Hudba, filmy, seriály | Pirátství

Hollywoodská studia chtějí nabízet filmy na internetu už pár týdnů po premiéře. Ale velmi draze

Hollywoodská studia chtějí nabízet filmy na internetu už pár týdnů po premiéře. Ale velmi draze

Tržby z prodeje filmů na nosičích vytrvale klesají a filmový průmysl táhnou především tržby z kin a následného prodeje licenčních práv. Jenže lidé chtějí filmové novinky vidět co nejdřív i u sebe doma, a tak se pirátství nadále rozmáhá. Největší studia z Hollywoodu už jakoby se konečně probouzela, chtějí nabídnout přehrávání nových filmů pár týdnů po premiéře.

Aktuálně se film dostane do online půjčoven či na stříbrné kotoučky nejdříve za 90 dní po premiéře v kinech, výjimečně už za 70. Společnou snahou většiny filmových studií je tuto dobu zkrátit, upozornil na základě svých zdrojů magazín Variety. Jenže to má i druhou stránku, všichni zainteresovaní na tom chtějí vydělat.

Nezáleží jen na studiích, které zajišťují výrobu filmu, ale i dílčích producentech a všem zapojeným v procesu distribuce. Všichni musí najít shodu v tom, jak situaci řešit. Ne všechny diváky dostanou do kin, ale jsou přesto zvědaví na filmové novinky. Chtějí si je ale pustit na svých televizorech, tabletech či telefonech.

Zásadní otázkou je - kdy a za kolik film nabídnout? Pokud budou filmové novinky v domácnostech dostupné příliš brzy a levně, oslabí to tržby z kin. Když brzy a draze, bude to jen minoritní kanál bez většího efektu. Pozdě a draze nedává smysl a později s nižší cenou, to už funguje teď. Byť z pohledu českého diváka jsou filmy například na Google Play stále velmi drahé, pro Američany je to již celkem dostupná záležitost. Jenže až několik měsíců po premiéře...

Padají první návrhy, například Warner Bros by filmy zpřístupnil už 17 dní po premiéře v kinech, ale za dočasný pronájem (možnost zhlédnutí) by si rád účtoval 50 dolarů (cca 1 250 Kč). Chce tím kompenzovat to, že na film se takto může najednou podívat celá rodina, parta přátel a zkrátka více lidí najednou.

Fox a Universal si myslí, že je 50 dolarů už příliš vysoká částka. Ti vidí jako optimum 30 dolarů (750 Kč), ale film by uvolnily o něco později, 30 až 45 dní po premiéře. Universal je prý ve vyjednávání nejagresivnější a rád by i při 30dolarové ceně přiměl producenty k uvolnění pro online pronájem již za 20 dní.

Pro zkrácení času mezi premiérou a uvolněním do další distribuce jsou i Lionsgate, Paramount či Sony, proti je kupodivu Disney. Jenže jednání jsou to komplikovaná, protože je do nich zapojeno mnoho stran, včetně například provozovatelů kinosálů. Každý chce vydělat a nikdo nechce přijít o zisk.

Jenže čím déle se budou handrkovat o cenu, tím více je bude válcovat Amazon či Netflix, kteří už rozjeli vlastní produkci a divákům dávají to, co chtějí: novou tvorbu hned, maximálně pohodlně, v plné kvalitě (včetně 4K či HDR), bez zbytečných restrikcí a za rozumnou cenu.

Diskuze (44) Další článek: Velká Británie se přidala k USA, také zakázala notebooky v některých letadlech

Témata článku: Byznys, Hudba, filmy, seriály, Pirátství, Největší producent, Prémie, Filmy, Kino, Pár, Celá rodina, Televizory 4k, Bros, Filmový průmysl, Televizory levně, NAB, Disney, Fil, Kotouč, Nový film, Streamovaný film, Chci, Optima, Warner Bros, Optimum, Kinosál, Filmové studio


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 33

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141