Druhý největší obchod Dellu. Za 2,4 miliardy dolarů koupil Quest Software

Druhý největší obchod Dellu. Za 2,4 miliardy dolarů koupil Quest Software

Dell opět jasně dává najevo, že to s proměnou od výrobce počítačů a notebooků směrem k producentovi IT infrastruktury myslí vážně. Svojí akviziční horečku z průběhu tohoto roku potvrdil koupí 25 let staré společnosti Quest Software, za kterou zaplatil 2,4 miliardy dolarů a která se zároveň stává druhou největší akvizicí Dellu v historii. Dráž vyšla pouze koupě Perot Systems v roce 2009, za kterou firma zaplatila 3,9 miliardy dolarů.

Kalifornská legenda stále patří mezi největší výrobce osobních počítačů na světě, postupně se ale chce od tohoto byznysu s nízkou marží a rychle se měnícím herním polem, kdy se do čela dostávají tablety a noví hráči, přesunout směrem k tomu, co IT jako celku vůbec umožňuje fungovat – datová centra. Dell tak začal uskutečňovat řadu transformačních kroků, do kterých mimo jiné spadá vybudování softwarové divize.

Za vyšší marží

Tato sekce, kterou teprve několik měsíců vede bývalý výkonný šéf CA Technologies John Swainson, má dát přidanou hodnotu klasickým serverům, úložným systémům a sítím. Také v případě těchto zařízení totiž klesá marže a to, co vydělává peníze, jsou navázané služby.

Software se dostává do popředí. Virtualizace serverů například umožnila nakupovat méně fyzických strojů, nyní je stačí vytvářet softwarově. Red Hat pevně věří v to, že budoucnost úložných systémů je v dobrém softwaru a také výrobci síťových komponent jako třeba Cisco začínají novou generaci „krabiček“ stavět na softwaru.

Dell přemýšlí podobně a nákup Quest Software je toho důkazem. „Produkty a klíčové technologie Questu silně zapadají do naší softwarové strategie,“ píše firma v oficiálním prohlášení. „Začlenění Quest Software nám umožní dodávat více konkurenceschopné servery, storage systémy, síťové komponenty a celá řešení a služby,“ dodává šéf softwarové divize John Swainson.

Z celé řady profesionálních aplikací Questu vyčnívají především ty, které umožňují vytváření kopií databází Oraclu, Microsoftu nebo SAPu v reálném čase bez toho aniž by došlo k jejich zpomalení. Pro firmy jsou databáze jednou z nejdůležitějších součástí a vyžadují jejich maximálně spolehlivý chod. V zásobě jsou ale také další nástroje, například pro správu a migraci dat z různých klasických i virtualizovaných platforem (SharePoint, Exchange a další), zálohování a ochranu virtuálních strojů, správu zařízení nebo jednotné přihlašování k více službám.

„Softwarové produkty Questu, vysoce talentovaný tým a unikátní duševní vlastnictví nám dává výbornou pozici v nejrychleji rostoucím odvětví softwarové oblasti,“ pochvaluje si Swainson. Nově získané nástroje skutečně logicky doplňují současné portfolio Dellu, která už dříve v tomto roce koupila společnosti umožňující migraci starých kritických aplikací do cloudu (Make Technology a Clerity Solutions), práci s daty AppAssure, tenké klienty Wyse Technology a bezpečnostní prvky SonicWall.

Nejenom aplikace, ale také lidé a obchod

Strategie ostatně sehrála velikou roli v tom, proč se Dell o Quest Software přetahoval s investičním fondem Insight Venture Partners. Zakladatel a výkonný šéf Questu chtěl firmu nejdříve prodat tomuto uskupení, Dellova korporace nakonec ale přišla s nabídkou, která celou společnost ocenila o 44 procent více, než byla původní hodnota na burze. „Dell má silnou distribuci, dopad a značku. Quest se tímto obchodem stane velice důležitou součástí softwarového byznysu Dellu,“ vysvětluje rozhodnutí šéf Questu Vincent Smith.

Klepněte pro větší obrázek
John Swainson přišel do Dellu vytvořit softwarovou divizi. Mimo jiné přes hromadu akvizic a vzájemné propojení.

Analytici se o akviziční ceně přou. Někteří tvrdí, že Dell udělal dobře, protože oblast, do které díky tomu vstupuje, je na vzestupu. Odpůrci ale tvrdí, že firma zaplatila zhruba 17krát vyšší cenu, než jsou budoucí odhadované příjmy Questu. Softwarová společnost v loňském roce vygenerovala obrat ve výši 857 milionů dolarů a zisk 44 milionů.

Dell ovšem nekoupil pouze samotné softwarové nástroje. Za 2,4 miliardy dolarů získal také armádu patnácti set zkušených prodejců, kteří umí prodávat aplikace, a také třináct stovek vývojářů se zkušenostmi s vývojem pro cloud. To je do budoucna veliká hodnota. Dell může posílit vývoj softwaru a zároveň bude moci skrze nově získané prodejce začít prodávat nejenom své dosavadní nástroje, ale také hardware a kompletní služby.

Quest Software má po celém světě téměř čtyři tisíce zaměstnanců. Firma vznikla už v roce 1987 a má přes 100 tisíc zákazníků, ke kterým se Dell rovněž může dostat. Obchod bude dokončen ve třetím fiskálním čtvrtletí kupujícího. Pro měnící se firmu to zřejmě nebude poslední akvizice v tomto roce. Je uprostřed transformace a na účtech má 13,7 miliardy dolarů v hotovosti. Pro Dell je koupě Questu letos už šestá akvizice.

Diskuze (2) Další článek: Asus EeeBox PC EB1030: tenký počítač s novým Atomem

Témata článku: Byznys, Dell, Akvizice, Rostoucí odvětví, Poslední akvizice, DEL, Dosavadní nástroj, Obchod, Druh, Původní hodnota, SonicWall, Klasický cloud, Největší producent, Největší obchod, Starý typ, Quest, Herní pole, Získaný klíč, Vincent, Dol, Celý stroj, Původní zakladatel, Nejdůležitější součást, Nový notebook levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
(Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu
Lukáš Václavík
FintechPayPal
Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři
Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen
Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Jakub Čížek
3D tiskČeskoTechnologie
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy