Firma slibuje odhalit online podvodníky. Dokáže najít i rizikové adresy

Firma slibuje odhalit online podvodníky. Dokáže najít i rizikové adresy

Každá mince má dvě strany, v oblasti nakupování na internetu se nejčastěji mluví a píše o podvodných e-shopech. Co když je ale podvodníkem zákazník? Poctivé e-shopy to pak údajně stojí peníze a způsobuje jim to někdy i komplikace, které pak často musí promítnout i do výsledné ceny produktů. „Podařilo se nám definovat 637 faktorů, na základě kterých dokážeme podvodníky s vysokou pravděpodobností identifikovat,” říká zakladatel platební služby Twisto.cz Michal Šmída.

Mezi parametry, které Twisto monitoruje, patří například rozlišení monitoru zákazníka, používaný operační systém, denní doba „podezřelého“ nákupu, historie objednávek, předmět objednávky nebo geolokační data.

„Platba odcizenou platební kartou, zneužití kradené identity, nevyzvednuté dobírky či lživá tvrzení o vrácení zboží jsou nicméně nejčastější podvody zákazníků, které způsobují e-shopům nemalé škody“, vysvětlil Šmída.

Heatmapy rizikovosti

Na základě běžné statistiky pak lze podle Twista sestavit i takzvanou heatmapu rizikovosti jednotlivých oblastí, z nichž online podvodníci nejčastěji pochází. Podvodný uživatel se dá zpravidla identifikovat na základě řady znaků, které lze v prostředí internetu rozpoznat a vyhodnotit. Využít lze i další data, například z map kriminality, insolvenčního rejstříku či dřívějších zkušeností e-shopů.

Klepněte pro větší obrázek
Statistická heatmapa Prahy.

Při využití heatmap je však samozřejmě třeba přihlížet i k dalším faktorům a vyhnout se tak přílišnému zjednodušení a diskriminaci. „Přesto se nám potvrdilo, že jsou ulice a části měst, kde je pravděpodobnost podvodu ze strany zákazníka výrazně vyšší,“ uzavřel Šmída.

Obchodníci připouští, že jednání podvodníků pro ně představuje finanční zátěž. „Část zákazníků se opakovaně pokouší využít zákonných úprav i dalších benefitů naší společnosti v takovém rozsahu, že náklady spojené se zajištěním těchto služeb jsme nuceni promítat do cen. Nyní v rámci věrnostního programu nabízíme stálým zákazníkům ceny, které nedokážeme poskytnout nezaregistrovaným zákazníkům. Důvody jsou právě pokrytí rizik spojených s úmyslným poškozováním zboží či s nákupem za účelem zboží jednorázově použít a vrátit do 14 dnů,“ říká Robert Novotný, generální ředitel největšího IT e-shopu Mironet.cz.

„Jsme přesvědčeni, že ani z dlouholetých statistik, kterými Alza.cz disponuje, nelze vytvořit jednoznačný archetyp online podvodníka. Podvodníci obecně jsou velmi vynalézaví, a zkušený obchodník musí být připraven na značnou míru rafinovanosti v jejich jednání,“ tvrdí naopak mluvčí jednoho z největších online obchodů Alza.cz Martin Doležal.

Podle něj má Alza zkušenosti s nejrůznějšími typy podvodů, které si lze představit. Žádné výrazné výkyvy však nezaznamenává. Mírný nárůst prý souvisí s tím, jak společnost roste. Další podrobnosti k této problematice nicméně odmítl zveřejňovat, a to z důvodu prevence návodného jednání.

 

Co ze statistik Twisto.cz vyplynulo

66 procent podvodů se dopouštějí muži.

2,7x rizikovější jsou uživatelé monitorů s nižším rozlišením.

Pokud e-mail zákazníka obsahuje jméno a příjmení, je riziko podvodu poloviční.

Nejvíce podvodů probíhá při transakcích mezi druhou a šestou hodinou ranní, nejméně naopak mezi desátou a šestnáctou hodinou.

Podvodné objednávky jsou nejčastěji na erotické spodní prádlo a tablety. Naopak běžné spodní prádlo je jedno z nejméně rizikových artiklů.

Výši rizika u zákazníka lze určit i na základě dostupných informací o regionu uvedené adresy zákazníka.

 
 

Témata článku: Web, Startupy, 500Px, Benefit, Clear, Shop, Nemalá cena, Největší nákup, Největší spojení, Běžný monitor, Spodní strana, Alza, Adresa, Výsledný nárůst, Běžný zákazník, E-shop, SLI, Spodní prádlo, Dok, Podvodník, Podvod, Geolokační data

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin Černohorský 18. 4. 2014 14:34:39
    Nebylo o nás dlouho slyšet a máme spoustu dat, která jsou k ničemu. Pojďme...
  • dolph1888 18. 4. 2014 12:04:02
    Stačí když vyjdou z toho co říkají na kriminálce = všichni jsou svi.., a...
  • Roman Langer 18. 4. 2014 8:42:44
    66 procent podvodů se dopouštějí muži. Takhle se to nemůže psát, to je...
Určitě si přečtěte

Průhledné solární bloky tvoří strukturu budovy a zároveň dodávají elektřinu

Průhledné solární bloky tvoří strukturu budovy a zároveň dodávají elektřinu

** Nový vědecký „startup“ vyvinu unikátní formu solárních bloků ** Solární bloky poskytují průhlednou a pevnou strukturu pro stavbu budov, ale díky Slunci zároveň dodávají elektřinu ** Integrované řešení může nahradit nebo doplnit klasické solární řešení na střeše

19.  8.  2017 | Javůrek Karel | 5

9 elektromobilových startupů, které chtějí porazit Teslu

9 elektromobilových startupů, které chtějí porazit Teslu

** Elektromobily sice znovuožily s příchodem Tesly, ta se ale musí připravit na konkurenci ** Vlastní elektromobily chystají nejen velké automobilové značky, ale i nové elektromobilové startupy ** Náklady na vstup do tohoto segmentu jsou stále velmi vysoké

17.  8.  2017 | Javůrek Karel | 23