Dell ožil a opět nakupoval. Získal velkou cloudovou naději Enstratius

Dell se po loňské sérii více než 10 akvizic s odkupy firem na nějakou dobu odmlčel a přenechal místo Oraclu a Ciscu, nyní už se ale opět ozývá. Společnost, která se během následujících měsíců stáhne z burzy zpět do soukromého vlastnictví, za nespecifikovanou částku získala firmu Enstratius. Ta zapadá do budované strategie Dellu postavené na přechodu od počítačů směrem k datovým centrům a cloudům.

Enstratius byla v mnoha anketách několikrát oceněna jako jeden z nejlepších a nejnadějnějších cloudových nástrojů současnosti. Vyvíjená technologie totiž umožňuje nasazovat aplikace v rámci různých cloudů a následně je pak spravovat. Firmy tak mohou zprovoznit své aplikace nehledě na tom, jaký cloud používají, a pak je z jednoho místa ovládat.

Enstratius podporuje více než 20 druhů veřejných i privátních cloudových technologií, například Amazon Web Services, Microsoft Azure, VMware vSphere, OpenStack, Google či Rackspace. Funguje nejenom jako služba za pravidelné poplatky (SaaS), ale je možné jej nasadit také jako tradiční softwarovou instalaci.

Všechny cloudy do jednoho

Ovládání a propojování více druhů cloudů je to, co dnes zákazníci chtějí. Často totiž používají více cloudových služeb a technologií a potřebují, aby data a aplikace mezi sebou spolupracovaly a vyměňovaly si informace. Zároveň je pro ně lepší, když je možné více cloudů spravovat z jednoho místa a nepoužívat k tomu několik oddělených aplikací.

Nově získaná společnost pro Dell představuje další díl skládanky, kterou už několik měsíců dává dohromady. Enstratius přímo naváže na v loňském roce získané technologie Gale Technologies, z nichž už je dnes nový produkt Active System Manager. Enstratius se propojí také s dalšími produkty postavenými na akvizicích – třeba Boomi, Quest Software, AppAssure a dalšími.

Výsledkem tohoto snažení má být komplexní softwarový nástroj pro správu cloudů a datových center, což je pro Dell jedna z největších strategických priorit do budoucna. Zároveň to potvrzuje i zaměření Dellu na dlouhodobé cíle. „Akvizice ukazuje to, že vedení (Dellu) zůstává soustředěno na strategickou přeměnu společnosti,“ souhlasí společnost Wells Fargo ve svém textu klientům a investorům.

Tendenci propojovat cloudy je možné sledovat na pohybech celého IT trhu. VMware se kvůli tomu například začal alespoň trochu hlásit k OpenStacku, Oracle nedávno koupil společnost Nimbula, jenž dělá podobné věci, jako Enstratius, a na vzestupu jsou také společnosti, které umožňují propojování jednotlivých API (viz třeba Intel a akvizice Mashery). A General Electric ve spojení s VMware a jeho vlastníkem EMC zase investicí podpořily projekt Pivotal, který by měl umožnit nasadit aplikace nehledě na cloud.

Do budoucna bude zajímavé sledovat, zda Dell oznámí některé další akvizice. Firma se totiž chystá stáhnout z burzy a k tomu si mimo jiné půjčí miliardy dolarů, což by mohlo výrazně snížit možnosti investic. To mimo jiné hlásá i konkurenční HP.

Společnost Enstratius byla založena v roce 2008 a získala investici ve výši 3,5 milionu dolaru. V současné době zaměstnává kolem 50 zaměstnanců, které nyní přejdou do struktur Dellu, a nový majitel dále počítá s investicemi do rozvoje.

Váš názor Další článek: Jednoduché online zálohování dat za nejnižší cenu

Témata článku: Cloud, Byznys, Dell, Gala, The Flash, Velká naděje, G-Technologies, Days, Azur VM, Clo, Images, Mimo, Strategická investice, Fargo, Quest, Vyvíjená technologie, Appa, General Electric, Google Images, Wells Fargo, DEL, HereRecenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Apple zanevřel na Twitter. Musk teď na tvůrce iPhonu vytahuje špínu
Lukáš VáclavíkPetr UrbanMarek Lutonský
Elon MuskTwitter
GeForce RTX 4080 v testech: překoná i to nejlepší z minulé generace

GeForce RTX 4080 v testech: překoná i to nejlepší z minulé generace

** Nvidia dostává na trh grafickou kartu GeForce RTX 4080 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** Karta nabízí hodně výkonu za zajímavou cenu

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace