HP koupilo český bankovní software DON

HP koupilo český bankovní software DON

Společnost Hewlett-Packard koupila v Česku vyvíjený software zprostředkovávající investiční bankovnictví a plánuje tak rozšířit své aktivity v této oblasti. Firma získala kompletní práva na technologii DON, kterou doposud vyvíjela pražská společnost Audmin. Akvizice se týká tuzemské pobočky HP, ta ale chce prodej DONu rozšířit také na další trhy. Odkupní cenu ani jedna ze zúčastněných stran neuvádí.

Software DON umožňuje bankám, finančním skupinám, investičním společnostem, obchodníkům s cennými papíry a penzijním fondům spravovat IT infrastrukturu, kterou potřebují pro provoz investičního bankovnictví. Součástí jsou také služby a funkce pro internetové bankovnictví a podpora prodeje investičních produktů. Jinými slovy nyní HP může nabízet finančním domům technologie pro chod jejich investičního byznysu a obchodování s různými aktivity jako jsou zlato, cenné papíry a další.

HP od společnosti Audmin nekoupila pouze samotný software, ale také vývojový tým, který už se podle informací Connect.cz stal součástí HP a další vývoj bude nadále probíhat v Česku. Společnost Audmin má fungovat i nadále, ale nebude už vyvíjet žádné aktivity v IT a vývoji softwaru. Firma funguje od roku 1993, je soukromě vlastněná a nezveřejňuje hospodářské výsledky.

Rozšíření do dalších zemí

Spolu s tím HP získalo také dosavadní zákazníky DONu. „Převzali jsme správu u dvou velkých tuzemských bank,“ říká pro Connect.cz šéf divize Financial Services v Česku Jindřich Jašek.

Uskutečněná akvizice se týká především tuzemské pobočky HP. „Toto řešení bude ale HP a její pobočky v Evropě nabízet i zákazníkům mimo Českou republiku a v současné době probíhá integrace do globálních systémů,“ doplňuje Jašek. Doposud se DON prodávat pouze českým finančním institucím.

„HP představuje ten nejspolehlivější základ pro další a trvalý vývoj softwaru DON,“ tvrdí šéf společnosti Audmin Miroslav Tichý. „Díky HP se nyní DON software snáze rozšíří do velkých bank v dalších zemích.“

Nový produkt se stává součástí divize HP Enterprise Services, jejímž prezidentem v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky je Jan Zadák. Divize se v globálním měřítku aktuálně potýká s problémy. Její součástí byla akvizice společnosti EDS, z níž firma musela nedávno odepsat 8 miliard dolarů. Celá divize má podle posledních údajů v příštím roce spadnout o 11 až 13 procent. Příjmy HP v oblasti služeb v posledním čtvrtletí meziročně klesly o 6 procent, divize Financial Services naopak o procento rostla.

HP už dříve v České republice nakupovalo, i když ne přímo. Podnikatel Roman Staněk v roce 2006 prodal firmu Systinet společnosti Mercury, kterou později získal Hewlett-Packard. Produkt HP nabízí doposud pod značkou HP SOA Systinet. Staňkovi se podařilo prodat také další jeho firmu NetBeans, kterou odkoupil Sun Microsystems (dnes součástí Oraclu) a v současné době rozvíjí projekt GoodData.

Další článek: Sharp brzy začne prodávat novou televizi IGZO 4K

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Akvizice, Divize, Ban, HP, Součást, Vývojová divize, Celá divize, Tichý provoz, Finanční skupina


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9