Facebook spustil zkaženým vstupem na burzu lavinu žalob

Nepodařený vstup Facebooku na burzu by se mohl změnit v noční můru pro sociální síť samotnou, její investiční bankéře i pro burzu, na níž firma vstoupila.

Facebook, burza Nasdaq a investiční banky, které firmě se vstupem na burzu pomáhaly, čelí přibližně 50 žalobám, píše deník Wall Street Journal s odvoláním na právníky, kteří se případy zabývají. Advokáti zastupující investory Facebooku navíc očekávají, že k tomuto počtu přibudou další stovky návrhu na arbitráž proti burzovním makléřům a investičním společnostem, kteří jejich jménem nakoupili cenné papíry největší sociální sítě světa.

Pokles skoro o polovinu

Zatímco investoři se pokouší minimalizovat své ztráty, podle některých právníků hrozí obžalovaným velké finanční škody, protože akcie Facebooku se od IPO propadly o 47 procent. Pokles také vymazal 38 miliard dolarů z tržní hodnoty sociální sítě.

„IPO jsou nejatraktivnějším důvodem žalob pro stěžovatele,“ uvedl profesor Kolumbijské univerzity John Coffee. Zatímco nejméně jedna třetina takových žalob bývá odmítnuta, ty ostatní obvykle končí vyrovnáním ve výši dvou až tří procent údajné ztráty investora, odhadl. Podle Stanfordské univerzity je přímo Facebook žalovanou stranou ve 29 z 53 letošních případů týkajících se vstupů na burzu.

Žalobci obvykle tvrdí, že Facebook a upisovatelé v čele s bankou Morgan Stanley nedali dostatečně najevo, že sociální síť se potýká s odlivem zákazníků od pevných počítačů k mobilním zařízením. Někteří analytici přitom o modelu mobilní reklamy Facebooku vyslovují pochybnosti.

Facebook tvrdí, že žaloby jsou neopodstatněné. Na potíže týkající se mobilních zařízení prý upozornil těsně před vstupem na burzu. Na informaci stihla zareagovat řada analytiků, kteří snížili své odhady tržeb a zisků Facebooku. Sdělení se ale obvykle nedostalo k drobným investorům, Facebook ovšem takovou povinnost ani neměl.

Čtěte také:

Morgan Stanley se hájí, že informace o aktuální situaci Facebooku byly na začátku května široce medializované.

Právníci tvrdí, že někteří investoři vyčkávají na to, jaké odškodné dostanou od burzy Nasdaq. Ta připustila, že technické závady zabránily některým investorů v nákupu či prodeji akcií během prvních hodin po zahájení prodeje 18. května. Burza nabídla 62 milionů dolarů, dodala ale, že by neměla odpovídat za všechny ztráty investorů.

Celý vývoj největší sociální sítě světa na burze nedávno okomentoval také její šéf a zakladatel Mark Zuckerberg a vstup na trh cenných papírů označil za zklamání.

Diskuze (30) Další článek: Google odměnil vývojáře za nalezení chyby ve Windows

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Byznys, VST, Drobný investor, Snapseed, Celý vývoj, Morgan Stanley, Mobilní Facebook, FB, Makléř, Burzovní makléř, Odliv zákazníků, Obžalovaný, Potíž týkající, Vstup, Morgan, Stanley, Days, Coffee, Here, Burza, Největší potíž, Nasdaq, InvestorSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony