IBM dá další miliardu dolarů na cloud a kupuje databázi Cloudant

IBM po velkých investicích do cloudu z konce loňského roku do této oblasti investuje další velké částky. Společnost oznámila vklad další miliardy dolarů do cloudových aktivit a zároveň za nespecifikovanou částku koupila od roku 2008 fungující společnost Cloudant. Firma má naspěch, některé jiné společnosti totiž cloud obsadily už dříve.

Cloud má hrát velkou roli v nové éře výpočetní techniky, kterou IBM nazývá svého neustále se vyvíjejícího Watsona. Firma proto v loňském roce za dvě miliardy dolarů koupila cloudového providera SoftLayer a začala uvolňovat 1,2 miliardy dolarů na expanzi v datových centrech po celém světě. Koupě Cloudant je další díl do skládačky.

Mladý startup poskytuje databázi jako službu, což v praxi znamená, že je možné si v cloudu pronajmout potřebný databázový prostor a platit za něj pravidelné poplatky a není nutné tuto databázi provozovat na vlastních serverech. Cloudant funguje jako distribuovaná databáze, dokáže tedy běžet ve více geograficky oddělených lokalitách. Zároveň pracuje s novým fenoménem NoSQL (konkrétně využívá framework Apache CouchDB), který se používá při vývoji moderních webových a mobilních aplikací, internetu věcí a umí pracovat s nestrukturovanými daty.

A co Mongo?

To je soubor funkcí, které dnešní společnosti a vývojáři často chtějí. Namísto toho, aby si zprovozňovali vlastní systém a servery, si raději vše potřebné pronajmou v cloudu. IBM díky Cloudant získává přímou konkurenci proti jiným firmám, jež databázi jako službu nabízí, například technologii DynamoDB od Amazonu či ObjectRocket od Rackspace. Produkt zároveň zapadne do cloudových technologií IBM pro big data a analytiku.

Akvizice zní logicky, mimo jiné i proto, že Cloudant je partnerem IBM a integrace do SoftLayer bude rychlá, zároveň ale budí několik otázek. IBM se snaží podporovat NoSQL databázi MongoDB, která nedávno získala velkou investici, a pracuje na tom, aby se z Monga stal standard. Cloudant lze zároveň vedle SoftLayeru provozovat také na cloudech Windows Azure, Rackspace, Amazon Web Services a dalších.

Prozatím to vypadá, že na trhu s mnoha NoSQL startupy brzy začne konsolidace a velcí hráči začnou nadějné projekty skupovat. Jsou to často atraktivní akviziční cíle. Cloudant například získal investice 15,1 milionu dolarů, prošel Y Combinatorem a má kolem 2500 zákazníků včetně Nokie, Adobe a Samsungu.

Big Blue chce své cloudové aktivity podpořit ještě více, proto uvolňuje další miliardu dolarů na rozvoj vlastní platformy. Prozatím v beta verzi spouští službu BlueMix, díky které je možné vyvíjet cloudové aplikace pomocí mnoha různých nástrojů (Node.js, JavaScript, jQuery a podobně) včetně Watsona. Jde o produkt typu platforma jako služba a součástí budou i funkce middleware pro vyměňování dat, informací, hotových aplikací.

Rozvoji cloudu nejenom v rámci IBM má pomoci také open source. Do něho IBM rovněž investuje miliardu dolarů.

Váš názor Další článek: Twitter ČT24 „převzal“ Akční výbor Národní fronty

Témata článku: Cloud, Byznys, Programování, IBM, Miliarda dolarů, Proto, Distribuovaná databáze, Nový fenomén, Skládačka, Kup, Couch, Potřebná aplikace, Velká expanze, Cloudech, Middleware, Clo, Dnešní společnost, Dol, DAL, Hotový produktKde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

** Jen co se na scéně objevil ChatGPT, začala si s ním hrát i šedá zóna ** Automat sice generuje funkční, ale také naivní „útoky“ ** Když ale budou masivní a automatizované, škodí úplně stejně

Jakub Čížek
MalwareUmělá inteligenceBezpečnost
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk