Další Instagram? Startup Path získal investici 30 milionů dolarů

Chvilku o oznámení, že Facebook za miliardu dolarů koupil službu Instagram, se začalo mluvit o tom, koho by si na oplátku mohl pořídit Google. Mohlo by to být třeba Piictu, na kterém se podílí i Češi, ale mezi komentátory nejvíce padalo jiné jméno – Path. Pár dní na to tato mladá mobilní sociální síť oznámila, že v druhém kole investičního kola získala kapitál 30 milionů dolarů.

Pro Path je to už třetí investice za zhruba 2 roky provozu. Firma nejdříve získala andělskou investici ve výši 2,5 milionů dolarů, v prvním kole investic si přišla na 8,65 milionů dolarů třeba od zakladatele Digg Kevina Rose, Ashtona Kutchera nebo šéfa Salesforce.com Marca Benioffa, a završila to kulatou třicítkou. Celková investice přesahující 40 milionů dolarů společnost ocenila na 250 milionů dolarů.

Path je, stejně jako Instagram, Piictu a další služby, aplikací určenou pouze pro chytré telefony, v tomto případě pro iPhone a Android. Sami tvůrci Path nazývají osobním digitálním deníkem. V praxi můžete sdílet fotografie, videa, polohu a další záznamy z vašeho života s tím, že kolem sebe můžete shromažďovat vaše nejbližší. Systém je ale omezen pouze na 150 lidí, což má podtrhovat onu ideu deníku.

Mobilní sociální sítě jsou hit

Path nedávno prošel výraznou změnou a za 2 roky fungování získal přes 2 miliony uživatelů. Podle statistik AppData jich je denně aktivních zhruba 150 tisíc. Sami tvůrci tvrdí, že mají zhruba milion aktivních uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Googlu ani Facebooku Dave Morin Path neprodal. Třeba čeká na nabídku, která nejde odmítnout.

Peníze získané v druhém kole investic mají být využity zejména pro mezinárodní rozšíření celé služby a získávání nových uživatelů. Sociální sítě dokážou velice rychle růst zejména díky přítomnosti celebrit. V případě Path to ale vzhledem k omezení na 150 lidí ve vašem okruhu nebude úplně možné. Aplikaci přesto nedávno začala používat například Britney Spears, která má například na Twitteru přes 14 milionů followerů.

Path prozatím není na prodej, i když sám o sobě peníze nevydělává a prozatím není jasné, jak je vydělávat bude. Je ale možné, že jednou k mání bude. S nabídkou už dříve přišel jak Google, tak Facebook, kteří nabízeli odkupní částku mezi 100 a 200 miliony dolarů.

Druhé investiční kolo vedl fond Redpoint Ventures, ke kterému se připojila jména jako Greylock Partners, majitel Virginu Sir Richard Branson, zakladatel a šéf Zyngy Mark Pincus, Allen & Company nebo ruský internetový magnát Yuri Milner z Digital Sky Technologies.

Investoři sází především na tým sdružený kolem spoluzakladatele Path Davea Morina. „Dave přestavěl svět, ve kterém jsou mobilní zařízení centrem sociální interakce uživatelů,“ píše Redpoint ve své zprávě. „Dave díky vybudování extrémně osobní a na mobily zaměřené sociální sítě přesně vystihl to, co lidé chtějí s jejich zařízeními dělat – zůstat ve spojení a sdílet zážitky.“

Právě mobilní zaměření je to, co investory láká. Například na Facebook přistupuje kolem poloviny všech uživatelů právě z mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety a předpokládá se, že toto číslo ještě poroste. Mobilita je to, proč Facebook koupil Instagram, a proč Path bude nadále velice horkým zbožím.

Path sídlí v San Franciscu a v současné době zaměstnává 25 lidí. Spoluzakladatelem je i Shawin Fanning, který stál za vývojem Napsteru.

Diskuze (1) Další článek: Na jablečné počítače útočí další trojský kůň

Témata článku: Sociální sítě, Byznys, Instagram, Startupy, Zyngy, Digg, INS, Aktivní uživatel, Sociální interakce, Path, Deník, Yuri, Yuri Milner, Richard Branson, Mori, Rose, Celková investice, Britney Spears, Dol, Allen, Virgin, Shaw, Mobilní Facebook, DAL, RobinNeed for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče