Google reaguje na Facebook a Instagram, kupuje editor fotek Snapseed

Google reaguje na Facebook a Instagram, kupuje editor fotek Snapseed

Také Google si uvědomuje rostoucí důležitost ukládání a sdílení fotografií na internetu a sociálních sítích a učinil další krok k tomu, aby byl významnou součástí této hry. Společnost v krátkém prohlášení oznámila, že za nespecifikovanou částku kupuje německou firmu Nik Software stojící za řadou aplikací určených pro fotografy. Avšak tím nejdůležitějším aktivem, které Google zajímá, je mobilní aplikace Snapseed.

Jednou z nejoblíbenějších činností uživatelů na sociálních sítích a internetu je sdílení obrázků a fotografií. Zejména ony sociální sítě jsou touto aktivitou významně poháněny. Fenomén je navíc stále více posilován tím, jak roste kvalita fotoaparátů zabudovaných do chytrých telefonů a možnost nehrávat pořízené obrázky kdekoliv.

To už se projevuje na konkrétních číslech. Největší sběrnou fotek od uživatelů je už delší dobu Facebook, na který jeho uživatelé každý den nahrají přes 300 milionů obrázků a další stamiliony lidí si je pak prohlíží, komentují, dále sdílí a „lajkují“. Twitter oficiální čísla neuvádí, rostoucí důležitost vkládání obrázků nicméně demonstroval relativně nedávno tím, že spustil vlastní nástroj pro jejich ukládání a snaží se upozadit populární externí úložiště jako TwitPic a další.

Všichni sdílení fotky sociálně

To, jak je důležité uživatelům nabídnout jednoduché sdílení obrázků na internetu, ostatně ukázal Facebook, když za 300 milionů dolarů v hotovosti a 700 milionů v akciích (dnes už je tato hodnota mnohem menší) odkoupil stále populárnější Instagram. Ten po vydání verze pro Android rozšířil uživatelskou základnu na současných 80 milionů lidí a kromě toho Zuckerbergově týmu umožnil získat know how k tomu, jak na rychlé a pohodlné sdílení fotek a budování mobilních služeb.

Mobilní zařízení jsou v současné době nejpopulárnější nástroje pro sdílení a úpravu pořízených fotografií a Google díky akvizici Nik Software a získání aplikace Snapseed může na tuto vlnu reagovat. Snapseed je aplikace v prvé řadě určená pro iPhone a iPad (dokonce vyhrála cenu iPad aplikace roku 2011 vyhlašovanou Applem), která nabízí podobné funkce, jako Instagram, ale v editaci fotografií je mnohem pokročilejší a využít jí kromě amatérů mohou také profesionální fotografové.

Nik Software Snapseed nabízí také ve verzích pro Mac a Windows a aktuálně pracují na verzi pro Android, jejíž vývoj nyní bude Google zřejmě chtít urychlit. Nik neuvádí, kolik uživatelů Snapseed registruje, firma pouze v jedné tiskové zprávě prohlásila, že za první rok prodeje získal 9 milionů zákazníků. Verze pro iPhone a iPad je na App Store k dispozici za 4,99 dolaru.

Pro Google zřejmě bude největší prioritou Snapseed integrovat do vlastní sociální sítě Google+ a rozšířit tak současné možnosti editace a sdílení fotografií. Google+ v současné době nabízí například ořezy obrázků, jejich sdílení ve vysokém rozlišení, výběry, vkládání textů a další. „Chceme pomoci našim uživatelům vytvářet fotografie, které budou milovat, a podle našich zkušeností toto Nik Software dělá lépe, než kdokoliv jiný,“ vysvětluje ve svém prohlášení viceprezident Googlu Vic Gundotra.

Google+ jako Instagram

Google si ostatně s fotografiemi hraje už delší dobu, provozuje například službu Picasa a koupil editor fotek Picnik, ze kterého vytvořil právě editační nástroj pro Google+. V Mountain View na fotografiích pracují také lidé z Flickru.

Zástupci Googlu nezveřejňují, kolik uživatelé jejich sociální sítě denně nahrají fotografií. S integrací Snapseed do webové i mobilní verze by však Google+ mohl být velice zajímavou konkurencí pro Instagram a Facebook. Vic Gundotra ostatně v příspěvku prohlásil, že Google+ aktuálně čítá 400 milionů uživatelů celkem, přičemž 100 milionů z nich je skutečně aktivních. To už není zanedbatelné číslo.

Google navíc může získat tu výhodu, že jeho nástroje poslouží také profesionálním fotografům. Ti často v současné době využívají Instagram, pokud ovšem chtějí vlastní snímky upravit, činí tak nejdříve v jiných nástrojích a až poté je nahrají na sociální síť.

Nik Software kromě Snapseed nabízí také několik dalších aplikací určených zejména pro profesionální fotografy. Firma není tradiční startup ze Silicon Valley, funguje už 17 let a dokázala své fungování financovat bez externí investice. Menší částkou přispěl v roce 2005 pouze výrobce fotoaparátů Nikon, který výměnou za to získal minoritní podíl ve firmě. Společnost je soukromě vlastněná a nezveřejňuje finanční výsledky. Má kolem 120 zaměstnanců.

Nik má pobočky v Hamburku, San Diegu a několika dalších místech a většina zaměstnanců nyní bude stažena do Googleplexu v Mountain View, kde se připojí k týmu Google+.

Největší internetová firma světa intenzivně rozšiřuje své funkce o menší akvizice. Díky Sparrow bude možné pracovat na vylepšeních mobilních služeb a Gmailu, Wildfire umožňuje vstup do světa sociálních marketingových nástrojů, turistický průvodce Frommer's rozšíří hledání v místech a VirusTotal zase vylepší bezpečnost na webu. Google rovněž za 100 milionů dolarů koupil službu Meebo.

Diskuze (11) Další článek: Co přinese tabletový Office Home & Student 2013 RT

Témata článku: Google, Byznys, Facebook, Sociální sítě, Instagram, Hamburk, Editační možnosti, VirusTotal, Vic Gundotra, Rychlé vkládání, Google+, Profesionální verze, Externí investice, Googleplexu, Profesionální fotograf, Mountain, Sdílení, Fotka, Nice, Současný Android, INS, Turistický průvodce, San Diego, Největší akvizice, Mobilní číslo, Mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače