Cisco jedná o prodeji divize domácích routerů Linksys

Síťový obr Cisco podle všeho hledá kupce své divize domácích bezdrátových routerů Linksys. Podle informací Bloombergu už si firma najala banku Barclays, která má případné zájemce najít a oslovit. I když Cisco oficiálně tyto informace nekomentuje, dobře informované zdroje ze společnosti pro Connect.cz potvrdily, že zmiňované kroky dávají smysl.

„Pokud si dáte jedna a jedna dohromady a podíváte se na vývoj strategie a byznysu Cisca v posledním roce, vyjde vám, že se tato informace nezakládá pouze na spekulacích,“ uvádí o prodeji zdroj Connect.cz.

Lidé z Cisca často při rozhovorech dávají jasně najevo, že Linksys do fungování celé společnosti příliš nezapadá a diplomaticky mluví o „širším okruhu portfolia“. Firma koupila Linksys v roce 2003 za 500 milionů dolarů a plánovala rozšířit své silné portfolio síťových produktů do datových center a firem také o bezdrátové routery v domácnostech, díky čemuž by mohla dodávat kompletní sadu síťových produktů.

Cisco nicméně v posledním roce prošlo výrazným odtučňovacím procesem a začalo se zbavovat divizí, které přímo nesouvisí s jeho síťovým byznysem v rámci IT infrastruktur. Důvodem byl zejména fakt, že společnost začala ztrácet jasnou strategii a nezdravě se rozrůstala do oblastí, ve kterých nebyla silná a které generovaly o řády nižší marže, než tradiční síťový byznys. I proto firma ukončila výrobu ve své době velice populárních přenosných kamerek Flip a firemních tabletů Cius.

Jasná cesta

Restrukturalizace se projevila i v hromadném propouštění a jenom v letošním roce muselo Cisco opustit téměř 8 tisíc zaměstnanců po celém světě. Firma se v současné době opět soustředí především na „hardcore“ síťové technologie, které dodává do datových center firem, mobilních operátorů a poskytovatelům televizního vysílání.

Do televizí Cisco vstoupilo letos, když za 5 miliard koupilo společnost NDS Group. Firma považuje video komplexně za důležité a v rámci své strategie se soustředí také na videokonferenční produkty.

Klepněte pro větší obrázek
Vrátit se k jádru našeho byznysu. Šéf Cisco Systems John Chambers.

Směřování společnosti Johna Chamberse je vidět také na letošních akvizicích. Z celkových 11 koupených firem se jich velká část zaměřuje na takzvané softwarově definované sítě (SDN), které mají firmě umožnit posilovat do budoucna a bránit se konkurenci.

Možný kupec divize Linksys prozatím není znám, některé informace ale poukazují na společnost Belkin, která mimo jiné domácí routery rovněž vyrábí. Je pravděpodobné, že Cisco za Linksys cenu ve výši 500 milionů dolarů, kterou za odkup vynaložila, prodejem nezíská a bude podstatně menší. Marže v této oblasti totiž padají a konkurence je silná.

Pozice Linksysu mezi výrobci jako D-Link, ZyXEL, TP-LINK, Netgear a dalšími je přesto silná a z hlediska příjmů se řadí mezi ty nejúspěšnější. Samotné Cisco hospodaření divize Linksys nezveřejňuje a její výsledky zahrnuje do položky „ostatní“. Ta v posledním čtvrtletí meziročně klesla o 11 procent.

Firma jako celek naopak stále roste – v posledním roce byl zisk o 24 procent vyšší, než v roce předchozím. Firma vygenerovala roční příjem přesahující 46 miliard dolarů a na účtech má kolem 45 miliard dolarů v hotovosti.

Výkonný šéf Cisca John Chambers nedávno oznámil, že po mnoha letech v nejvyšším křesle odejde do důchodu. Hlasy zevnitř společnosti často říkají, že tak měl učinit už dříve. „V Ciscu se často mluví o tom, zda John Chambers firmě škodí či pomáhá,“ říká informovaný zdroj. Otázkou je, kdo by mohl být jeho nástupce. „Často se zmiňuje současný prezident vývoje a prodeje Rob Lloyd.“

Diskuze (12) Další článek: Seznam bude na Štědrý den pouštět pohádku přímo na titulce

Témata článku: Byznys, Router, Cisco Systems, Linksys, Dóm, Informovaný zdroj, Jasná cesta, Kupec, Flip, Jed, Lin, Linksysu, Lloyd, Belkin, Poslední rok, Domácí router, Domácí, Divize, Link +, Pro, Současný prezident, Silná konkurence, Barclays, Nejúspěšnější čtvrtletí, DOMStavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku
Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu