Estonsko by mohlo mít vlastní a státem posvěcenou kryptoměnu Estcoins

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 16

Názory k článku

avatar
25. 08. 2017 11:51

Tedy moc tomu nerozumím.Estonsko přijalo euro. Pokud se nepletu, přijetí eura vylučuje zavádění paralelních měn (o možnosti paralelní měny se hovořilo v souvislosti s řeckou krizí a výsledek byl, že to Řecko udělat nesmí - už dávno mohli třeba třetinu penzí a platů státních zaměstnanců vyplácet v nové drachmě a vyřešit tak nedostatek eur).Ale jako experiment - proč ne, bude zajímavé to sledovat:1) Lidé se naučí žít a fungovat s kryptoměnami a bude pro ně pak již jednoduché přejít na nějakou skutečnou, nestátní, nezávislou a neinflační2) Dvě oficiální měny v jedné zemi spolu moc dobře nemohou fungovat, nikde to nemají a vědí proč. To znamená, že ten experiment po nějaké době skončí. Zrušením státní kryptoměny. Nebo naopak až zase začne kolabovat euro, tak pro ně bude jednodušší z něj vycouvat. Moc nechápu smysl toho celého. Na co státu decentralizovaná měna? Na co lidem kryptoměna, kterou ale stát může kontrolovat, blokovat lidem účty, zvyšovat objem mincí v oběhu, atd... Výhody skutečných kryptoměn to podle mě mít nebude. A že e-Občané potřebují e-Měnu? Proč? Přeci již teď vše mohou platit eurovými převody.Blockchain je velmi neefektivní technologie. Ověření transakce trvá dlouhé minuty. Decentralizované ověřování spotřebovává hromadu výpočetního výkonu a elektrické energie. Databáze je replikovaná na tisících počítačů, každý si musí vyhradit prostor na celou její velikost (kdo a proč to bude dělat u státní kryptoměny?) a vyhradit si i kus přenosového pásma internetového připojení.
Blockchain má smysl jen tehdy, když tyto nevýhody převáží nějaké výhody. A ty u bitcoinu jsou:
- permissionless access: od nikoho nepotřebujete povolení, abyste mohl mít účet a dělat transakce. Může vám být 9 let, můžete být z Venezuely, stejně můžete
- omezená a předem daná zásoba mincí, žádný vydavatel/stát si nemůže nabrnknout další
- ireverzibilita transakcí: žádný byrokrat nemůže říct, že tento převod se ruší, že je neplatný
- anonymita transakcí a anonymita majetku (každý jiný majetek vám mohou sebrat, zdanit, znárodnit - protože o něm vědí a mohou na něj sáhnout)Jen tyto nesporné výhody mohou převážit ty výše popsané nevýhody blockchainu. Ale tyto výhody nikdy žádná státní měna mít nebude. Proto státní blockchain je nesmysl a pro státní aplikace vždy bude levnější a efektivnější jedna databáze v centru a případně rozhraní na lidi (portál) a na aplikace (API) třetích stran.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (5)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
25. 08. 2017 11:37

Výhoda kryptoměn je právě v tom že se jedná o jakousi globální měnu u která nepodléhá žádné regulaci. Tím, že se vytvoří národní kryptoměna degraduje tuto kryptoměnu měnu pouze pro lokální použití.
Bude to vlastně měna stejná jako národní akorát s tím rozdílem, že se ušetří náklady za tisk a za bankovní instituce (peníze budou v uživatelově elektronické peněžence), ale stejně jako u národních měn ji budete muset při nákupu v zahraničí směnit za něco jiného.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
25. 08. 2017 10:34

Nějak nechápu k čemu to je dobré. Výhoda kryptoměň je, že to nemá centrální banku, která by s měnou manipulovala a ještě to dává určitý stupeň anonymity - tedy chrání vás to před státem a jeho zásahy do vaší ekonomické i osobní svobody. Estcoin zdevalvuje jejich centrální banka, kdykoli si vzpomene a jako bonus bude mít stát komplet na talíři veškeré vaše transakce.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (6)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor