Google koupil turistického průvodce Frommer's. Rozšíří hledání míst

Google koupil turistického průvodce Frommer

Google oznámil, že za nespecifikovanou částku kupuje od veřejně obchodovatelné společnosti John Wiley & Sons značku Frommer's, která v sobě zahrnuje celou řadu nástrojů pro cestovatele. Světová internetová jednička hodlá rozšířit své funkce pro vyhledávání konkrétních míst a poskytování informací o nich. Zároveň posílí proti konkurenci jako Yelp nebo TripAdvisor.

Značka Frommer's je známá především díky tištěným cestovatelským příručkám, které společnost vydává už několik desítek let a které konkurují zejména slavné značce Lonely Planet. Nabízí ale také množství digitálních aktivit. Webová služba umožňuje bookování letenek nebo informace o cestách, k dispozici jsou mobilní aplikace a také digitální verze průvodců pro iPad a iPhone.

Některé z těchto služeb tak Google může využít například ve službě Flight Search pro vyhledávání informací o letech a bookování letenek. Prioritou v tomto obchodu ale pro Mountain View hrají především informace o mnoha místech po celém světě.

Informace o všech relevantních místech

U uživatelů čím dál více roste obliba hodnocení různých míst, které navštívili, ať už to jsou restaurace, hotely, kavárny a mnohé další. Mohou si prohlédnout hodnocení ostatních uživatelů, přečíst komentáře a různá doporučení, což pak usnadňuje výběr toho, jaká místa navštívit například při plánování dovolené. Všechny tyto funkce jsou pak dostupné z chytrých mobilních zařízení, díky čemuž je možné sbírat informace o místech kdekoliv.

Klepněte pro větší obrázek
Hodnocení míst v Google+.

Google se sada těchto funkcí snaží rozjet se svým projektem Places (Místa), které jsou součástí sociální platformy Google+, ale i služby Google Maps. Firma už zhruba před rokem koupila společnost Zagat, díky které získala síť pro hodnocení restaurací. Frommer's k tomu přidá také mnohá další místa po celém světě. „Nemůžeme se dočkat, až díky nové akvizici prozkoumáme všechna relevantní místa na světě,“ píše v prohlášení zástupce Googlu. Podle jeho slov má dojít k postupnému propojení týmů Zagat a Frommer's.

Rozdíly mezi oběma zakoupenými společnostmi ale jsou. Zatímco funkce Zagatu umožňují především tvorbu uživatelského obsahu, Frommer's zaměstnává řadu profesionálních autorů, kteří informace o místech sepisují. Google prozatím neoznámil přesné kroky integrace, stejně jako neinformoval o tom, zda ponechá výrobu tištěných příruček.

Vyhledávání informací o místech patří do skupiny tzv. geolokačních služeb, se kterými si Google hraje už delší dobu díky projektům jako Latitude nebo Offers. Tyto služby mají být velice důležité v budování mobilních platforem a služeb a je zde možné cílit lokální reklamy. Podobně přemýšlí také Facebook, ale i Microsoft a mnozí další.

Pro Google se zdají být funkce spojené s lokacemi důležité, v roce 2009 totiž nabízel půl miliardy dolarů za společnost Yelp, jejíž zástupci tehdy nabídku odmítli. Dnes se Yelp obchoduje na burze a hodnota jeho akcií při včerejším obchodování vlivem oznámené koupě Frommer's spadla o téměř 8 procent. Téměř 5 procent si pak odepsal také TripAdvisor.

Obě společnosti Googlu svými funkcemi přímo konkurují. Yelp je populární právě v hodnocení míst a TripAdvisor slouží k plánování a hodnocení cest. Také v Česku fungují podobné projekty. V případě restaurací a kaváren je populární zejména Scuk.cz.

Váš názor Další článek: Bing stále nerozumí česky a je to škoda

Témata článku: Google, Byznys, Vyhledávače, Akvizice, Turistika, Here Maps, Mobilní vyhledávání, Flight, Zagat, Chytré vyhledávání, Digitální verze, Přesná částka, TripAdvisor, Lonely planet, Mountain View, Google+, Sons, Goog, Digitální aktiv, Průvodce, Populární platforma, Celá planeta, Hledání, Apple iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38