Cisco má peníze a půlroční program pro mladé české firmy

Connect.cz z Vídně: Síťový obr Cisco Systems expanduje se svým programem pro podporu začínajících technologických firem ze Silicon Valley také do Evropy. Jako hlavní sídlo si vybral Vídeň, iniciativa je nicméně otevřená i pro okolní země včetně České republiky.

Cisco novému programu říká Entrepreneurs in Residence (EIR). Princip je jednoduchý – šesti vybraným projektům nabídne půlroční působení v prostorách společnosti ve Vídni, přístup k zákazníkům, investorům, včetně těm ze Silicon Valley a dalších oblastí. Cisco zároveň všem účastníkům hradí náklady spojené s pobytem.

„Nedáváme žádnou investici a nebereme si tedy ani žádný podíl ve firmě. EIR je program, kde je možné šest měsíců využívat globálního zázemí a síly naší společnosti a těžit z toho,“ říká pro Connect.cz na konferenci Pioneers Festival Judit Sinko z evropské pobočky Cisca.

Investice do Prahy

Cisco každopádně nabízí také přístup k penězům, a to skrze fond provozovaný společně s 3TS Capital Partners. Jeho aktuální kolo disponuje 103 miliony eur (téměř tři miliardy korun) a investovat se z něj ročně má ve střední a východní Evropě do zhruba pěti firem. Investici ve výši 7,2 milionu dolarů z něj už získal pražský podnik Visual Unity zaměřený na streamování videa a provoz CDN sítě.

 

Cisco hradí i půlroční náklady spojené s pobytem. Investice nabízí skrze třímiliardový fond.

 

První kolo evropské části programu startuje příští rok v lednu. Během půlročního období se vypíše výběrové řízení do dalšího kola. Mají být tedy dva „běhy“ ročně. Zájem ze strany začínajících firem je poměrně velký – do prvního kola se v Evropě během pár týdnů přihlásilo přes 350 projektů.

Cisco do prvního evropského kola vybralo šest startupů z Francie, Bulharska, Řecka, Německa a Rakouska. „Program je otevřený i pro Česko, stačí se přihlásit,“ vzkazuje Sinko. Cisco se zajímá zejména o týmy pracujících na internetu věcí, velkých datech a jejich analýze, kybernetické bezpečnosti a na dalších v budoucnu lukrativních oblastech.

Cisco je v Česku v investicích aktivní také skrze vlastní výzkum a vývoj. V Praze funguje centrála pro kybernetickou bezpečnost zformovaná díky koupeným Cognitive Security. Na to konto ČVUT získala výzkumný grant na půl milionu eur, z něhož už se rýsuje první společný patent. Cisco vedle toho hledá také vývojáře do svého programu DevNet.

Váš názor Další článek: DELL Inspiron 13 7000 zařízení typu 2 v 1

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,