Gartner: Lenovo je teď největším výrobcem počítačů, z HP je dvojka

Analytická společnost Gartner uzavřela statistiky prodejů počítačů za třetí čtvrtletí roku a došla k velmi zajímavému výsledku – HP bylo sesazeno z dlouhodobé pozice jedničky z hlediska dodávek osobních počítačů (všechny dohromady, stolní i notebooky) a na trůnu jej vystřídalo Lenovo. Výsledek je ale zatím velmi těsný, týká se jednoho kvartálu, a jak upozorňuje Reuters, analytici z IDC mají oproti Gartneru mírně rozdílný výsledek, ve kterém je HP ještě na přední pozici. Tu však podle všeho tak jako tak dlouho neudrží.

Ze statistiky je patrné, že prodeje tradičních amerických výrobců HP a Dellu se meziročně výrazně snížily. To už ostatně bylo vidět v posledních finančních výsledních, když Dell zaznamenal propad prodejů o 14 procent a HP o 10 procent. Lenovo ovšem naopak zaznamenalo téměř desetiprocentní nárůst a ještě více se například dařilo dalšímu konkurentovi z Asie – Asusu.

Světové dodávky osobních počítačů za poslední čtvrtletí:

 Q3 2012Q3 2011 
VýrobceDodávkyPodíl na trhuDodávkyPodíl na trhuMeziroční růst
Lenovo13 767 97615,7%12 536 75613,1%9,8%
HP13 550 76115,5%16 217 98717,0%-16,4%
Dell9 216 63810,5%10 676 51311,2%-13,7%
Acer8 633 2679,9%9 616 57210,1%-10,2%
ASUS6 380 6907,3%5 708 8076,0%11,8%
ostatní35 954 74841,1%40 683 66642,6%-11,6%
celkem87 504 080100,0%95 440 301100,0%-8,3%

Tabulka: Dodávky jsou v počtech jednotek kusů, zahrnují všechny typy osobních počítačů, ovšem nikoli tablety. Zdroj dat: Gartner.

Třetí čtvrtletí roku 2012 bylo z hlediska prodejů osobních počítačů zajímavé i z toho hlediska, že byl zaznamenán propad oproti předchozímu čtvrtletí o 8 procent. Vzhledem k tomu, že Gartner prodeje počítá z velkoobchodních dodávek od výrobců k distributorům, je to způsobeno především snahou distributorů i koncových prodejců maximálně uvolnit skladové zásoby počítačů s Windows 7 a připravit se na očekávaný zvýšený zájem o počítače s nejnovějším systémem Windows 8. Dále se na poklesu projevuje zpomalení ekonomiky, nebo vzrůstající obliba tabletů na úkor klasických počítačů.

Tři měsíce jsou však na nějaké fatální závěry příliš krátká doba. Prodeje jednotlivých značek může ovlivnit různé načasování výměny nových modelových řad, marketingových kampaní atp. Přestože má nyní HP velké problémy, ještě je brzy na jeho definitivní sesazení z postu největšího světového výrobce počítačů. Uvidíme při uzávěrce roku 2012 za další tři měsíce, ale s ohledem na vytrvalý růst čínského Lenova se dá střídání na špici očekávat.

HP každopádně v současné době pracuje na celkovém obratu a změně strategie, která se však podle výkonné šéfky Meg Whitman může projevit až za několik let. Bývalá šéfka eBaye chce mimo jiné výrazně zjednodušit modelové řady počítačů, poněkud ve stylu Applu.

Do celkových statistik Gartneru by brzy mohl promluvit také Apple, který se v posledním čtvrtletím stal největším prodejcem notebooků v Severní Americe.

Váš názor Další článek: Microsoft aktualizuje Windows 8 ještě před oficiálním uvedením

Témata článku: Byznys, Počítače, Lenovo, Hewlett Packard (HP), Gartner, Poslední výrobce, Vzrůstající obliba, Len, Vytrvalý růst, HP, Dvojka, Stolní počítače na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Ve Wild Hearts spoutáme rozzuřená monstra. EA a Koei Tecmo společně připravují lovecké RPG

Ve Wild Hearts spoutáme rozzuřená monstra. EA a Koei Tecmo společně připravují lovecké RPG

Program EA Originals nekončí. Tentokrát z něj vzejde nová značka Koei Tecmo.

Martin Nahodil
Wild HeartsDatum vydání
„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

Scénář je jednoduchý – máte něco, co už nepotřebujete a chcete to prodat. Místo přivýdělku ale přijdete o všechny peníze na účtu. Varovných signálů, které k tomu vedly, přitom bylo opravdu málo.

Adam Kos
Podvod
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Google si i na září připravil několik šikovných drobností, které se brzy dostanou na všechny Androidy

Google si i na září připravil několik šikovných drobností, které se brzy dostanou na všechny Androidy

** Google i v září pošle do Androidů „neviditelný“ update ** Obsahuje sice jen pár drobností, i tak se mohou leckomu hodit ** Nejužitečněji vypadá update funkce Sdílení nablízko

Martin Chroust
Nearby ShareAndroid
Nedostatkové zboží. Jak se vyvíjí globální situace mezi výrobci čipů

Nedostatkové zboží. Jak se vyvíjí globální situace mezi výrobci čipů

Reakce na pandemii covidu-19 i různé přírodní katastrofy způsobily pokles výroby čipů, což zapříčinilo rostoucí poptávku po nich i zvyšující se ceny finálních produktů. Tržby producentů čipů přitom stouply řádově o desítky procent.

Jan Spěšný
ProcesoryByznys