Data uživatelů nebudou moci opustit Rusko. Skončí zahraniční firmy?

Podnikání zahraničních internetových firem v Rusku se v budoucnu zřejmě výrazně ztíží. Tamní parlament totiž v prvním čtení schválil návrh zákona, podle kterého nesmí osobní data ruských občanů opustit hranice. Pro Google a další hráče by to tak znamenalo buďto vybudovat datová centra na území Ruska, případně se domluvit s lokálními partnery, nebo tamní trh opustit.

Pokud by se zahraniční společnosti novým ruským pravidlům nepřizpůsobily, na trhu by působily nelegálně. Návrh zákona počítá i s tím, že ruský federální úřad Roskomnadzor spadající pod tamní ministerstvo komunikací bude moci nová pravidla neakceptující firmy zařadit na černou listinu a nechat tak jejich služby zablokovat.

Chystaný zákon ještě musí projít přes horní komoru parlamentu, obecně se ale předpokládá, že se tak stane. Pravidla by tak měla začít platit od září roku 2016.

Velký plán na ruský internet

Tyto kroky zřejmě spadají do většího plánu Vladimira Putina a jeho vlády v podstatě vybudovat vlastní a z velké míry uzavřený národní internet. Země už spustila webový vyhledávač Sputnik, zmiňovaný Roskomnadzor vytváří seznamy služeb, které musí být poskytovateli internetu blokovány a vše řádně kontroluje.

Klepněte pro větší obrázek
Tohle je náš internet. Vladimir Putin. Koláž: E15

Dochází také k odřezávání se od západních technologií. Rusko už nechce v počítačích státní správy používat čipy od Intelu a AMD a nahradí je technologiemi postavenými na ARMu. V Rusku panují obavy z toho, že jsou do čipů vkládána zadní vrátka (backdoor) pro nepozorovaný přístup.

Ruská bezpečnostní služba FSB už před pár týdny uvedla, že všechny firmy musí uživatelská data šifrovat na základě ruských a nikoliv zahraničních algoritmů.

 

Rusko každopádně není jediné, kdo volné proudění dat řeší. Aféra udělal své a o toky informací se mimo jiné zajímá také EU.

 

Schvalovaný zákon může být pro mnoho zahraničních společností likvidační, tedy v kontextu působení na ruském trhu. Vybudovat datová centra stojí i miliardy dolarů, navíc lze s vysokou pravděpodobností počítat s náročnou byrokracií.

Otázkou je, zda o další setrvání v Rusku bude mít i takový movitý Google. Jeho služby tamnímu trhu nevládnou a převládají národní alternativy jako Yandex a podobně. Nebylo by to poprvé, co se Google z nějakého trhu dobrovolně stáhnul. Před pár lety kvůli cenzuře odešel z Číny.

Více o plánech Vladimira Putina s ruským internetem v našem dřívějším textu. Budování tamního „Silicon Valley“ Skolkovo je zase rozebráno zde.

Diskuze (39) Další článek: Přichází doba paušálová. Budeme si programy půjčovat?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,