IBM kupuje UrbanCode a zaměří se na rostoucí fenomén DevOps

IBM není tento rok například oproti Oraclu v akvizicích nijak zvlášť aktivní, přesto podle odhadů za poslední 3 roky nakoupila menší společnosti za zhruba 12 miliard dolarů. Tento týden firma oznámila svou druhou letošní akvizici – za nespecifikovanou částku získala několik let fungující soukromě vlastněnou společnost UrbanCode, díky které se bude moci připojit ke stále více sílícímu fenoménu zvanému DevOps.

DevOps je metoda softwarového vývoje, která mimo jiné umožňuje nasazovat vytvořené aplikace, ať už jsou mobilní, serverové, webové či cloudové, takřka v reálném čase. Tuto metodu využívají například velké internetové firmy jako Facebook či Twitter, jenž velkou část kódu hned po otestování pouští do provozu (více o tom třeba v CZ Podcast). Tento způsob tvoření a nasazování aplikací výrazně šetří čas a už se o něho nezajímají pouze webové firmy, ale také tradiční společnosti.

Tyto firmy mohou díky DevOps (zkratka pro Development a Operations) urychlovat své procesy a při vývoji aplikací zajistit plánování, vývoj, testování, nasazení a následný monitoring a vyhodnocování. Pokud například vývojové oddělení vytvoří aplikaci, okamžitě je jí možné „pustit“ do živého prostředí a další oddělení s ní mohou pracovat.

Hodiny místo dnů

K práci pomocí DevOps jsou potřeba nástroje, které takové procesy zvládají. Některé firmy už proto technologii začaly do svých produktů integrovat – například HP, skrze čerstvou akvizici to bude dělat CA Technologies a Microsoft přidává podporu v posledním Visual Studiu. Nyní se stane součástí hry i IBM.

Big Blue začlení UrbanCode k vývojářským nástrojům IBM Rational, kam spadne i zhruba 50 zaměstnanců koupené společnosti. Nové funkce se nicméně promítnou také v jiných službách a aplikacích IBM. Počítá se s využitím v rámci IBM SmartCloud, díky čemuž bude možné promítnout DevOps do firemních aplikací jako databáze, middleware, business intelligence a podobně.

Velké podpory se má dočkat také mobilní vývoj. „Díky kombinaci UrbanCode a IBM MobileFirst Worklight mohou nyní firmy nasadit aplikaci pro jakékoliv mobilní zařízení během několika hodin namísto dřívějších několika dnů,“ tvrdí IBM v oficiálním prohlášení.

To, jak velký trh nástroje pro DevOps představují, prozatím není změřeno, prostor pro tento byznys je ale značný. Studie IBM říká, že kolem 70 procent dotázaných firem považuje rychlý a kvalitní vývoj softwaru za velkou konkurenční výhodu, pouze 25 procent z nich má ale zavedeny efektivní metody, jak tento vývoj řídit.

IBM v posledních měsících výrazně posiluje v oblasti softwaru a služeb, pomocí čehož chce dát svému byznysu vyšší marži a přidanou hodnotu. Velkou roli hraje i samotný vývoj – Big Blue letos v lednu získala společnost Green Hat, jejíž nástroje umožňují testování aplikací v cloudu.

Hospodaření doposud soukromé UrbanCode z amerického Clevelandu není příliš známé, firma nicméně chod financovala z vlastních prostředků a bez známé externí investice. Mezi zákazníky patří například Disney, Walmart či Fidelity. Současní zákazníci mohou do budoucna počítat s podporou IBM.

Diskuze (1) Další článek: Chytrá aplikace ovládne tiskárny prostřednictvím mobilu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,




Aktuální číslo časopisu Computer

Jak používat VR k práci

Megatest 18 levných monitorů

Test lokátorů s Bluetooth

Průvodce nákupem RAM