Ciscu narostl zisk o 44 %. Kvůli daním už nechce kupovat americké firmy

Ciscu narostl zisk o 44 %. Kvůli daním už nechce kupovat americké firmy

Cisco zahájilo nátlakovou hru na americké vládní představitele. John Chambers, výkonný šéf největšího světového výrobce a prodejce síťových technologií, v rozhovoru pro televizní stanici CNBC sdělil, že jeho společnost už nebude kupovat další americké společnosti do doby, než se změní přístup k daním.

Velké americké společnosti často drží většinu své hotovosti na účtech mimo Spojené státy. Pokud tyto prostředky převedou domů, musí zaplatit vysokou 35procentní daň. Konkrétně v případě Cisca, které má 80 procent ze své hotovosti ve výši 46 miliard dolarů právě v zahraničí, to ročně představuje vysoké desítky až jednotky stovek milionů dolarů. Společnost jenom v loňském roce koupila 11 firem a 9 z nich bylo z Ameriky.

„Jestliže většina našich peněz zůstane na účtech mimo Spojené státy – což závisí na daňové politice – budeme firmy nakupovat v zahraničí,“ pohrozil Chambers. Vývoj v tomto roce jeho slovům skutečně napovídá – Cisco letos zatím koupilo 2 firmy a obě za domovskými hranicemi. Jednou z nich je český bezpečnostní startup Cognitive Security a druhou pak izraelská společnost Intucell, za kterou gigant zaplatil půl miliardy dolarů.

Peníze v zahraničí mají i Google, Apple, Microsoft a další

Hlavoun Cisca na situaci jako aktivní republikán upozorňuje už delší dobu a několikrát rovněž uvedl, že tato vysoká daň mu zabraňuje v zaměstnávání domácích pracovníků. Chambers na problém osobně upozorňoval také na posledním ročníku ekonomického fóra v Davosu a snaží se lobbovat u amerického prezidenta Baracka Obamy.

Cisco není jediné, které má většinu své hotovosti v zahraničních bankách. Oracle tam má rovněž 80 procent svých peněz, Apple 68 procent, Google 64 a Microsoft dokonce 87 procent. Velkou část těchto prostředků americké firmy skutečně v zahraničí vydělají. Často ale před placením daní utíkají a finance pomocí různého „kreativního“ účetnictví ze své domoviny vyvádějí.

Ciscu se aktuálně finančně velice daří. Firma ve druhém fiskálním čtvrtletí tohoto roku vykázala meziroční nárůst zisku o 44 procent (3,1 miliardy dolarů) při 5procentní růstu příjmů (12,1 miliardy dolarů). Pro Cisco je to již osmý rekordní kvartál v řadě.

„Děláme solidní pokrok v tom, abychom se stali celosvětovou IT společností číslo jedna,“ sdělil John Chambers. Společnost k tomu má dobré předpoklady, prošla totiž zeštíhlením a restrukturalizací a zaměřila se na klíčové body podnikání kolem sítí a datových center. A právě tato oblast se s růstem mobilních zařízení, „internetu věcí“ a s tím spojených přenosů dat velice rychle rozvíjí.

Chambers nicméně varuje před tím, že čísla minimálně z počátku tohoto roku už nemusí růst tak rychle kvůli nevalným ekonomickým vyhlídkám a neochotě vlád utrácet. Akcie společnosti za poslední 3 měsíce narostly o téměř 17 procent.

Diskuze (2) Další článek: Microsoft chystá útok: Outlookem chce porazit Gmail

Témata článku: Byznys, USA, Vládní představitel, Cisco, Kup, NEC, Zahraniční hotovost, Zisk, Davos, Americký dolar, Poslední číslo, Spojené státy, Vysoká daň, Obama, CNBC, Hotovost


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12