Další Instagram? Startup Path získal investici 30 milionů dolarů

Další Instagram? Startup Path získal investici 30 milionů dolarů

Chvilku o oznámení, že Facebook za miliardu dolarů koupil službu Instagram, se začalo mluvit o tom, koho by si na oplátku mohl pořídit Google. Mohlo by to být třeba Piictu, na kterém se podílí i Češi, ale mezi komentátory nejvíce padalo jiné jméno – Path. Pár dní na to tato mladá mobilní sociální síť oznámila, že v druhém kole investičního kola získala kapitál 30 milionů dolarů.

Pro Path je to už třetí investice za zhruba 2 roky provozu. Firma nejdříve získala andělskou investici ve výši 2,5 milionů dolarů, v prvním kole investic si přišla na 8,65 milionů dolarů třeba od zakladatele Digg Kevina Rose, Ashtona Kutchera nebo šéfa Salesforce.com Marca Benioffa, a završila to kulatou třicítkou. Celková investice přesahující 40 milionů dolarů společnost ocenila na 250 milionů dolarů.

Path je, stejně jako Instagram, Piictu a další služby, aplikací určenou pouze pro chytré telefony, v tomto případě pro iPhone a Android. Sami tvůrci Path nazývají osobním digitálním deníkem. V praxi můžete sdílet fotografie, videa, polohu a další záznamy z vašeho života s tím, že kolem sebe můžete shromažďovat vaše nejbližší. Systém je ale omezen pouze na 150 lidí, což má podtrhovat onu ideu deníku.

Mobilní sociální sítě jsou hit

Path nedávno prošel výraznou změnou a za 2 roky fungování získal přes 2 miliony uživatelů. Podle statistik AppData jich je denně aktivních zhruba 150 tisíc. Sami tvůrci tvrdí, že mají zhruba milion aktivních uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Googlu ani Facebooku Dave Morin Path neprodal. Třeba čeká na nabídku, která nejde odmítnout.

Peníze získané v druhém kole investic mají být využity zejména pro mezinárodní rozšíření celé služby a získávání nových uživatelů. Sociální sítě dokážou velice rychle růst zejména díky přítomnosti celebrit. V případě Path to ale vzhledem k omezení na 150 lidí ve vašem okruhu nebude úplně možné. Aplikaci přesto nedávno začala používat například Britney Spears, která má například na Twitteru přes 14 milionů followerů.

Path prozatím není na prodej, i když sám o sobě peníze nevydělává a prozatím není jasné, jak je vydělávat bude. Je ale možné, že jednou k mání bude. S nabídkou už dříve přišel jak Google, tak Facebook, kteří nabízeli odkupní částku mezi 100 a 200 miliony dolarů.

Druhé investiční kolo vedl fond Redpoint Ventures, ke kterému se připojila jména jako Greylock Partners, majitel Virginu Sir Richard Branson, zakladatel a šéf Zyngy Mark Pincus, Allen & Company nebo ruský internetový magnát Yuri Milner z Digital Sky Technologies.

Investoři sází především na tým sdružený kolem spoluzakladatele Path Davea Morina. „Dave přestavěl svět, ve kterém jsou mobilní zařízení centrem sociální interakce uživatelů,“ píše Redpoint ve své zprávě. „Dave díky vybudování extrémně osobní a na mobily zaměřené sociální sítě přesně vystihl to, co lidé chtějí s jejich zařízeními dělat – zůstat ve spojení a sdílet zážitky.“

Právě mobilní zaměření je to, co investory láká. Například na Facebook přistupuje kolem poloviny všech uživatelů právě z mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety a předpokládá se, že toto číslo ještě poroste. Mobilita je to, proč Facebook koupil Instagram, a proč Path bude nadále velice horkým zbožím.

Path sídlí v San Franciscu a v současné době zaměstnává 25 lidí. Spoluzakladatelem je i Shawin Fanning, který stál za vývojem Napsteru.

Diskuze (1) Další článek: Na jablečné počítače útočí další trojský kůň

Témata článku: Byznys, Sociální sítě, Instagram, Startupy, Robin, Digg, Dave, Deník, Richard Branson, Mori, Mobilní Facebook, Yuri Milner, Aktivní uživatel, Celková investice, Rose, Yuri, Sociální interakce, Shaw, Virgin, Marco, Dol, Britney Spears, Allen, Tablety android na Mall.cz


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45