Estonsko by mohlo mít vlastní a státem posvěcenou kryptoměnu Estcoins

Estonsko by mohlo mít vlastní a státem posvěcenou kryptoměnu Estcoins

Estonsko je malá země, kterou obývá pouze 1,3 milionů obyvatel. To zhruba odpovídá Praze. Vedle nich má však Estonsko ještě e-obyvatele z programu e-Residency. Dnes jich je něco málo přes dvacet tisíc a pocházejí z celého světa včetně ČR.

Takový e-obyvatel může v Estonsku přes internet založit a vést firmu, otevřít si účet v některé z partnerských bank a využívat dalších benefitů země, která chce být lídrem v inovacích e-govu. To vše, aniž by ji kdykoliv fyzicky navštívil; po úspěšné registraci si jen na zastupitelském úřadu převezme e-občanku.

Kaspar Korjus, který má program e-rezidentů na starost, se nyní na Mediu pochlubil s návrhem dalšího logického pilíře celého elektronického státu. Pokud mohou e-obyvatelé zakládat firmy, měli by mít k dispozici i nějakou měnu – kryptoměnu!

Korjus ji pracovně říká „Estcoins“ a jedním z poradců projektu je i zakladatel stále vlivnější kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin.

Ačkoliv je příprava „Estocins“ zatím spíše v ideové rovině, Korjus jasně píše, že by se mělo jednat o státem posvěcený systém, kterýž by byl logickou součástí celého tamního e-gov ekosystému, který je i díky malému počtu obyvatel pravděpodobně ten nejpokročilejší na světě.

Vždyť Estonci mohou elektronicky volit, elektronické občanky a elektronické podpisy už mají také dlouhé roky a program e-rezidentů a nyní i kryptoměny je vlastně idea, jak počet obyvatel malé pobaltské země navýšit digitálním způsobem.

Jak funguje estonská e-občanka:

Témata článku: Byznys, Kryptoměny, Bitcoin, E-government, Medium, Banka, Dlouhý rok, Praha, Malá země, Celý svět, Česká republika, Elektronický podpis, Program, Obyvatelé, Elektronická občanka, Stát, Digitální způsob, Estonsko, Měna

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mises 25. 8. 2017 11:51:24
    Tedy moc tomu nerozumím. Estonsko přijalo euro. Pokud se nepletu,...
  • KosKarel 25. 8. 2017 11:37:54
    Výhoda kryptoměn je právě v tom že se jedná o jakousi globální měnu u...
  • Afrin Eizra 25. 8. 2017 10:34:06
    Nějak nechápu k čemu to je dobré. Výhoda kryptoměň je, že to nemá...