Elektronizace státní správy je v rozkladu

Elektronizace státní správy je v rozkladu

Možnost, že by lidé měli zdarma přístup ke všem platným zákonům, je v nedohlednu. A nejen ta. S rovnou třicítkou projektů ministerstva vnitra týkající se elektronizace státní správy, na něž Česko získalo dotace Evropské unie, jsou vážné problémy. Dohromady třináct z nich už musel úřad Milana Chovance (ČSSD) zastavit, dalších sedmnáct posuzuje. Zpracování projektů má na starosti závod České pošty ICT služby.

Podle Chovance se státní podnik zřejmě nevyhne placení penále v řádu desítek milionů korun. „Projekty jsou v žalostném stavu, u mnohých chybí dokumentace. Celkově bychom mohli přijít až o miliardy. Částečně by šlo o nevyčerpané unijní prostředky, částečně o peníze, které bychom museli vracet,“ řekl deníku E15 Chovanec.

Rezort zvažuje podání trestních oznámení na konkrétní osoby. Úplně zastaveny musely být například projekty eSbírka a eLegislativa. „Velmi mě to mrzí, záměr to byl dobrý. Jenže k restrikci jsme museli přistoupit prostě proto, že nebyla reálná šance dotace vyčerpat včas. Museli bychom to celé zaplatit ze státního rozpočtu,“ poznamenal Chovanec.

Krvavý a složitý příběh

Problém je v tom, že předchozí vlády nevyužily možnost vyjednat s Evropskou komisí posunutí finalizace projektů o rok. „Ten příběh bude velmi krvavý a složitý. Jak dopadne, se dozvíme po prázdninách. Pokud se ukáže, že některé peníze vnitro nevyčerpá, budou se o to moci pokusit jiné úřady,“ dodal šéf rezortu. Podle mluvčího České pošty Ivo Mravinace byly projekty zadány pozdě a ne vždy je úředníci přesně specifikovali. „Podnikáme maximum kroků k tomu, aby byly dokončeny v průběhu roku 2015,“ konstatoval.

 

Rezort zvažuje podání trestních oznámení na konkrétní osoby. Úplně zastaveny musely být například projekty eSbírka a eLegislativa.

 

Chovanec přiznává, že spor, v němž by ministerstvo od státního podniku požadovalo pokutu, by byl neobvyklý. I proto, že Česká pošta pod jeho úřad spadá. Prostředníkem by podle něho mohl být rezort financí. „Jsme v situaci, kdy odštěpný závod České pošty ICT služby by potenciálně měl začít platit sankce policistům a hasičům. Pokud nedokončí jednotlivé projekty, bude po dodacích lhůtách. Zjišťujeme a prověřujeme, proč k tomu došlo a kdo je za to odpovědný,“ řekl ministr.

Odštěpný závod by mohl přijít o desítky milionů korun a možná i o víc, vyplývá z uzavřených smluv. Vnitro se ho ve spolupráci s novým vedením České pošty snaží přimět, aby alespoň některé projekty dokončil včas. „U některých by se to mohlo podařit, u jiných už ale asi ne. Vedení policie a hasičského sboru má povinnost chovat se jako řádný hospodář, jak ukládá zákon, a nemůže si dovolit o penále nežádat. V praxi to bude znamenat, že státní podnik bude platit státu. Je to absurdistán, ale taková je realita,“ uzavřel Chovanec.

Co bude dál

Mluvčí pošty Ivo Mravinac varuje před možnými ekonomickými dopady. „Pokud by Česká pošta byla nucena sankce uhradit, mohlo by to mít velmi negativní dopad na cash-flow odštěpného závodu,“ reagoval. Skluz podle Mravinace způsobil i nový zákon o veřejných zakázkách, podle něhož musí být soutěž vypsána znovu, pokud se přihlásí jen jeden uchazeč. „To může způsobit i několikaměsíční zpoždění daného projektu,“ doplnil.

Potíže jsou mimo jiné s projektem registru zbraní. Policie přitom poslední dva roky tvrdila, že databáze je připravena tak, aby vyhověla předpisům. Že situace je přesně opačná, přiznala až začátkem roku. Kdyby byl registr spuštěn narychlo, tedy bez testování, mohlo by to přinést značná rizika. Pokud jim chce rezort předejít, bude muset přesvědčit Poslaneckou sněmovnu, aby o rok odložila účinnost zákona o evidenci zbraní.

Další projekty řeší operační řízení složek integrovaného záchranného systému, integrovanou telekomunikační síť ministerstva vnitra nebo takzvané centrální místo služeb.

Ministerstvo vnitra a Česká pošta mají ambice stát se hlavním garantem tuzemského ICT a centrálním strategickým bodem, jak už jsme dříve informovali. Příčiny problémového státního ICT jsme rozebírali v dřívějším textu.

Diskuze (7) Další článek: Byznysový zápisník: Slovenské Košice Valley má dalšího investora

Témata článku: Právo, Kauzy, Tragedie, Reálná osoba, Projekt, Centrální místo, Platný zákon, Rozklad, Elektro, Stát, Ekonomický dopad, Proto, Státní podnik, Negativní dopad, ČSSD, Opačná realita, Resort, Odpovědný člověk, Možné riziko, Reálná šance, Vážný problém, ESB, Složitý způsob, Cash, ElektronizaceQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko