Severský stát se snaží dokázat světu, že se hravě obejde i bez Nokie. Její bývalí zaměstnanci, stejně tak jako studenti, zakládají malé firmy, které dobývají svět technologickými inovacemi. Neznámějším vzorem je pro ně společnost Rovio, která v březnu oznámila, že její hra Angry Birds má na kontě už 1,7 miliardy stažení.
Nokia byla podle některých názorů pro Finsko až příliš velká, což s sebou neslo mnohá rizika. V roce 2000 se podílela na HDP země ze čtyř procent, v roce 2011 to však už bylo jen půl procenta. „Vláda chtěla učinit úpadek telefonického gigantu co nejméně bolestivým a zajistit, aby se Finsko už nikdy nestalo závislé na jediné společnosti,“ uvedl časopis The Economist.
Skandinávský stát, který je historicky zaměřený především na lesnictví a výrobu papíru a celulózy, ale už delší dobu se opírá i o znalostní společnost, vytvořil nový inovační systém. Zčásti je financovaný vládou, zčásti soukromníky. Vznikla tak technologická agentura Tekes s ročním rozpočtem 600 milionů eur a 360 zaměstnanci. Vláda také spustila fond Finnvera na podporu rozjezdu nových firem.
Čtvrtý nejlepší inovátor
Výsledkem je velké množství začínajících podniků včetně tří stovek založených bývalými zaměstnanci Nokie. „Stalo se módním říkat, že pád Nokie je nejlepší věc, která se v této zemi stala,“ podotkl britský týdeník. Obzvlášť hrdé je nyní Finsko na sektor videoher, ve kterém se kromě Angry Birds proslavila také třeba hra Clash of clans od Supercellu.
Stát letos zaujal čtvrtou příčku v žebříčku Bloombergu mezi nejlepšími inovátory. Před ním jsou Spojené státy, Jižní Korea a Německo. Finsko však dosud ne zcela úspěšně válčí s tím, aby z úspěšných projektů vznikly i trvalé funkční společnosti. Mnoho jich stále končí prodejem nějaké nadnárodní společnosti.
Vláda se i proto podnikatele snaží povzbudit také snižováním daňové zátěže. Od příštího roku se chystá srazit hladinu korporátní daně z 24,5 procenta na dvacet. Výpadky v rozpočtu hodlá nahradit mimo jiné zvýšením daně na alkohol, tabák, cukrovinky a limonády a také škrty ve výdajích.
Nízký export a stárnutí populace
Přes rozjezdy nových nadějných firem se Finsko v minulém roce potýkalo s podobnými problémy jako mnoho dalších evropských zemí. Nízká poptávka v krizí postižených státech přiměla mnohé exportéry i další společnosti k propuštění. Míra nezaměstnanosti tak letos v únoru dosáhla 8,7 procenta, což je meziroční nárůst o procento. HDP loni poklesl o 0,2 procenta a pro letošek se čeká růst maximálně několik desetin procenta. Větší zlepšení podle představitelů vlády nastane až v příštím roce.
Velkým problémem země začíná být stárnutí populace, součástí aktuální reformní snahy jsou proto i projekty, jež pomáhají mladým lidem postavit se na vlastní nohy. V Helsinkách například funguje soukromá domovní asociace, která na předměstí vybudovala bytovou kolonii. Její obyvatelé se aktivně podílejí na navrhování vlastních bytů i společných prostor. Mnoho z nich vlastní akcie společnosti.