Do miliardových big data projektů EU promluví i české firmy a univerzity

Do miliardových big data projektů EU promluví i české firmy a univerzity

Evropská unie chce společně s významnými evropskými firmami v letech 2016 až 2020 investovat 2,5 miliardy eur na podporu rozvoje oblasti velkých dat. Děje se tak v rámci projektu Horizon 2020 a EU si od toho slibuje vytvoření nových pracovních míst a další příspěvek do moderní digitální ekonomiky. Roli v tom sehrají také české subjekty.

Jeden velký výzkumný projekt bude koordinovat brněnská společnost Phonexia, která se už delší dobu zabývá vývojem technologií pro rozpoznávání řeči a mezi zákazníky má například americké tajné služby. Produktů v této oblasti rozvíjí několik.

„Koordinujeme projekt nazvaný Big Speech Data Analytics for Contact Centers,“ vysvětluje výkonný ředitel Phonexie Petr Schwarz. Ten lze v Horizonu 2020 najít pod kódovým označením BISON. Jeho cílem je získávat a analyzovat informace z obrovského množství dat v oblasti kontaktních center.

Za přispění VUT

Jde tedy o oblast, ve které se brněnský podnik cítí jako doma. Hlasové informace sbírané call centry jsou ona bájná big data, se kterými Phonexia umí pracovat. „V projektu budou aplikovány a rozvíjeny řečové technologie na identifikaci jazyka, přepis řeči, detekci témat a emocí, analýzu metadat a podobně. Předpokládá se pokrytí asi 15 evropských jazyků,“ doplňuje Schwarz.

 

V projektu budou rozvíjeny řečové technologie na identifikaci jazyků, přepis řeči či analýzu témat a emocí.

 

Phonexia bude jako koordinátor projektu spolupracovat také s Vysokým učením technickým v Brně. Tamní akademici se analýze hlasu již delší dobu věnují, využívají při tom vlastní výkonný počítačový cluster. Phonexia vznikla právě vyčleněním z výzkumných aktivit VUT, stejně jako podobný podnik ReplayWell, o kterém jsme dříve psali.

Vedle Brňanů se do evropského programu zapojují také španělská Telefónica, společnosti Atento, MyForce a Ebos Luxembourg a univerzita v Boloni (University of Bologna). „Pokud všichni partneři dodají Evropské komisi podklady, projekt se rozběhne k prvnímu lednu příštího roku,“ říká Petr Schwarz.

Analýza hlasu je poměrně hodně veliký trh. Jenom v kontaktních centrech jsou na starém kontinentu zaměstnána dvě procenta lidí. „Tyto systémy navíc mají daleko širší uplatnění přesahující pouhá kontaktní centra. Jde například o banky, telekomunikační operátory, video servery, sdělovací prostředky, zprostředkovatele reklamy, oblast výuky a další,“ dodává Schwarz.

Váš názor Další článek: 15 vychytávek, které chceme v příštím Windows

Témata článku: Byznys, Právo, Evropská unie, Evropský jazyk, Bison, velké pokrytí, Big data, Analytics, Projekt, České firmy, Univerzita, Big, Brněnská společnost, Přispění, Projekt E, Horizon, Rozpoznávání


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15