Cisco za 415 milionů dolarů kupuje Whiptail vyrábějící SSD do serverů

Cisco za 415 milionů dolarů kupuje Whiptail vyrábějící SSD do serverů

Americký síťový obr Cisco Systems kupuje za 415 milionů dolarů mladou společnost Whiptail, jejíž technologie hodlá začlenit do svého kompletního balíku hardwaru pro datová centra. Cisco se tak připojuje k fenoménu systémů pro ukládání dat postavených na rychlých a úsporných SSD discích, a zároveň se brání proti společnosti EMC a jí vlastněnému VMwaru.

EMC a Cisco byly dlouhou dobu velcí a dobří partneři. Firmy totiž společně sestavovaly vlastní kompletní serverový systém, který v sobě kombinoval síťové technologie a servery od Cisca a úložné systémy od EMC. Nad tím vším ještě běžela virtualizace od VMware, tedy od firmy, jíž EMC z 80 procent vlastní. Oba partneři tak mohli prodávat ucelené řešení těm zákazníkům, kteří si servery nechtějí stavět sami. Dalo se tak i lépe konkurovat firmám jako Dell, IBM či HP, jež mají všechny zmiňované technologie vlastní a nemusí se tolik spoléhat na partnery.

Jenže před více než rokem VMware koupil za více než miliardu dolarů startup Nicira, jež už byl plně integrován do nového balíku VMware Cloud Management. Nicira umožňuje vytvářet takzvané virtuální sítě (SDN), které nejsou vázány na fyzický síťový hardware, jako jsou switche a routery. To je samozřejmě velká hrozba pro Cisco a i když obě firmy navenek tvrdí, že je jejich kamarádství stále silné, zejména Cisco na pozadí provádí strategické a obranné kroky.

Součástí trendu

Jedním z nich je rozjezd vlastních SDN technologií a vyčlenění samostatného a na tuto oblast zaměřeného startupu Insieme, a vedle toho Cisco investovalo i do firmy Parallels, což je konkurent VMwaru. Dalším krokem je pak právě koupě Whiptailu, díky čemuž Cisco bude moci do své „skládačky“ UCS (Unified Computing Systém) vedle vlastních sítí a serverů integrovat také velice rychlý storage postavený na flashi. Systém od Whiptailu mohou pracovat až s 360TB diskovým prostorem a zvládnou až 4 miliony IOPS.

EMC tak dostává vzkaz, že Cisco má na oblast, od které se očekává obrovský růst, připravenou vlastní sadu nábojů. Serverové SSD systémy se prozatím používají spíše k urychlení chodu stávajících technologií (například Fusion-io a další), ale postupně se jim dostává stále větší pozornosti, mimo jiné i díky in-memory databázím. Právě EMC před několika měsíci koupilo firmu XtremIO, která s flashem pracuje.

EMC a Cisco nejsou zdaleka jediné firmy, které SSD technologie ve svých strojích využívají. IBM nedávno získalo přímou konkurenci Whiptailu Texas Memory Systems, Oracle SSD přisuzuje jasnou budoucnost, Western Digital zaplatil 685 milionů dolarů za Virident Systems, Violin Memory se chystá na burzu (chce získat až 173 milionů dolarů) a Pure Storage získala investice přesahující 240 milionů dolarů.

Zástupci Cisca nyní tvrdí, že nebudou vstupovat na kompletní storage trh a na jejich partnerství s EMC se nic nemění. Stejně tak se má zachovat podobná aliance se společností NetApp.

Whiptail vzniknul v roce 2008 a za dobu svého působení získal investice 29,7 milionu dolarů. Cisco hodlá akvizici dokončit v prvním kvartále aktuálního fiskálního roku a plánuje převést většinu zaměstnanců. Akcie na oznámení zareagovaly pouze mírným růstem a nyní se obchodují za cenu mírně nad 24 dolary.

Váš názor Další článek: IBM pomáhá britským bojovníkům proti pirátům

Témata článku: Byznys, SSD, Cisco Systems, Mírný růst, Rychlá doba, Kup, Velká hrozba, Switche, Pure, Rychlý krok, Serverový systém, Diskový prostor, Rychlý SSD, Skládačka, Kompletní systém, Síťový hardware, Připravená technologie, Největší změna, Dol, Obrovský krok, Memory, Western digital externí disk na Mall.cz


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28