Další nákupy: IBM letos koupilo už sedmou firmu, Oracle osmou

Další nákupy: IBM letos koupilo už sedmou firmu, Oracle osmou

Giganti IBM a Oracle opět nakupují a posilují v oblasti softwaru, cloudových služeb a nástrojů pro lepší práci s daty. Big Blue za nespecifikovanou částku kupuje původem anglickou společnost Butterfly Software, což je pro firmu letos už sedmá akvizice, a Oracle rovněž za neuvedenou sumu získal cloudovou společnost SelectMinds a svůj letošní osmý úlovek. Obě firmy nová spojení v tichosti oznámily na svých blozích.

Pro IBM je koupě Butterfly Software strategickou investicí. Firma se v poslední době aktivně angažuje v analýzách různého druhu dat a jejich vyhodnocování a k tomu potřebuje postavit funkční nástroje. Produkty anglické společnosti se zaměřují především na práci s úložnými systémy. Software například umí na 3 roky dopředu predikovat, jaké budou mít společnosti v budoucnu nároky na storage a následně ukáže, kde bude nutné investovat, jak by se měl úložný systém rozšiřovat a navrhne všechny potřebné kroky.

Miliardový inteligentní byznys

S nástroji je zároveň možné provádět migraci dat mezi různými systémy. IBM už ostatně s Butterfly Software spolupracuje a jeho produkty prodává svým zákazníkům. U nich díky tomu je možné kompletně analyzovat ekosystém zařízení pro ukládání dat a provést jejich automatickou migraci na nejnovější systém Tivoli od IBM.

Je pravděpodobné, že velká modrá nově získané technologie začlení také do dalších svých systémů a využije je pro další sadu úloh. Koupená společnost se nyní stane součástí divize Software Group.

IBM chce ve skupování analytických společností pokračovat i v budoucnu a do roku 2015 chce z business intelligence generovat až 16 miliard dolarů. Jen v první polovině tohoto roku zaznamenaly analytické nástroje v IBM nárůst prodejů o 13 procent. Důležitost práce s daty potvrzuje také nedávná akvizice společnosti Kenexa Corporation za 1,3 miliardy dolarů.

Pro IBM nový uzavřený obchod znamená i posílení v oblasti storage systémů, kde firma v poslední době oproti konkurenci, co se týče podílu na trhu, ztrácela. V současné době je IBM podle údajů IDC světovou trojkou. Společnost letos v létě oznámila odkup Texas Memory Systems, díky čemuž naskakuje na vlnu SSD disků v serverech a bude o ně rozšiřovat své současné systémy.

Lovit zaměstnance na Facebooku

Zmiňovaná Kenexa nyní spadající pod IBM je zároveň součástí tzv. HCM nástrojů pro správu lidských zdrojů, ve kterých s více než stoletou korporací soutěží také další značky, zejména Oracle a SAP. Právě Oracle v této oblasti před několika měsíci za 1,9 miliardy dolarů koupil společnost Taleo a nyní na tento obchod navazuje koupí menší newyorské firmy SelectMinds.

SelectMinds má chytré cloudové produkty, které společnostem umožňují hledat a získávat zaměstnance po celém internetu a na sociálních sítích, například na Facebooku, Twitteru, nebo LinkedIn. Pomocí těchto nástrojů je například možné vytvořit různé statusy, pracovní nabídky, inzeráty a další a vše pak jedním klepnutím rozeslat na požadovaná místa. Zároveň je možné případné kandidáty na pracovní pozice hledat podle parametrů a požadavků a následně je pak oslovovat.

V takovémto „lovení“ lidí společnosti často vidí veliké možnosti. Produkty SelectMinds navíc umožňují veškeré aktivity transformovat pro moderní mobilní zařízení, takže je možné jednotlivá data například sdílet a posílat dále. Zatímco zakoupené Taleo umožňuje především řízení zaměstnanců, plánování jejich kariéry a další HR aktivity, SelectMinds je především o získávání lidí.

Nové nástroje jsou už nyní částečně součástí balíku cloudových aplikací Oracle Cloud, i když k úplnému dokončení obchodu dojde až v druhé polovině roku 2012. Oraclu neustále příjmy ze softwaru a cloudu rostou. Za poslední čtvrtletí činil nárůst příjmů z nových licencí a předplatného cloudových služeb 6 procent, když se usadily na 1,6 miliardy dolarů. Příjmy z technické podpory a prodloužení licencí narostly o 3 procenta na 4,1 miliardy dolarů.

V oblasti HCM nástrojů je silná konkurence. Hodně se díky akvizici SuccessFactors angažuje SAP a zmiňované IBM, ale v cloudových technologiích se mluví především o společnosti Workday, která letos vstoupila na burzu a při IPO získala 400 milionů dolarů, a zejména Salesforce.com. Ten před několika dny přetavil dosavadní produkt Rypple do nové služby Work.com.

SelectMinds funguje už od počátku tisíciletí a během svého fungování získalo investici ve výši 5,5 milionu dolaru. Jako soukromá společnost nezveřejňuje finanční výsledky, má nicméně kolem 60 zaměstnanců a mezi nejvýznamnější zákazníky patří například eBay, Visa, Qualcomm, IBM, JP Morgan Chase a Dow Jones.

Váš názor Další článek: MySpace se snaží vstát z mrtvých, chystá napodobit Pinterest

Témata článku: Byznys, Sociální sítě, IBM, Oracle, Akvizice, Soukromá společnost, Tivoli, Úplné dokončení, Dow Jones, Pravděpodobný kandidát, Zlatý důl, JP Morgan Chase, Nákup, Lidská práce, Sed, Poslední doba, Velká trojka, Butterfly, JP Morgan, Analytická firma, Systém předplatného, Let, Chase, Lidský zaměstnanec, Miliardový byznys


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy