Facebook spustil zkaženým vstupem na burzu lavinu žalob

Facebook spustil zkaženým vstupem na burzu lavinu žalob

Nepodařený vstup Facebooku na burzu by se mohl změnit v noční můru pro sociální síť samotnou, její investiční bankéře i pro burzu, na níž firma vstoupila.

Facebook, burza Nasdaq a investiční banky, které firmě se vstupem na burzu pomáhaly, čelí přibližně 50 žalobám, píše deník Wall Street Journal s odvoláním na právníky, kteří se případy zabývají. Advokáti zastupující investory Facebooku navíc očekávají, že k tomuto počtu přibudou další stovky návrhu na arbitráž proti burzovním makléřům a investičním společnostem, kteří jejich jménem nakoupili cenné papíry největší sociální sítě světa.

Pokles skoro o polovinu

Zatímco investoři se pokouší minimalizovat své ztráty, podle některých právníků hrozí obžalovaným velké finanční škody, protože akcie Facebooku se od IPO propadly o 47 procent. Pokles také vymazal 38 miliard dolarů z tržní hodnoty sociální sítě.

„IPO jsou nejatraktivnějším důvodem žalob pro stěžovatele,“ uvedl profesor Kolumbijské univerzity John Coffee. Zatímco nejméně jedna třetina takových žalob bývá odmítnuta, ty ostatní obvykle končí vyrovnáním ve výši dvou až tří procent údajné ztráty investora, odhadl. Podle Stanfordské univerzity je přímo Facebook žalovanou stranou ve 29 z 53 letošních případů týkajících se vstupů na burzu.

Žalobci obvykle tvrdí, že Facebook a upisovatelé v čele s bankou Morgan Stanley nedali dostatečně najevo, že sociální síť se potýká s odlivem zákazníků od pevných počítačů k mobilním zařízením. Někteří analytici přitom o modelu mobilní reklamy Facebooku vyslovují pochybnosti.

Facebook tvrdí, že žaloby jsou neopodstatněné. Na potíže týkající se mobilních zařízení prý upozornil těsně před vstupem na burzu. Na informaci stihla zareagovat řada analytiků, kteří snížili své odhady tržeb a zisků Facebooku. Sdělení se ale obvykle nedostalo k drobným investorům, Facebook ovšem takovou povinnost ani neměl.

Čtěte také:

Morgan Stanley se hájí, že informace o aktuální situaci Facebooku byly na začátku května široce medializované.

Právníci tvrdí, že někteří investoři vyčkávají na to, jaké odškodné dostanou od burzy Nasdaq. Ta připustila, že technické závady zabránily některým investorů v nákupu či prodeji akcií během prvních hodin po zahájení prodeje 18. května. Burza nabídla 62 milionů dolarů, dodala ale, že by neměla odpovídat za všechny ztráty investorů.

Celý vývoj největší sociální sítě světa na burze nedávno okomentoval také její šéf a zakladatel Mark Zuckerberg a vstup na trh cenných papírů označil za zklamání.

Diskuze (30) Další článek: Google odměnil vývojáře za nalezení chyby ve Windows

Témata článku: Byznys, Facebook, Sociální sítě, Nasdaq, Here, Makléř, Days, Potíž týkající, Investor, Burza, Coffee, Stanley, Drobný investor, Celý vývoj, Největší potíž, FB, Vstup, Morgan, Obžalovaný, Morgan Stanley, Mobilní Facebook, Burzovní makléř


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8