Google se pochlubil s hospodařením. Na konci roku se mu dařilo

Google oznámil výsledky hospodaření v posledním čtvrtletí fiskálního roku 2012. Příjmy se vyšplhaly na 14,42 miliard dolarů bez divize Motorola Home, kterou Google momentálně prodává, a proto její čísla uvádí samostatně. Společně s divizí Home by celkové příjmy činily 15,24 miliard dolarů.

Čísla potěšila investory, ti totiž čekali příjmy ve výši 12,3 miliard dolarů a dobré čtvrtletí s meziročním růstem 36 procent ocenili na akciovém trhu. Čtvrtletní čistý zisk činil 2,89 miliard dolarů. Podle Larryho Page se vydařil celý rok 2012, ve kterém Google poprvé ve své historii překonal příjmy ve výši 50 miliard dolarů.

Reklama stále vede

Hlavním zdrojem příjmů Googlu jsou nadále jeho vlastní weby s reklamou a hlavně vyhledávač. Dohromady se na celkovém čísle podílejí z 67 procent. Partnerské weby s reklamou od Googlu se na příjmech podílejí z 27 procent. V posledním čtvrtletí se podle Larryho Page dařilo také reklamě na YouTube a na chytrých mobilních telefonech.

Zajímavý je poměr amerických a zahraničních příjmů. Zahraničí se na příjmech podílí z 54 procent, toto číslo je už ale dlouhodobě stabilní – na sklonku roku 2011 to bylo 53 procent.

Zajímavý je nakonec i pohled na placené reklamní prokliky, tedy na klíčový generátor příjmů firmy. Jejich počet se sice nadále zvyšuje (meziročně až o 24 procent), nicméně průměrná cena za jeden tento klik se v dlouhodobějším měřítku snižuje (meziroční pokles o 6 procent). V posledních měsících už ale cena za proklik zase stoupá, což Google vysvětluje změnami v obchodní politice.

Na sklonku prosince měl Google v hotovosti našetřeno 48,1 miliard dolarů, na různé investice a horší časy má tedy našetřený v podstatě jeden celoroční příjem.

Na celém světě firma na sklonku roku zaměstnávala 53 861 lidí na plný úvazek; 11 113 z nich pracuje v Motorola Mobile a 5 204 v Motorola Home, které se Google v průběhu letošního roku definitivně zbaví.

Diskuze (1) Další článek: Acer Aspire S7-191: tak má vypadat ultrabook [video]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,