Epson PaperLab: zařízení na recyklaci papíru v kanceláři

  • Epson představil první recyklační stroj určený pro firmy
  • PaperLab dokáže recyklovat různé druhy papíru a bez vody
  • Za 8 hodin zvládne vyrobit přes 6 tisíc čistých listů

Papír je stále významnou částí mnoha společností a kanceláří a i když už je svět z velké části digitální, různé formy dokumentů ještě pořád pro určité účely tiskneme.

Recyklace papíru funguje dobře, ale je velmi neefektivní, protože zahrnuje převážení odpadu k recyklaci a pak opětovné dodání do prodejen a opětovný nákup. Epson se zaměřil na efektivnější způsob, který minimalizuje takto dlouhou cestu k recyklovanému papíru a vytvořil první stroj, který dokáže vše obstarat přímo ve firmě – PaperLab.

PaperLab a proměna starého papíru na nový

Epsonu se podařilo vytvořil novou technologii zpracování papíru v relativně malých rozměrech – 2,6 × 1,2 × 1,6 metrů. Technologie zvládne použitý papír zpracovat až do podoby samostatných vláken, což má i bezpečnostní efekt – dokumenty jsou skartované opravdu dokonale a tak se firma nemusí bát úniku dat z citlivých dokumentů. Zároveň nemusí používat jiná specializovaná zařízení pro tento úkol.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání starého konceptu recyklace papíru - s PaperLabem je vše pouze v rámci jednoho stroje

Jednotlivá dlouhá a tenká vlákna zpracovaných použitých papírů jsou opětovně spojená k vytvoření pevné formy pro různé druhy papírů s rozdílnou hustotou. V této fázi dochází i k bělení papíru a tedy odstranění původní barvy natisknutého na papír.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé procesy při recyklaci a výrobě nového papíru

Konečnou fází je formování papíru do konečné ploché podoby v potřebných rozměrech. Epson PaperLab dokáže vyrábět zatím pouze rozměry A4 a A3, ale nabídka tloušťky a formy papíru je poměrně široká – lze vyrábět jak klasické papíry, tak i třeba silnější papír na vizitky. Podporována je i výroby například barevných papírů, papírů s vůní nebo třeba i papírů odolných proti vzplanutí a podobně.

Nepotřebuje vodu

Princip technologie vychází z patentu Epsonu z roku 2013, kde jsou podrobně popsané i problémy, které bylo nutné vyřešit. PaperLab například skoro vůbec nepoužívá vodu, což je skvělá zpráva pro životní prostředí. Běžně je totiž potřeba přibližně hrnek vody na výrobu jednoho recyklovaného papíru, PaperLab vyžaduje jen minimum vody pro udržení vlhkosti uvnitř výrobní komory, takže není nutné zařízení instalovat k vodní přípojce, stačí jednou za čas doplnit. Technologie uvnitř PaperLabu umožňuje mnohem vyšší bělost papíru, než je u recyklovaného papíru běžné. Díky tomu lze vyrobené papíry použít i pro „profesionální“ účely.

Klepněte pro větší obrázek
Detailní nákres fungování PaperLabu z patentu Epsonu

Pokud jde o rychlost, PaperLab zvládne vyrobit až 14 listů papíru za minutu, což v rámci osmihodinové směny dělá 6 720 listů papíru ve formátu A4. Recyklovat lze ale pouze klasické kancelářské papíry ve formátu A4 a A3.

V prodeji příští rok

Prototyp PaperLabu od Epsonu bude k vidění na chystané výstavě Eco-Products 2015, která proběhne 10. až 12. prosince  v Tokyu. S prodejem finální verze Epson počítá v roce 2016 nejdříve v Japonsku, další trhy by měly následovat o něco později. Cena zatím nebyla oznámena, ale vzhledem k tomu, že jde o pokročilou technologii pro větší firmy, lze čekat cenu pravděpodobně v oblasti milionů korun. Bude se tak hodit především tam, kde je skutečně velká spotřeba papíru, který se nearchivuje a dochází k jeho zničení ve velkém objemu.

Klepněte pro větší obrázek
Epson PaperLab

Samozřejmě budou důležitá i reálná čísla, která berou do úvahy spotřebu a cenu za celé zařízení, ježhh musí mít využitelnou návratnost v daném nasazení. Více se snad dozvíme s příchodem finálního produktu na trh.

Video

Epson zveřejnil i pěkné video o PaperLabu, které si můžete prohlédnout zde:

Diskuze (19) Další článek: K čemu všemu lze použít Hololens? Hraní her i běžné brouzdání [video]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,