenom v letošním roce muselo Cisco opustit téměř 8 tisíc zaměstnanců po celém světě. Firma se v současné době opět soustředí především na „hardcore“ síťové technologie, které dodává do datových center firem, mobilních operátorů a poskytovatelům televizního vysílání.

Do televizí Cisco vstoupilo letos, když za 5 miliard koupilo společnost NDS Group. Firma považuje video komplexně za důležité a v rámci své strategie se soustředí také na videokonferenční produkty.

Klepněte pro větší obrázek
Vrátit se k jádru našeho byznysu. Šéf Cisco Systems John Chambers.

Směřování společnosti Johna Chamberse je vidět také na letošních akvizicích. Z celkových 11 koupených firem se jich velká část zaměřuje na takzvané softwarově definované sítě (SDN), které mají firmě umožnit posilovat do budoucna a bránit se konkurenci.

Možný kupec divize Linksys prozatím není znám, některé informace ale poukazují na společnost Belkin, která mimo jiné domácí routery rovněž vyrábí. Je pravděpodobné, že Cisco za Linksys cenu ve výši 500 milionů dolarů, kterou za odkup vynaložila, prodejem nezíská a bude podstatně menší. Marže v této oblasti totiž padají a konkurence je silná.

Pozice Linksysu mezi výrobci jako D-Link, ZyXEL, TP-LINK, Netgear a dalšími je přesto silná a z hlediska příjmů se řadí mezi ty nejúspěšnější. Samotné Cisco hospodaření divize Linksys nezveřejňuje a její výsledky zahrnuje do položky „ostatní“. Ta v posledním čtvrtletí meziročně klesla o 11 procent.

Firma jako celek naopak stále roste – v posledním roce byl zisk o 24 procent vyšší, než v roce předchozím. Firma vygenerovala roční příjem přesahující 46 miliard dolarů a na účtech má kolem 45 miliard dolarů v hotovosti.

Výkonný šéf Cisca John Chambers nedávno oznámil, že po mnoha letech v nejvyšším křesle odejde do důchodu. Hlasy zevnitř společnosti často říkají, že tak měl učinit už dříve. „V Ciscu se často mluví o tom, zda John Chambers firmě škodí či pomáhá,“ říká informovaný zdroj. Otázkou je, kdo by mohl být jeho nástupce. „Často se zmiňuje současný prezident vývoje a prodeje Rob Lloyd.“

Diskuze (12) Další článek: Seznam bude na Štědrý den pouštět pohádku přímo na titulce

Témata článku: Byznys, Router, Cisco Systems, Linksys, Současný prezident, Jasná cesta, Lin, Směřování společnosti, Linksysu, Silná konkurence, Poslední rok, Belkin, Jed, Divize, Lloyd, Domácí router, Kupec, Flip, Barclays, Informovaný zdroj, Rob Lloyd, Nejúspěšnější čtvrtletí, Televize na zeď na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38