HP koupilo český bankovní software DON

Společnost Hewlett-Packard koupila v Česku vyvíjený software zprostředkovávající investiční bankovnictví a plánuje tak rozšířit své aktivity v této oblasti. Firma získala kompletní práva na technologii DON, kterou doposud vyvíjela pražská společnost Audmin. Akvizice se týká tuzemské pobočky HP, ta ale chce prodej DONu rozšířit také na další trhy. Odkupní cenu ani jedna ze zúčastněných stran neuvádí.

Software DON umožňuje bankám, finančním skupinám, investičním společnostem, obchodníkům s cennými papíry a penzijním fondům spravovat IT infrastrukturu, kterou potřebují pro provoz investičního bankovnictví. Součástí jsou také služby a funkce pro internetové bankovnictví a podpora prodeje investičních produktů. Jinými slovy nyní HP může nabízet finančním domům technologie pro chod jejich investičního byznysu a obchodování s různými aktivity jako jsou zlato, cenné papíry a další.

HP od společnosti Audmin nekoupila pouze samotný software, ale také vývojový tým, který už se podle informací Connect.cz stal součástí HP a další vývoj bude nadále probíhat v Česku. Společnost Audmin má fungovat i nadále, ale nebude už vyvíjet žádné aktivity v IT a vývoji softwaru. Firma funguje od roku 1993, je soukromě vlastněná a nezveřejňuje hospodářské výsledky.

Rozšíření do dalších zemí

Spolu s tím HP získalo také dosavadní zákazníky DONu. „Převzali jsme správu u dvou velkých tuzemských bank,“ říká pro Connect.cz šéf divize Financial Services v Česku Jindřich Jašek.

Uskutečněná akvizice se týká především tuzemské pobočky HP. „Toto řešení bude ale HP a její pobočky v Evropě nabízet i zákazníkům mimo Českou republiku a v současné době probíhá integrace do globálních systémů,“ doplňuje Jašek. Doposud se DON prodávat pouze českým finančním institucím.

„HP představuje ten nejspolehlivější základ pro další a trvalý vývoj softwaru DON,“ tvrdí šéf společnosti Audmin Miroslav Tichý. „Díky HP se nyní DON software snáze rozšíří do velkých bank v dalších zemích.“

Nový produkt se stává součástí divize HP Enterprise Services, jejímž prezidentem v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky je Jan Zadák. Divize se v globálním měřítku aktuálně potýká s problémy. Její součástí byla akvizice společnosti EDS, z níž firma musela nedávno odepsat 8 miliard dolarů. Celá divize má podle posledních údajů v příštím roce spadnout o 11 až 13 procent. Příjmy HP v oblasti služeb v posledním čtvrtletí meziročně klesly o 6 procent, divize Financial Services naopak o procento rostla.

HP už dříve v České republice nakupovalo, i když ne přímo. Podnikatel Roman Staněk v roce 2006 prodal firmu Systinet společnosti Mercury, kterou později získal Hewlett-Packard. Produkt HP nabízí doposud pod značkou HP SOA Systinet. Staňkovi se podařilo prodat také další jeho firmu NetBeans, kterou odkoupil Sun Microsystems (dnes součástí Oraclu) a v současné době rozvíjí projekt GoodData.

Další článek: Sharp brzy začne prodávat novou televizi IGZO 4K

Témata článku: , , , , , , , , , , ,