HP se vydává na Odysseovu cestu a spojí Unix a Windows

HP se vydává na Odysseovu cestu a spojí Unix a Windows

To, co dnes oznamujeme, není nic, co by se projevilo okamžitě, ale co bude zcela zásadní v budoucnosti.“ Těmito slovy zahájil dnešní sezení s novináři šéf divize HP Critical Servers Tomáš Kubát. Jeho společnost se po nástupu Meg Whitmanové rozhodla opět více dávat najevo, že HP je především hardwarová společnost, která si zakládá na inovacích a veškerý další byznys je možné dělat jenom díky tomu, že je na čem stavět.

A právě hardware na té nejnižší úrovni by měl být pro HP stěžejní také v dalších letech a desetiletích. Společnost totiž představila projekt „Odyssea“, který je podobně vizionářský a strategický, jako nedávno oznámený projekt Moonshot, jenž počítá s nasazováním úsporných mobilních procesorů v serverech.

Z hraček se staly kritické systémy

Drtivá většina dnešních kritických serverových aplikací běží na Unixu, což v případě HP znamená blade servery na procesorech Intel Itanium a s tím spojené systémy HP-UX a OpenVMS. Kritické aplikace mají ve firmách zásadní roli pro chod byznysu a mají nejvyšší prioritu. Musí být stoprocentně spolehlivé a neustále fungovat. Postupem času se ale kritickými aplikacemi stávají i systémy, které nezapadají do klasické definice. Příkladem může být Exchange či jakýkoliv jiný groupware. Pokud přes takový systém „protékají“ zásadní obchodní informace, dá se i taková aplikace považovat za kritickou a je k ní třeba stejným způsobem přistupovat.

Klepněte pro větší obrázek
HP věří, že je spojením Unixu a x86 o krok napřed a tato strategie se během několika následujících let výrazně prosadí. Stejně jako se prosadí úsporné mobilní čipy v serverech. Na obrázku šéf divize HP Business Critical Servers Tomáš Kubát.

Ty aplikace, které ještě nedávno vypadaly jako taková neškodná hračka, se najednou stávají ohromně důležitými,“ řekl Kubát. Většina aplikací, které se dostávají do této nové roviny, ale neběží na Unixu, nýbrž na platformě x86. To ve většině případů znamená procesory Intel Xeon a serverové operační systémy Windows a Linux.

V HP se z toho důvodu rozhodli, že oba dva systémy pro kritické aplikace spojí a umožní jim společně kooperovat. V praxi to znamená, že do rackových krabic typu HP C7000 nebo do větších systémů Superdome 2 bude možné připojit také systémy běžící na x86. Windows a Linux (Red Hat) na nich běžící pak postupně získají funkce typické pouze pro Unixové HP-UX a OpenVMS (například clusterové funkce, hardwarové partitions a další).

Klepněte pro větší obrázek
Windows, Red Hat Linux a Xeon nyní dostanou stejné krabičky, jaké mají HP-UX, OpenVMS, NonStop a Itanium. Na fotce je Konstantin Selucký z divize HP Business Critical Servers.

Tento krok se neprojeví hned, ale nejdříve během 2 až 3 let. V HP věří, že právě tato kombinace a spojení Unixu a x86 bude mít strategickou a technologickou výhodu. Díky postupně skládané a kombinované konvergované infrastruktuře je už dnes možné zajistit, že systémy koupené v současnosti budou v budoucnu moci s novými platformami spolupracovat. Označení projektu jako Odyssea má podle zástupců největší technologické firmy světa naznačovat, že tato cesta bude hodně dlouhá a počítá se s ní do budoucna. Mytologické označení dostávají také jednotlivé části projektu – třeba DragonHawk nebo HydraLynx.

Pro zákazníky z Evropy, Blízkého východu a Afriky se tyto nové systémy budou montovat v továrně Foxconn v Kutné Hoře, odkud jsme vám před pár týdny přinesli reportáž.

Obrozený Hewlett-Packard

Zatímco se HP stále dohaduje s Oraclem a přechodu Marka Hurda a platformě Itanium, firmě mezitím začal nový fiskální rok, který by se od toho minulého, kdy do křesla usedl Léo Apotheker, měl podstatně lišit. Whitmanová stále opakuje, že byznys HP je stále ze zhruba 70 procent závislý na hardwaru a že od něj nebude opouštět, jako to měl její předchůdce v plánu. Hardwarové divize, kde paradoxně pracuje méně lidí, než v těch konzultačních a softwarových, nyní budou více vidět a tlačeny do popředí.

Jak už jsem popisoval v článku o nové strategii HP, mnohem menší důraz bude kladen na akvizice a naopak se posílí tradiční interní vývoj a výzkum. Ještě jeden odkup ale firma dnes oznámila. Za nespecifikovanou částku koupila německého softwarového výrobce Hiflex, díky kterému získala cloudové tiskové technologie. Díky nim je možné odkudkoliv vytvářet tiskové materiály ve webovém prohlížeči a nechat je přes cloud vytisknout. Podle mých informací byl obchod rozjednaný několik měsíců dopředu a ještě neodrážel nová nařízení. HP nicméně relativně levně získalo strategickou tiskovou technologii.

Diskuze (23) Další článek: Personální rošáda v Seznamu skoro jako v Googlu

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Unix, CES, Win +, Nejvyšší hora, Hračky, Nová hračka, Technologický byznys, Windows +, Foxconn, Interní označení, HP, Stejný hardware, Typický zástupce, Stejná strategie, Window, Odyssea, Cesta


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer
Má to smysl, pípla nám eRouška. Moc informací ale z upozornění nevyčtete
Vladislav Kluska
KoronavirusMobilní aplikaceSoftware
Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Jakub Čížek
Windows 10MicrosoftLinux