Cisco za 415 milionů dolarů kupuje Whiptail vyrábějící SSD do serverů

Americký síťový obr Cisco Systems kupuje za 415 milionů dolarů mladou společnost Whiptail, jejíž technologie hodlá začlenit do svého kompletního balíku hardwaru pro datová centra. Cisco se tak připojuje k fenoménu systémů pro ukládání dat postavených na rychlých a úsporných SSD discích, a zároveň se brání proti společnosti EMC a jí vlastněnému VMwaru.

EMC a Cisco byly dlouhou dobu velcí a dobří partneři. Firmy totiž společně sestavovaly vlastní kompletní serverový systém, který v sobě kombinoval síťové technologie a servery od Cisca a úložné systémy od EMC. Nad tím vším ještě běžela virtualizace od VMware, tedy od firmy, jíž EMC z 80 procent vlastní. Oba partneři tak mohli prodávat ucelené řešení těm zákazníkům, kteří si servery nechtějí stavět sami. Dalo se tak i lépe konkurovat firmám jako Dell, IBM či HP, jež mají všechny zmiňované technologie vlastní a nemusí se tolik spoléhat na partnery.

Jenže před více než rokem VMware koupil za více než miliardu dolarů startup Nicira, jež už byl plně integrován do nového balíku VMware Cloud Management. Nicira umožňuje vytvářet takzvané virtuální sítě (SDN), které nejsou vázány na fyzický síťový hardware, jako jsou switche a routery. To je samozřejmě velká hrozba pro Cisco a i když obě firmy navenek tvrdí, že je jejich kamarádství stále silné, zejména Cisco na pozadí provádí strategické a obranné kroky.

Součástí trendu

Jedním z nich je rozjezd vlastních SDN technologií a vyčlenění samostatného a na tuto oblast zaměřeného startupu Insieme, a vedle toho Cisco investovalo i do firmy Parallels, což je konkurent VMwaru. Dalším krokem je pak právě koupě Whiptailu, díky čemuž Cisco bude moci do své „skládačky“ UCS (Unified Computing Systém) vedle vlastních sítí a serverů integrovat také velice rychlý storage postavený na flashi. Systém od Whiptailu mohou pracovat až s 360TB diskovým prostorem a zvládnou až 4 miliony IOPS.

EMC tak dostává vzkaz, že Cisco má na oblast, od které se očekává obrovský růst, připravenou vlastní sadu nábojů. Serverové SSD systémy se prozatím používají spíše k urychlení chodu stávajících technologií (například Fusion-io a další), ale postupně se jim dostává stále větší pozornosti, mimo jiné i díky in-memory databázím. Právě EMC před několika měsíci koupilo firmu XtremIO, která s flashem pracuje.

EMC a Cisco nejsou zdaleka jediné firmy, které SSD technologie ve svých strojích využívají. IBM nedávno získalo přímou konkurenci Whiptailu Texas Memory Systems, Oracle SSD přisuzuje jasnou budoucnost, Western Digital zaplatil 685 milionů dolarů za Virident Systems, Violin Memory se chystá na burzu (chce získat až 173 milionů dolarů) a Pure Storage získala investice přesahující 240 milionů dolarů.

Zástupci Cisca nyní tvrdí, že nebudou vstupovat na kompletní storage trh a na jejich partnerství s EMC se nic nemění. Stejně tak se má zachovat podobná aliance se společností NetApp.

Whiptail vzniknul v roce 2008 a za dobu svého působení získal investice 29,7 milionu dolarů. Cisco hodlá akvizici dokončit v prvním kvartále aktuálního fiskálního roku a plánuje převést většinu zaměstnanců. Akcie na oznámení zareagovaly pouze mírným růstem a nyní se obchodují za cenu mírně nad 24 dolary.

Váš názor Další článek: IBM pomáhá britským bojovníkům proti pirátům

Témata článku: Byznys, SSD, Cisco Systems, Rychlá doba, Mírný růst, Memory, Pure, Rychlý krok, Velká hrozba, Kompletní systém, Síťový hardware, Dol, Obrovský krok, Rychlý SSD, Kup, Diskový prostor, Switche, Skládačka, SSD Systém, Největší změna, Serverový systém, Připravená technologie, Pevné disky SSD na Heureka.cz15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie