Dell koupil datovou společnost StatSoft. Ta je aktivní i v Česku

Dell koupil datovou společnost StatSoft. Ta je aktivní i v Česku

Dell se po několikaměsíční odmlce opět přihlásil o slovo a přišel s další akvizicí. Tentokrát za nespecifikovanou částku získal společnost StatSoft, která se na počítačovém trhu pohybuje už od osmdesátých let dvacátého století a od roku 1999 poměrně aktivně působí také v České republice. Pro Dell tento obchod znamená větší orientaci na software.

Dell začal klást důraz na software už před více než rokem, když pro tyto účely založil samostatnou divizi. Společnost tehdy neměla úplně v plánu vytvářet běžné aplikace, ale spíše nástroje pro datová centra. Na tento základ nyní může nabalovat další možnosti, což evidentně po odchodu z burzy bude pro vedení firmy podstatně jednodušší.

Pro Dell je tento posun důležitý, z tradičního serverového hardwaru se totiž stává čím dál větší komodita a softwarová vrstva nad tím dodává těmto strojům přidanou hodnotu a samozřejmě marži.

Zase ta velká data

StatSoft byla soukromě vlastněná společnost, která dlouhá léta vyvíjí nástroje pro data mining, analýzu textu, prediktivní analýzu, vizualizaci a podobně. Její platforma umí pracovat se strukturovanými i nestrukturovanými daty, má mnoho modulů a běží jak na lokální IT infrastruktuře v rámci koupených licencí, tak skrze předplatné v cloudu.

To je přesně oblast, kolem které je v současné době velice živo a spadají pod ní i big data a tak dále. StatSoft umožňuje pracovat s daty, dolovat a analyzovat je, třídit je, vizualizovat. Hlavní software nazvaný Statistica je hojně používaný také v českých firmách, státní správě, vysokých školách a výzkumných a vědeckých centrech.

Dell by se tak díky tomu relativně brzy mohl dostat do nových oblastí a těžit z toho. Podobně se k novým klientům společnost v Česku dostala například skrze akvizici SonicWall či Wyse Technology. Dell plánuje, že software od StatSoftu bude dodávat také v hotových baleních na svých x86 serverech.

Dell plánuje nově získané nástroje integrovat také s již dříve koupeným softwarovým portfoliem, zejména analytickým nástrojem Kitenga, jež společnost získala díky akvizici Quest Software, a také s rovněž koupeným Boomi či Toad.

Michael Dell v současné době obrací koráb a po odchodu s burzy chce ještě více přitlačit na pilu. Orientace na software se trhu líbí, kritici ale namítají, že například koupě StatSoftu je poměrně sporná. Dell by se měl podle nich zaměřit především na mladé společnosti z této oblasti, které sice ještě nejsou tak prověřené, slibují ale platformu budoucnosti. Budoucím modelem Dellu by údajně měl být levný x86 hardware jako komoditní podklad a nad tím vybudovaný rychlý a moderní software, který vše prodá.

Dell každopádně naznačil, že i pro něj jsou data důležitou oblastí a že hodlá konkurovat IBM, SAS a dalším v této oblasti silným značkám. Kromě vlastních nově získaných nástrojů se společnost zaměřuje také na Hadoop.

Diskuze (1) Další článek: Google dává zelenou Microsoftu. Představil sadu knihoven pro .NET

Témata článku: Byznys, Akvizice, Dell, Michael Dell, Co je software, Koráb, Důležitá oblast, Co je hardware a software, SonicWall, Vlastněná společnost, Vysoká marže, Budoucí model, Spol, Moderní stroj, DEL, Hlavní software, Akt, Quest, Software co to je


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 27