Další velká akvizice. LinkedIn koupil za 119 milionů dolarů SlideShare

Největší světová profesní sociální síť LinkedIn oznámila, že za 119 milionů dolarů kupuje internetovou službu SlideShare umožňující sdílet prezentace na libovolných webových stránkách. LinkedIn 45 procent částky zaplatí v hotovosti a zbytek pak současným vlastníkům vyplatí v akciích. Spokojeni nemusí být pouze původní zakladatelé SlideShare, ale také jeho investoři, kterým se původní vložená částka ve výši 3 milionů dolarů zhodnotila zhruba patnáctinásobně.

Pro LinkedIn, který už je zhruba rok kótovaný na newyorské burze, jde o strategický nákup. SlideShare totiž uživatelům umožňuje nahrávat prezentace v různých formátech (PowerPoint, PDF, OpenOffice) a ty pak následně vkládat jako HTML5 objekt do jakékoliv webové stránky. Jde o populární produkt využívaný především různými profesionály. Na SlideShare je aktuálně hostováno kolem 9 milionů prezentací sdílených na téměř 1,5 milionu unikátních doménách. Služba měla v březnu 29 milionů unikátních návštěvníků.

Prezentace do vašeho LinkedIn

„Prezentace jsou jednou z hlavních cest, pomocí kterých profesionálové z různých oborů zachycují a sdílejí své zkušenosti a znalosti,“ pronesl v prohlášení k uzavřenému obchodu výkonný šéf LinkedIn Jeff Weiner. „A tyto prezentace zároveň umožňují objevovat nová spojení.“

Klepněte pro větší obrázek
LinkedIn měl minulý rok při svém vstupu na burzu otestovat, zda je trh připravený na nástup sociálních sítí. Obstál, akcie, příjmy a zisky rostou.

Právě spojení profesionálů je to, o co LinkedIn jde. Tato služba je postavená na tom, že spojuje profesní životy uživatelů a nabaluje na to další služby jako nabídky práce, skupiny a další. „SlideShare jsme vybudovali z toho důvodu, aby lidé mohli sdílet jejich prezentace a spojovat se skrze obsah,“ komentuje šéf SlideShare Rashmi Sinha. „Díky LinkedIn tuto vizi můžeme dále rozšířit,“ dodává.

Na LinkedIn v současné době můžete spravovat například své vzdělání, zkušenosti, dovednosti, pracovní úspěchy, ocenění a další „HR“ obsah, a díky tomu tak vytvářet svojí hodnotu na trhu práce. Akvizice SlideShare k tomuto mixu přidá také možnost připojit vámi vytvořené prezentace.

SlideShare bude i nadále samostatně fungující službou, i když se jí samozřejmě dotknout novinky, které spojení firem přinese. Produkt funguje na bázi předplatného. Prezentace do 10 MB můžete nahrávat zdarma, za větší velikosti a další funkce (například analytické nástroje nebo nahrávání videa) je nutné si připlatit. Hospodaření firmy nicméně není známo.

Klepněte pro větší obrázek
Lidé si přes LinkedIn udržují pracovní vztahy, ale také hledají práci. Firmy naopak shánějí zaměstnance. Základní funkce jsou zdarma, za pokročilejší se platí.

Finanční bilance LinkedIn naopak veřejná je. Firma za poslední kvartál vygenerovala příjmy ve výši 188 milionů dolarů, což je dvojnásobek toho, co před rokem. Společnost, která rovněž žije především z poplatků za prémiové funkce, ať už ze strany firem nebo běžných uživatelů, podobným tempem roste už několik let. Z celkových 188 milionů dolarů činí 5 milionů čistý zisk. Akcie se drží na rekordní hranici 117 dolarů, což firmu ohodnotilo na více než 12 miliard dolarů.

LinkedIn má v současné době 161 milionů uživatelů, přičemž 107 unikátních uživatelů se ke službě přihlásí alespoň jednou měsíčně. Nejde pouze o online skladiště profesních životopisů, ale také o nástroj, které firmy používají k hledání nových zaměstnanců. LinkedIn si stále větší oblibu získává také v Česku.

LinkedIn má kromě webové verze také aplikace pro mobilní platformy. Před pár dny vydal verzi pro iPad.

Váš názor Další článek: Tenké ultrabooky budou levnější, ale za cenu horších materiálů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,