Dell koupil datovou společnost StatSoft. Ta je aktivní i v Česku

Dell koupil datovou společnost StatSoft. Ta je aktivní i v Česku

Dell se po několikaměsíční odmlce opět přihlásil o slovo a přišel s další akvizicí. Tentokrát za nespecifikovanou částku získal společnost StatSoft, která se na počítačovém trhu pohybuje už od osmdesátých let dvacátého století a od roku 1999 poměrně aktivně působí také v České republice. Pro Dell tento obchod znamená větší orientaci na software.

Dell začal klást důraz na software už před více než rokem, když pro tyto účely založil samostatnou divizi. Společnost tehdy neměla úplně v plánu vytvářet běžné aplikace, ale spíše nástroje pro datová centra. Na tento základ nyní může nabalovat další možnosti, což evidentně po odchodu z burzy bude pro vedení firmy podstatně jednodušší.

Pro Dell je tento posun důležitý, z tradičního serverového hardwaru se totiž stává čím dál větší komodita a softwarová vrstva nad tím dodává těmto strojům přidanou hodnotu a samozřejmě marži.

Zase ta velká data

StatSoft byla soukromě vlastněná společnost, která dlouhá léta vyvíjí nástroje pro data mining, analýzu textu, prediktivní analýzu, vizualizaci a podobně. Její platforma umí pracovat se strukturovanými i nestrukturovanými daty, má mnoho modulů a běží jak na lokální IT infrastruktuře v rámci koupených licencí, tak skrze předplatné v cloudu.

To je přesně oblast, kolem které je v současné době velice živo a spadají pod ní i big data a tak dále. StatSoft umožňuje pracovat s daty, dolovat a analyzovat je, třídit je, vizualizovat. Hlavní software nazvaný Statistica je hojně používaný také v českých firmách, státní správě, vysokých školách a výzkumných a vědeckých centrech.

Dell by se tak díky tomu relativně brzy mohl dostat do nových oblastí a těžit z toho. Podobně se k novým klientům společnost v Česku dostala například skrze akvizici SonicWall či Wyse Technology. Dell plánuje, že software od StatSoftu bude dodávat také v hotových baleních na svých x86 serverech.

Dell plánuje nově získané nástroje integrovat také s již dříve koupeným softwarovým portfoliem, zejména analytickým nástrojem Kitenga, jež společnost získala díky akvizici Quest Software, a také s rovněž koupeným Boomi či Toad.

Michael Dell v současné době obrací koráb a po odchodu s burzy chce ještě více přitlačit na pilu. Orientace na software se trhu líbí, kritici ale namítají, že například koupě StatSoftu je poměrně sporná. Dell by se měl podle nich zaměřit především na mladé společnosti z této oblasti, které sice ještě nejsou tak prověřené, slibují ale platformu budoucnosti. Budoucím modelem Dellu by údajně měl být levný x86 hardware jako komoditní podklad a nad tím vybudovaný rychlý a moderní software, který vše prodá.

Dell každopádně naznačil, že i pro něj jsou data důležitou oblastí a že hodlá konkurovat IBM, SAS a dalším v této oblasti silným značkám. Kromě vlastních nově získaných nástrojů se společnost zaměřuje také na Hadoop.

Diskuze (1) Další článek: Google dává zelenou Microsoftu. Představil sadu knihoven pro .NET

Témata článku: Byznys, Akvizice, Dell, Hlavní software, Akt, Co je software, Budoucí model, Vlastněná společnost, DEL, Koráb, Vysoká marže, Spol, Software co to je, Co je hardware a software, Moderní stroj, Quest, SonicWall, Michael Dell, Důležitá oblast


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 117

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57