Cisco koupilo cloudový startup za 1,2 miliardy dolarů. A dvě firmy k tomu

Cisco navázalo na sérii letošních akvizic a v posledních dnech koupilo další 3 společnosti. Jako většina těch předchozích, i tyto nové přírůstky jsou v prvé řadě softwarové společnosti, které síťovému gigantovi pomohou s přechodem na přetvářející se síťový trh. Cisco tento rok koupilo už 9 společností a do budoucna nejspíše počítá s dalšími. Na účtech má 45 miliard dolarů v hotovosti.

Jedna z těchto miliard, konkrétně 1,2 miliardy dolarů, padla na odkup mladého startupu Meraki. Pro původní investory a zakladatele je taková částka vyplacená v hotovosti významným zhodnocením. Firma v několika investičních kolech získala 80 milionů dolarů od Sequoia Capital a také od Googlu, který se zároveň stal jedním z prvních zákazníků Meraki. Zakladatelé firmy původně nabídku Cisca odmítli s tím, že plánují firmu dovést na burzu. Vlivem současné situace okolo nízkého ohodnocování technologických firem a několika dalších faktorů se ale nakonec rozhodli pro prodej.

Meraki vzniklo v roce 2006 původně jako projekt na MIT, který byl později přetaven do plnohodnotné společnosti. Od svého začátku řeší problém čím dál větší komplexity sítí a růstu mobilních zařízení, které se do firemních a dalších sítí připojují pomocí Wi-Fi. Na obsluhování tohoto typu provozu jsou potřeba nové technologie, investice a náročnější správa.

Síť, kterou stačí jenom zapnout

Produkty Meraki umožňují se od všech s tím spojených složitostí oprostit a tvůrci sady produktů vytvořili pojem, kterému říkají „cloud networking“. Meraki prodává bezdrátové routery, klasické switche a bezpečnostní prvky, které je možné okamžitě uvést do provozu bez nutnosti složité konfigurace. Veškeré nastavování totiž probíhá přes centrální cloud v několika datových centrech Meraki po celém světě.

K administraci sítě se přihlašuje pomocí cloudové webové aplikace a je v rámci ní kromě nastavování možné provádět také monitoring a další aktivity. Spravovat je možné Wi-Fi sítě, switche, bezpečnost, mobilní zařízení, WAN, firewall, guest networking, VPN a další pokročilé funkce.

Meraki se zaměřuje především na střední podniky. „Akvizice Meraki nám umožní vytvářet jednoduché, zabezpečené a přes cloud ovládatelné sítě dostupné globálně středním i větším podnikům,“ říká k uzavřenému obchodu viceprezident Cisca Rob Soderbery. „Tyto společnosti mají stejné IT potřeby, jako veliké organizace, ale bez zdrojů na provozování komplexních IT řešení.“ Jinými slovy Meraki umožňuje rychle postavit síť bez toho, aby bylo nutné investovat do dražších technologií.

Cloudový startup meziročně rychle rostl, v posledním čtvrtletí meziročně o 150 procent. Má už přes 20 tisíc zákazníků a mezi nimi například MIT, Stanford, Sony, obchodní řetězec Spar, módní značku United Colors of Benetton a další. Zákazníkem je i Google, který si hned v začátcích fungování společnosti pořídil tisíc bezdrátových routerů a následně se rozhodl investovat.

Pro Cisco je tento odkup ideálním způsobem, jak se dostat do středních podniků. Firma zároveň získala nové moderní technologie a především více než třísetčlenný tým talentů. Z Meraki se stane divize Cloud Networking Group, která má až do dokončení obchodu operovat samostatně a poté má rozšířit nabídku samotného Cisca. „Cisco chce, abychom pokračovali ve vývoji našich produktů, vytvářeli nové funkce a produkty a také do cloudu převedly ostatní Cisco produkty,“ píše v prohlášení spoluzakladatel a šéf Meraki Sanjit Biswas.

Meraki není jediná společnost, která se snaží nasazování a ovládání sítí zjednodušit a přizpůsobit je mobilním zařízením a datům, v podobné oblasti figurují také Aruba Networks a Aerohive. Cisco se podobnou oblast snaží řešit u mobilních operátorů, kterým nabízí systém umožňující inteligentní řízení mobilních datových toků.

Klepněte pro větší obrázek
Dobré zhodnocení startupu. Spoluzakladatelé Meraki. Zdroj: Sequoia Capital

Cisco si pomocí letošních akvizic výrazně posiluje vliv v oblasti softwaru, který se stává stále důležitější součástí síťových technologií. „Akvizice Meraki je dalším příkladem toho, jak se Cisco zaměřuje na posílení obchodních modelů postavených na softwaru,“ potvrzuje ve svém blogovém zápisků viceprezident Cisca Hilton Romanski.

Nákupy kvůli softwaru

Síťový obr, kterému v posledním čtvrtletí meziročně narostl zisk o 18 procent, nejenom, že se snaží podporovat softwarově definované sítě (SDN) v rámci své platformy Cisco ONE a vyčlenění samostatného startupu Insieme, ale software používá také v dalších oblastech. Koupená Virtuata umožňuje zabezpečovat cloudy, Truviso analyzuje data v reálném čase, ClearAccess umožňuje vzdálený přístup k sítím, díky softwaru od NDS se Cisco pouští do televizního byznysu a ThinkSmart pak umožňuje monitorovat prostředí pomocí Wi-Fi. K těmto letošním softwarovým obchodům se nyní přidávají i společnosti Cloupia a vCider.

Koupí vCider Cisco reaguje na nedávnou akvizici startupu Nicira virtualizačním hráčem VMware. Podobně jako Nicira i vCider umožňuje vytvářet virtuální sítě a umožňuje jejich bezpečný chod. Nad hardwarovými síťovými prvky je navíc možné programovat vlastní aplikace a chod sítí tak přizpůsobovat vlastním požadavkům. Technologie vCider se stanou součástí SDN platformy Cisco ONE a firma s nimi zároveň přispěje do cloudového open source standardu OpenStack. Startup vCider fungoval teprve od roku 2010 a neměl žádné externí investice.

Také Cloupia umožní Cisco expandovat díky softwaru. Prakticky jde o konkurenční produkt ke Gale Technologies, jehož akvizici před pár dny oznámil Dell. Nástroje této společnosti umožňují sjednocovat technologie v datových centrech a využívat je efektivněji. Například je možné sjednotit servery, sítě a úložné systémy do jednoho rychlejšího celku pro rychlejší chod aplikací nebo cloudů. Vše je navíc možné ovládat jedním rozhraním.

Cisco za Cloupia zaplatilo 125 milionů dolarů a firma se stane součástí Cisco UCS, tedy konvergovaných systémů „vše v jednom“, které, podobně jako třeba Dell, HP, IBM či Oracle, nabízí veškeré technologie v jedné „krabici“. Tedy až na storage systémy, které Cisco nevyrábí a dodává tak produkty od partnerů EMC a NetApp.

UCS je jedním z nejrychleji rostoucích produktů Cisca, který si v roce 2012 připisuje meziroční růst příjmů téměř 100 procent. Cloupia vznikla v roce 2009 bez vstupu externího investora. Firma měla kolem 30 zákazníků a 50 zaměstnanců.

Diskuze (1) Další článek: Firefox 17 ESR je už ke stažení z FTP Mozilly

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,