Foxconn propustil další lidi z výroby, celých 60 000 z nich nahradí roboti

Foxconn a další továrny nejen v Číně stále rychleji nasazují roboty na místa, která byla dříve obsluhována lidmi. Jak informoval čínský deník South China Morning Post, Foxconn propustil 60 000 zaměstnanců z jedné továrny a nahradil je za roboty.

Čína stoupá k vrcholu ekonomického lídra velmi rychle a jedním z důvodů byla levná pracovní síla, která umožňovala takřka celý svět ovládnout exportem zboží vyrobeného právě v Číně.

V posledních letech a obzvláště u dodavatelů americké společnosti Apple, která navrhuje a prodává iPhony, MacBooky a další známé produkty, se však objevily případy, které upozorňovaly na špatné podmínky pracovníku u jednotlivých dodavatelů.

Apple v minulosti oznámil, že pro kontrolu dělá mnohem více, než ostatní společnosti a s prověrkami jde až do druhé a třetí úrovní dodavatelského řetězce. I když to má souvislost i s ekologickou stopou, kterou se snaží Apple minimalizovat, problémem bylo i zmíněné zacházení s pracovníci v továrnách.

Foxconn, jeden z největších výrobců, který má k dispozici spoustu továren, už několikrát upozorňoval na to, že kvůli stále většímu tlaku se začne poohlížet po robotech i pro místa, která vyžadovala lidskou práci. Spolu se snížením poptávky po noteboocích i mobilních zařízení a tabletů tak nyní přichází už několikátá vlna propouštění.

Jedna z továren Foxconnu v provincii Jiangsu snížila počet zaměstnanců z 110 000 na 50 000 lidí a jak lze snadno předpokládat, nejen Foxconn, ale i mnoho dalších společností bude pokračovat. V samotném satelitním městě Kunshan, kde polovinu lidí (přibližně milion) tvoří pouze lidé, kteří přijeli za prací, je dalších více než 600 větších společností, které o robotech uvažují, nebo je rovnou už plánují.

Nejde přitom o jednoduché roboty, které už by byly nasazené dávno, ale hlavně o pokročilé modely, které jsou vybavené, senzory i umělou inteligencí a dříve ani neexistovaly. Jen za poslední rok investovaly společnosti z této oblasti výroby přes půl miliardy dolarů právě do strojového učení a umělé inteligence.

Diskuze (22) Další článek: Nový světový rekord: 6 Gb/s vzduchem na vzdálenost 37 kilometrů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,