Google koupil turistického průvodce Frommer's. Rozšíří hledání míst

Google koupil turistického průvodce Frommer

Google oznámil, že za nespecifikovanou částku kupuje od veřejně obchodovatelné společnosti John Wiley & Sons značku Frommer's, která v sobě zahrnuje celou řadu nástrojů pro cestovatele. Světová internetová jednička hodlá rozšířit své funkce pro vyhledávání konkrétních míst a poskytování informací o nich. Zároveň posílí proti konkurenci jako Yelp nebo TripAdvisor.

Značka Frommer's je známá především díky tištěným cestovatelským příručkám, které společnost vydává už několik desítek let a které konkurují zejména slavné značce Lonely Planet. Nabízí ale také množství digitálních aktivit. Webová služba umožňuje bookování letenek nebo informace o cestách, k dispozici jsou mobilní aplikace a také digitální verze průvodců pro iPad a iPhone.

Některé z těchto služeb tak Google může využít například ve službě Flight Search pro vyhledávání informací o letech a bookování letenek. Prioritou v tomto obchodu ale pro Mountain View hrají především informace o mnoha místech po celém světě.

Informace o všech relevantních místech

U uživatelů čím dál více roste obliba hodnocení různých míst, které navštívili, ať už to jsou restaurace, hotely, kavárny a mnohé další. Mohou si prohlédnout hodnocení ostatních uživatelů, přečíst komentáře a různá doporučení, což pak usnadňuje výběr toho, jaká místa navštívit například při plánování dovolené. Všechny tyto funkce jsou pak dostupné z chytrých mobilních zařízení, díky čemuž je možné sbírat informace o místech kdekoliv.

Klepněte pro větší obrázek
Hodnocení míst v Google+.

Google se sada těchto funkcí snaží rozjet se svým projektem Places (Místa), které jsou součástí sociální platformy Google+, ale i služby Google Maps. Firma už zhruba před rokem koupila společnost Zagat, díky které získala síť pro hodnocení restaurací. Frommer's k tomu přidá také mnohá další místa po celém světě. „Nemůžeme se dočkat, až díky nové akvizici prozkoumáme všechna relevantní místa na světě,“ píše v prohlášení zástupce Googlu. Podle jeho slov má dojít k postupnému propojení týmů Zagat a Frommer's.

Rozdíly mezi oběma zakoupenými společnostmi ale jsou. Zatímco funkce Zagatu umožňují především tvorbu uživatelského obsahu, Frommer's zaměstnává řadu profesionálních autorů, kteří informace o místech sepisují. Google prozatím neoznámil přesné kroky integrace, stejně jako neinformoval o tom, zda ponechá výrobu tištěných příruček.

Vyhledávání informací o místech patří do skupiny tzv. geolokačních služeb, se kterými si Google hraje už delší dobu díky projektům jako Latitude nebo Offers. Tyto služby mají být velice důležité v budování mobilních platforem a služeb a je zde možné cílit lokální reklamy. Podobně přemýšlí také Facebook, ale i Microsoft a mnozí další.

Pro Google se zdají být funkce spojené s lokacemi důležité, v roce 2009 totiž nabízel půl miliardy dolarů za společnost Yelp, jejíž zástupci tehdy nabídku odmítli. Dnes se Yelp obchoduje na burze a hodnota jeho akcií při včerejším obchodování vlivem oznámené koupě Frommer's spadla o téměř 8 procent. Téměř 5 procent si pak odepsal také TripAdvisor.

Obě společnosti Googlu svými funkcemi přímo konkurují. Yelp je populární právě v hodnocení míst a TripAdvisor slouží k plánování a hodnocení cest. Také v Česku fungují podobné projekty. V případě restaurací a kaváren je populární zejména Scuk.cz.

Váš názor Další článek: Bing stále nerozumí česky a je to škoda

Témata článku: Google, Byznys, Vyhledávače, Akvizice, Turistika, Zagat, Chytré vyhledávání, Populární platforma, Here Maps, Goog, Přesná částka, Celá planeta, Lonely planet, Digitální aktiv, Flight, Google+, Mountain View, Mobilní vyhledávání, Digitální verze, Sons, Hledání, Průvodce, TripAdvisor, Apple iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45