Dell ožil a opět nakupoval. Získal velkou cloudovou naději Enstratius

Dell se po loňské sérii více než 10 akvizic s odkupy firem na nějakou dobu odmlčel a přenechal místo Oraclu a Ciscu, nyní už se ale opět ozývá. Společnost, která se během následujících měsíců stáhne z burzy zpět do soukromého vlastnictví, za nespecifikovanou částku získala firmu Enstratius. Ta zapadá do budované strategie Dellu postavené na přechodu od počítačů směrem k datovým centrům a cloudům.

Enstratius byla v mnoha anketách několikrát oceněna jako jeden z nejlepších a nejnadějnějších cloudových nástrojů současnosti. Vyvíjená technologie totiž umožňuje nasazovat aplikace v rámci různých cloudů a následně je pak spravovat. Firmy tak mohou zprovoznit své aplikace nehledě na tom, jaký cloud používají, a pak je z jednoho místa ovládat.

Enstratius podporuje více než 20 druhů veřejných i privátních cloudových technologií, například Amazon Web Services, Microsoft Azure, VMware vSphere, OpenStack, Google či Rackspace. Funguje nejenom jako služba za pravidelné poplatky (SaaS), ale je možné jej nasadit také jako tradiční softwarovou instalaci.

Všechny cloudy do jednoho

Ovládání a propojování více druhů cloudů je to, co dnes zákazníci chtějí. Často totiž používají více cloudových služeb a technologií a potřebují, aby data a aplikace mezi sebou spolupracovaly a vyměňovaly si informace. Zároveň je pro ně lepší, když je možné více cloudů spravovat z jednoho místa a nepoužívat k tomu několik oddělených aplikací.

Nově získaná společnost pro Dell představuje další díl skládanky, kterou už několik měsíců dává dohromady. Enstratius přímo naváže na v loňském roce získané technologie Gale Technologies, z nichž už je dnes nový produkt Active System Manager. Enstratius se propojí také s dalšími produkty postavenými na akvizicích – třeba Boomi, Quest Software, AppAssure a dalšími.

Výsledkem tohoto snažení má být komplexní softwarový nástroj pro správu cloudů a datových center, což je pro Dell jedna z největších strategických priorit do budoucna. Zároveň to potvrzuje i zaměření Dellu na dlouhodobé cíle. „Akvizice ukazuje to, že vedení (Dellu) zůstává soustředěno na strategickou přeměnu společnosti,“ souhlasí společnost Wells Fargo ve svém textu klientům a investorům.

Tendenci propojovat cloudy je možné sledovat na pohybech celého IT trhu. VMware se kvůli tomu například začal alespoň trochu hlásit k OpenStacku, Oracle nedávno koupil společnost Nimbula, jenž dělá podobné věci, jako Enstratius, a na vzestupu jsou také společnosti, které umožňují propojování jednotlivých API (viz třeba Intel a akvizice Mashery). A General Electric ve spojení s VMware a jeho vlastníkem EMC zase investicí podpořily projekt Pivotal, který by měl umožnit nasadit aplikace nehledě na cloud.

Do budoucna bude zajímavé sledovat, zda Dell oznámí některé další akvizice. Firma se totiž chystá stáhnout z burzy a k tomu si mimo jiné půjčí miliardy dolarů, což by mohlo výrazně snížit možnosti investic. To mimo jiné hlásá i konkurenční HP.

Společnost Enstratius byla založena v roce 2008 a získala investici ve výši 3,5 milionu dolaru. V současné době zaměstnává kolem 50 zaměstnanců, které nyní přejdou do struktur Dellu, a nový majitel dále počítá s investicemi do rozvoje.

Témata článku: Byznys, Cloud, Dell

Určitě si přečtěte

Babišův datový tarif by chtěl každý. Napřed ale musíte založit ministerstvo

Babišův datový tarif by chtěl každý. Napřed ale musíte založit ministerstvo

** Andrej Babiš se pochlubil, že ministerstvo financí dojednalo tarify snů ** Daňový poplatník tak ušetří ** Jistě by ale sám chtěl něco podobného

22.  4.  2017 | Polesný David, Láska Jan | 12

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 28