IBM umožní operátorům sledovat mobilní sítě, zařízení a datové přenosy

IBM umožní operátorům sledovat mobilní sítě, zařízení a datové přenosy

Connect.cz ze Singapuru: Společnost IBM ohlásila další ze série letošních akvizic, pomocí kterých postupně naplňuje svojí strategii dodavatele IT služeb postavených na velkých datech a jejich analýze. Nejnovější posilou je zhruba 5 let fungující dublinská firma The Now Factory, jíž Big Blue získala za nespecifikovanou částku. Akvizice IBM pomůže hrát větší roli u mobilních operátorů.

Softwarové technologie irské společnosti totiž umožňuje v reálném čase sledovat, jaká data uživatelé generují na svých chytrých mobilních zařízeních a jaká data míří do a z mobilní sítě. Na základě toho například operátoři mohou vidět, jaké aplikace a cloudové služby nejčastěji jejich zákazníci využívají, kdy a kde spotřebují nejvíce dat, jak často se přepínají na Wi-Fi či třeba jak často vytěžují mobilní síť. Podle těchto informací je tak možné nejenom v reálném čase například cílit obchodní nabídky, ale také připravovat nové tarify a v neposlední řadě dimenzovat datové sítě tak, aby vytížené lokality mohly být posíleny a podobně.

Tato analytika zákazníků a sítí zapadne do nabídky nástrojů a služeb, které IBM nazývá MobileFirst. Ty firmám umožňují budovat mobilní služby pro zaměstnance (třeba interní App Store, zabezpečení, BYOD a podobně) a zároveň spravovat mobilní sítě. Ze strany IBM jde o relativně mladou iniciativu, kterou postupně i skrze akvizice rozšiřuje.

Miliardy dolarů z velkých dat

The Now Factory se ale zároveň stane součástí softwarové divize a dojde na užší začlenění k dalším nástrojům pro analytiku a big data, třeba systémům PureData či na Hadoopu postaveném InfoSphere BigInsights.

IBM v oblasti velkých dat a jejich zpracování výrazně investuje a během posledního roku koupila několik firem, zejména Tealeaf, Star Analytics, StoredIQ a DemandTec. Big Blue totiž počítá s tím, že tento byznys firmě do roku 2015 přinese tržby až 20 miliard dolarů.

Velkým pohonem růstu mají být mobilní operátoři, kteří aktivně budují datové sítě nové generace, zaměřují se na datové přenosy a potřebují své sítě dimenzovat a vymýšlet nové obchodní modely. Do této oblasti tak kromě IBM investují také hráči jako Cisco či Oracle.

The Now Factory v současné době používá 40 velkých operátorů po celém světě, mezi nimi i Telefónica a T-Mobile.

IBM v těchto dnech koupilo také mladou firmu Xtify, jež do mobilních aktivit kupujícího rovněž zapadá. Zároveň se napojuje i na strategii, kterou IBM nazývá Smarter Commerce. Xtify umožňuje na základě dat z firemních CRM a dalších byznysových systémů posílat takzvané „push“ notifikace do mobilních zařízení. Firmy tak díky tomu mohou posílat například oznámení zákazníkům či prostě obchodní a reklamní sdělení. IBM chce tyto služby doručovat skrze rovněž koupenou cloudovou infrastrukturu SoftLayer. Firma už do Smarter Commerce akvizic od roku 2010 investovala 3,5 miliardy dolarů. Xtify funguje od roku 2009 a během svého působení získalo investice 3,4 milionu dolarů.

IBM se v současné době potýká s poklesem prodejů hardwaru a služeb, což se v posledním kvartálu projevilo propadem tržeb o 17 procent. Akcie společnosti za poslední rok ztratily 12 procent.

Cestu autora na konferenci InterConnect 2013 hradila společnost IBM.

Diskuze (6) Další článek: Cloudové služby na platformě VMware nebo Microsoft

Témata článku: Byznys, IBM, Síť, Reklamní sdělení, Velký operátor, Push, Mobilní data, Notifikace, Velká série, Přenos, Mobilní operátor, Pohon, Analytics, Mobilní síť, Zář, Big, Poslední rok, Operátor, M/s, Opera


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 104

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72