Dell ožil a opět nakupoval. Získal velkou cloudovou naději Enstratius

Dell ožil a opět nakupoval. Získal velkou cloudovou naději Enstratius

Dell se po loňské sérii více než 10 akvizic s odkupy firem na nějakou dobu odmlčel a přenechal místo Oraclu a Ciscu, nyní už se ale opět ozývá. Společnost, která se během následujících měsíců stáhne z burzy zpět do soukromého vlastnictví, za nespecifikovanou částku získala firmu Enstratius. Ta zapadá do budované strategie Dellu postavené na přechodu od počítačů směrem k datovým centrům a cloudům.

Enstratius byla v mnoha anketách několikrát oceněna jako jeden z nejlepších a nejnadějnějších cloudových nástrojů současnosti. Vyvíjená technologie totiž umožňuje nasazovat aplikace v rámci různých cloudů a následně je pak spravovat. Firmy tak mohou zprovoznit své aplikace nehledě na tom, jaký cloud používají, a pak je z jednoho místa ovládat.

Enstratius podporuje více než 20 druhů veřejných i privátních cloudových technologií, například Amazon Web Services, Microsoft Azure, VMware vSphere, OpenStack, Google či Rackspace. Funguje nejenom jako služba za pravidelné poplatky (SaaS), ale je možné jej nasadit také jako tradiční softwarovou instalaci.

Všechny cloudy do jednoho

Ovládání a propojování více druhů cloudů je to, co dnes zákazníci chtějí. Často totiž používají více cloudových služeb a technologií a potřebují, aby data a aplikace mezi sebou spolupracovaly a vyměňovaly si informace. Zároveň je pro ně lepší, když je možné více cloudů spravovat z jednoho místa a nepoužívat k tomu několik oddělených aplikací.

Nově získaná společnost pro Dell představuje další díl skládanky, kterou už několik měsíců dává dohromady. Enstratius přímo naváže na v loňském roce získané technologie Gale Technologies, z nichž už je dnes nový produkt Active System Manager. Enstratius se propojí také s dalšími produkty postavenými na akvizicích – třeba Boomi, Quest Software, AppAssure a dalšími.

Výsledkem tohoto snažení má být komplexní softwarový nástroj pro správu cloudů a datových center, což je pro Dell jedna z největších strategických priorit do budoucna. Zároveň to potvrzuje i zaměření Dellu na dlouhodobé cíle. „Akvizice ukazuje to, že vedení (Dellu) zůstává soustředěno na strategickou přeměnu společnosti,“ souhlasí společnost Wells Fargo ve svém textu klientům a investorům.

Tendenci propojovat cloudy je možné sledovat na pohybech celého IT trhu. VMware se kvůli tomu například začal alespoň trochu hlásit k OpenStacku, Oracle nedávno koupil společnost Nimbula, jenž dělá podobné věci, jako Enstratius, a na vzestupu jsou také společnosti, které umožňují propojování jednotlivých API (viz třeba Intel a akvizice Mashery). A General Electric ve spojení s VMware a jeho vlastníkem EMC zase investicí podpořily projekt Pivotal, který by měl umožnit nasadit aplikace nehledě na cloud.

Do budoucna bude zajímavé sledovat, zda Dell oznámí některé další akvizice. Firma se totiž chystá stáhnout z burzy a k tomu si mimo jiné půjčí miliardy dolarů, což by mohlo výrazně snížit možnosti investic. To mimo jiné hlásá i konkurenční HP.

Společnost Enstratius byla založena v roce 2008 a získala investici ve výši 3,5 milionu dolaru. V současné době zaměstnává kolem 50 zaměstnanců, které nyní přejdou do struktur Dellu, a nový majitel dále počítá s investicemi do rozvoje.

Váš názor Další článek: Jednoduché online zálohování dat za nejnižší cenu

Témata článku: Cloud, Byznys, Dell, Strategická investice, DEL, Days, General Electric, Images, Azur VM, Quest, Here, Gala, Velká naděje, Google Images, Fargo, Mimo, Wells Fargo, Clo, G-Technologies, Vyvíjená technologie, The Flash, Appa


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11