Facebook kupuje startup Storylane a s ním i slovenského designéra

Facebook oznámil, že za nespecifikovanou částku kupuje mladý sociálně-blogovací projekt Storylane. Přesněji řečeno nekupuje technologii ani uživatele, ale pouze mladý pětičlenný tým, který za projektem stál. Součástí takzvané talentové akvizice (acqui-hire) je také slovenský designér Matěj Hřeščák, jenž tak rozšíří prozatím nepříliš početnou česko-slovenskou základnu zaměstnanců v největší sociální síti světa.

Storylane funguje teprve od podzimu loňského roku a aplikace pro iOS je dokonce k dispozici pouhých pár dnů. Jde o službu, která se hodně podobá klasické „timeline“ z Facebooku a populární blogovací síti Tumblr. Uživatelé zde mohou sdílet a vytvářet své příběhy a odpovídat otázky a ostatní takové příběhy a profily sledovat. Přesný počet uživatelů Storylane není znám, startup nicméně získal investici 2,8 milionu dolarů od skupiny investičních fondů a andělských investorů. Služba skončí a nyní se připravují nástroje pro převod dat jinam.

Facebook se tímto do jisté míry zbavuje své potenciální konkurence. Nově získaný tým se má podle informací serveru AllThingsD připojit k týmu, který ve Facebooku pracuje na „timeline“ a tuto zeď příspěvků dále vylepšovat. Je možné, že sociální obr bude chtít do svého produktu přinést část toho, co nabízí již zmiňovaný Tumblr.

Zatím více vývojářů

Na designu ve Storylane pracoval slovenský designér Matěj Hřeščák, který ve své zemi patří k nejvíce respektovaným tvůrcům. Jedná se tak o prvního kreativce ze Slovenska, který bude ve Facebooku působit. Facebook už nicméně zaměstnává několik Čechů a Slováků, zejména však na pozicích vývojářů. Z Česka jsou to Jakub Vrána a Stanislav Basovník.

V Silicon Valley každopádně působí několik slovenských designérů. Michal Šimkovič (musHo) například mimo jiné pracuje na projektu mobilním projektu Circle, který zjišťuje lokalitu lidí ve vaší blízkosti, a Filip Šanta zase dělá na designu v Nitro PDF, což je nástroj pro práci s PDF soubory a konkurence pro Adobe.

Facebook, Twitter, Google a další internetové společnosti talentové akvizice uskutečňují často a rozšiřující pomocí nich své týmy o mladé a schopné lidi. Zuckerbergova firma už se porozhlížela také v České republice, když dala nabídku vývojářské společnosti Tapmates. Ti ale převzetí odmítli s tím, že nechtějí být součástí velkého týmu, ale spíše svými pány.

Diskuze (7) Další článek: Čeští Cognitive Security se v Ciscu neztratí a budou mít značný vliv

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,