Jak se platí bitcoinem v Česku

Už asi víte, jak bitcoiny vydolovat nebo koupit. Ale jak se jich zbavit? Jde to už i jinak než směnou za peníze. V Česku bitcoiny přijímají první firmy. Zákony na to ale nejsou ještě připraveny.

Bitcoin se velmi pozvolna rozšiřuje z internetového světa do toho reálného. Alternativní internetovou měnu lze uplatnit už nejen na internetu, ale také v prvních kamenných obchodech. A to i u nás.

Kde lze rozfofrovat bitcoiny

Zatím to není nijak slavné. Míst, kde bitcoiny můžete utratit je v Česku zatím jen pár desítek, nejvíce v Praze. V rámci Evropy je to něco přes tisícovku firem. Jak se síť rozrůstá, můžete sledovat prostřednictvím webu Coinmap.org. Bohužel zatím neexistuje podobně přehledná služba, která by u nás mapovala provozovatele webů, e-shopů a internetových služeb, kde lze platit bitcoinem. Z této kategorie je zatím nejznámější Damejidlo.cz, kde si můžete s bitcoiny předplatit kredit pro útratu za dovážku jídla.

64199911 
Místa, kde lze platit bitcoinem. V Česku jich je zatím jen 43

Velké firmy se do bitcoinu nehrnou a ani jen tak nebudou. Není totiž ještě zcela jasná legislativa ohledně kryptoměn a nejsou jednotné názory na to, jak platby v bitcoinech prohnat účetnictvím. Je to ale příležitost pro živnostníky a malé firmy, které mnoho neriskují a příjem bitcoinu pro ně může být finančně nenáročný marketing.

Byt za bitcoiny

Nejvíce bitcoinů u nás můžete aktuálně utratit u developerské firmy MS Development, s.r.o., která v Lysé nad Labem nabízí k prodeji byty v nově postaveném domě. Ke koupi bytu v hodnotě tří milionů korun byste potřebovali při dnešním kurzu přibližně 190 bitcoinů.

A tak v mapě nalézáme grafiky, maséry, trafiku, kadeřníka, menší různorodé prodejny či restaurace apod. Ve výčtu asi nejzajímavěji zapůsobí Subway, nadnárodní řetězec rychlého občerstvení. Ovšem i zde se jedná o malou firmu, protože Subway neprovozuje přímo své restaurace a funguje prostřednictvím drobných franšízových poboček. A když jednu takovou provozuje nadšenec do kryptoměn, pustil se do pokusu.

Platba bitcoinem, to znamená mobilem

Z brněnské redakce to do pobočky Subwaye na Rohlence nemáme tak daleko, proto jsem se tam vydal podívat, jak vypadá placení bitcoinem v praxi. Je to poměrně triviální. Na pokladně vám naúčtovanou částku převedou dle aktuálního kurzu na bitcoin a vy stanovenou částku pošlete ze svého mobilu načtením QR kódu. Samozřejmě k tomu potřebujete chytrý mobil, v něm nainstalovanou bitcoinovou peněženku a internetové připojení. Nemáte-li datový tarif, je v provozovně k dispozici Wi-Fi.

Postup není tak zaběhlý a trvá to trochu déle než běžnými penězi, ještě to zdaleka není rutina. Provozovatel Oldřich Peprla mi prozradil, že po měsíci od spuštění zaevidovali 17 plateb prostřednictvím bitcoinu. Vzhledem k provozu restaurace je to samozřejmě zcela zanedbatelné, ale i tak to Oldřicha Peprlu docela překvapilo, očekával zprvu ještě menší zájem. Jenže informace o zavedení plateb bitcoiny se rozšířila komunitou, a kdo jede kolem, tak se zastaví třeba jen proto, aby si platbu bitcoiny vyzkoušel.

Subway 01.JPGSubway 03.JPGSubway 04.JPG 
O příjmu bitcoinu informuje malá informační tabulka (kurz se přepočítává podle plovoucího průměru za posledních 24 hodin dle služby Bitcoinaverage.com ) • vyberete si bagetu a u pokladny tasíte chytrý mobil • provozovatel Oldřich Peprla plánuje brzké zprovoznění bitcoinových plateb i v další pobočce v brněnské Olympii

Po zaplacení dostanete běžnou účtenku z pokladny vyčíslenou v korunách. Oldřich Peprla si počíná opatrně a neriskuje obcházení zdanění. Platby eviduje a zisky z nich daní, jakoby proběhly běžně v korunách. V pokladně mu pak pochopitelně vznikne manko, které však později nárazově dorovná při směně bitcoinů na koruny.

Přesto je Oldřich Peprla lehce v nejistotě. Co když od příjmu bitcoinu do okamžiku směny vroste jeho hodnota? Je to zisk navíc, který přitom vzešel z převodu měn a byrokraticky důsledný finanční úředník by mohl namítnout, že k takovému zisku potřebuje firma licenci pro směnárenskou činnost.

Finanční úřady ve střehu

Řešení, jak bitcoiny legislativně uchopit, je teprve v zárodku. Pro jeden z nedávno uvedených článků na téma bitcoin, který byl uveřejněn v Hospodářských novinách, se vyjádřil ministr financí Andrej Babiš v tom smyslu, že zatím není nutné bitcoin řešit. Situace se bude sledovat, a když se bitcoin začne rozšiřovat, poohlédne se, jak se s tím vypořádali v zahraničí. O krok napřed je Německo, kde už vzešlo oficiální prohlášení, že bitcoiny jsou brány jako alternativní měna a příjmy z nich se musí danit.

Přímo ve vládě ještě nejsou bitcoiny zdaleka tak žhavým tématem, ale na samotných finančních úřadech už se o ně pomalu začínají zajímat. Pochopitelně především z hlediska možného odvádění peněz mimo daňový systém.

V oblasti směny bitcoinů za zboží je situace docela jasná. Ačkoli je bitcoin globální záležitost, charakterem odpovídá lokálním měnovým systémům, na které český zákon myslí. Stačí si vést účetnictví v korunovém ekvivalentu.

Spornější už to je z příjmů, které přinese změna kurzu a obzvlášť těžba bitcoinů. Ty se prostě „objeví“. Je to trochu podobné, jako když vám na stromě dozrají jablka – když je prodáte, odečtete si náklady na jejich vypěstování a zisk zdaníte. Zdanění příjmů ze zemědělské výroby je v zákoně popsáno včetně toho, co lze či nelze započítat do nákladů. Ovšem jen v teoretické rovině lze toto aplikovat na bitcoiny. A hlavně, samotnými bitcoiny můžete už leckde zaplatit, tedy jako by vám místo jablek na jabloni dozrávaly přímo peníze. 

Problém to není jednoduchý a přístup zemí po celém světě se liší. Někde se podobně jako v Německu bitcoin prohlásí za legální alternativní měnu a hledá se způsob, jak jej kontrolovat, jinde je to jako v Rusku, že se bitcoin prohlásí za nelegální platidlo. Ve většině zemí včetně Česka se ale bitcoin a kryptoměny zatím nijak vehementně neřeší a vyčkává se, zda se z této zatím okrajové záležitosti stane něco více, nebo zda se na kryptoměny postupně zapomene. 

Mohlo by vás zajímat:

 

Autor vlastní menší obnos v různých kryptoměnách pro účely testování. Aktivně s kryptoměnami neobchoduje, ani je netěží.

Diskuze (28) Další článek: Soutěžte s Computerem o grafickou kartu, Wi-Fi router a brašnu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,