Cisco tento měsíc koupilo už třetí firmu, letos desátou

Cisco tento měsíc koupilo už třetí společnost a celkem už jich v tomto roce získalo rovných 10. Síťový obr tentokrát zaplatil 141 milionů dolarů v hotovosti a akciích za firmu Cariden, díky které bude moci posílit svojí přítomnost v datových centrech mobilních operátorů a poskytovatelů telekomunikačních služeb. Tento trh se totiž v posledních měsících rychle proměňuje.

„Díky akvizici společnosti Cariden posílíme naší nabídku technologií pro poskytovatele telekomunikačních služeb a ti nyní budou moci optimalizovat jejich sítě, vydělávat na nich a umožnit tak růst jejich byznysu,“ vzkazuje v prohlášení Surya Panditi, prezident divize Service Provider Networking Group, do které bude nově zakoupená společnost začleněna.

Technologie Cariden umožňují operátorům nad jejich fyzickými sítěmi a komponentami stavět softwarové funkce, které pak tyto sítě zásadně vylepšují. Je možné například provádět virtualizaci těchto sítí, čím se zbaví přímé závislosti na daném fyzickém hardwaru a jsou mnohem flexibilnější, a software rovněž umožňuje sítě navrhovat, spravovat a plánovat toky dat, plánovat vytížení a další.

Za měnícími se operátory

A to je to, na co mnozí operátoři v současné době slyší. Telekomunikační firmy postupně přechází ze starších technologií pro starší formy komunikace. Namísto SMS zpráv či volání stále více přepravují klasická data generovaná chytrými telefony a tablety. Tyto přenosy je nutné řídit a spravovat jinak. Inteligentní software dokáže třeba navrhnout síťovou infrastrukturu a uzpůsobit jí pro datové výkyvy, sledování online videa a další. Softwarově definované sítě rovněž operátorům umožňují sjednocovat více různých technologií. Díky tomu je zároveň možné na základě toho stanovit obchodní modely datových služeb pro koncové uživatele.

Produkty od Caridenu používají největší operátoři na světě včetně firem jako Verizon, Swisscom nebo Deutsche Telecom. Cisco je u operátorů a poskytovatelů telekomunikačních služeb rovněž velice silné, zejména v oblasti takzvané „core“ infrastruktury jako jsou switche a routery, které obstarávají veškerý síťový provoz. Tento trh jenom v roce 2011 vygeneroval 14,5 miliardy dolarů a Cisco ho ovládá s konkurenty jako Huawei a Juniper Networks. Firma pro měnící se byznys operátorů letos představila také inteligentní hardwarový systém.

Díky spojením hardwaru Cisca a softwaru Cariden bude moci kalifornská společnost toto své postavení posílit a zajistit si pozici na posouvajícím se trhu. Nové technologie rozšíří jeho stávající produkt nLight a SDN platformu ONE. Softwarově definované sítě (SDN) je něco, čím se firma zabývá nejenom na úrovni operátorů, ale sítí jako celku.

Software hraje v Cisco čím dál větší roli a podle dostupných informací se společnost tímto tématem bude v budoucnu zabývat ještě aktivněji. Předchozí 3 akvizice to ostatně potvrzují. Meraki umožňuje ovládat sítě přes cloud, Cloupia sjednocuje technologie v datových centrech a vCider slouží k virtualizaci sítí.

Cariden funguje od roku 2001 a doposud šlo o soukromě vlastněnou společnost. Hospodářské výsledky nezveřejňuje, podle dostupných informací ale byla od roku 2003 výdělečným projektem. Firma nepracovala s žádnými externími investicemi a investovala pouze vlastní prostředky.

Akcie Cisca za poslední měsíc vyrostly téměř o 10 procent na aktuální hodnotu přesahující 19 dolarů za kus. Firma má 45 miliard dolarů v hotovosti a hodnota společnosti přesahuje 100 miliard dolarů. Síťový obr po rozsáhlé restrukturalizaci vykazuje každý kvartál stabilní vysoký růst.

Diskuze (2) Další článek: Tipy na nejlepší software, který se dá koupit [Vánoce 2012]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,