Do miliardových big data projektů EU promluví i české firmy a univerzity

Do miliardových big data projektů EU promluví i české firmy a univerzity

Evropská unie chce společně s významnými evropskými firmami v letech 2016 až 2020 investovat 2,5 miliardy eur na podporu rozvoje oblasti velkých dat. Děje se tak v rámci projektu Horizon 2020 a EU si od toho slibuje vytvoření nových pracovních míst a další příspěvek do moderní digitální ekonomiky. Roli v tom sehrají také české subjekty.

Jeden velký výzkumný projekt bude koordinovat brněnská společnost Phonexia, která se už delší dobu zabývá vývojem technologií pro rozpoznávání řeči a mezi zákazníky má například americké tajné služby. Produktů v této oblasti rozvíjí několik.

„Koordinujeme projekt nazvaný Big Speech Data Analytics for Contact Centers,“ vysvětluje výkonný ředitel Phonexie Petr Schwarz. Ten lze v Horizonu 2020 najít pod kódovým označením BISON. Jeho cílem je získávat a analyzovat informace z obrovského množství dat v oblasti kontaktních center.

Za přispění VUT

Jde tedy o oblast, ve které se brněnský podnik cítí jako doma. Hlasové informace sbírané call centry jsou ona bájná big data, se kterými Phonexia umí pracovat. „V projektu budou aplikovány a rozvíjeny řečové technologie na identifikaci jazyka, přepis řeči, detekci témat a emocí, analýzu metadat a podobně. Předpokládá se pokrytí asi 15 evropských jazyků,“ doplňuje Schwarz.

 

V projektu budou rozvíjeny řečové technologie na identifikaci jazyků, přepis řeči či analýzu témat a emocí.

 

Phonexia bude jako koordinátor projektu spolupracovat také s Vysokým učením technickým v Brně. Tamní akademici se analýze hlasu již delší dobu věnují, využívají při tom vlastní výkonný počítačový cluster. Phonexia vznikla právě vyčleněním z výzkumných aktivit VUT, stejně jako podobný podnik ReplayWell, o kterém jsme dříve psali.

Vedle Brňanů se do evropského programu zapojují také španělská Telefónica, společnosti Atento, MyForce a Ebos Luxembourg a univerzita v Boloni (University of Bologna). „Pokud všichni partneři dodají Evropské komisi podklady, projekt se rozběhne k prvnímu lednu příštího roku,“ říká Petr Schwarz.

Analýza hlasu je poměrně hodně veliký trh. Jenom v kontaktních centrech jsou na starém kontinentu zaměstnána dvě procenta lidí. „Tyto systémy navíc mají daleko širší uplatnění přesahující pouhá kontaktní centra. Jde například o banky, telekomunikační operátory, video servery, sdělovací prostředky, zprostředkovatele reklamy, oblast výuky a další,“ dodává Schwarz.

Váš názor Další článek: 15 vychytávek, které chceme v příštím Windows

Témata článku: Byznys, Právo, Evropská unie, Horizon, Přispění, Analytics, Univerzita, Projekt E, Brněnská společnost, Rozpoznávání, Big data, Evropský jazyk, České firmy, velké pokrytí, Horizone, Big, Phonexia, Bison, ProjektObejděte restrikce. Návod, jak ve Windows 11 už dnes spustíte aplikace pro Android

Obejděte restrikce. Návod, jak ve Windows 11 už dnes spustíte aplikace pro Android

** Microsoft včera pro americké beta testery zprovoznil běh Android aplikací na Windows 11 ** Stačí však půlhodinka, a můžete si Android aplikace rozjet i vy, a to bez vstupu do programu Insider ** Jaké jsou vlastně možnosti platformy Windows Subsystem for Android?

Martin Chroust
Windows 11Mobilní hry