Jak vydělat na WhatsApp, Viberu a dalších? Přes chatovací roboty

Jak vydělat na WhatsApp, Viberu a dalších? Přes chatovací roboty

Zejména mladí lidé po celém světě tráví stále více času v rámci populárních mobilních chatovacích aplikací, jakými jsou WhatsApp, Viber a další. Všemožné studie se sice často liší, mnoho z nich ale říká, že právě tyto služby jsou na mobilních strojích oblíbenější a využívanější než tradiční sociální sítě. To je ostatně důvod, proč Facebook za WhatsApp zaplatit 19 miliard dolarů.

Čísla vybraných aplikací mluví jasně. WhatsApp už má půl miliardy uživatelů, čínský WeChat 400 milionů, stejně jako japonský Line. Pak jsou ve hře ještě další služby jako Kik Messenger, Viber, BBM a mnoho dalších, zejména z Asie. Všichni jsou v silné růstové fázi, posilují serverovou infrastrukturu a nabírají uživatele. To stojí hodně peněz a prozatím není úplně jasné, jak vlastně všechny tyto služby budou vydělávat.

Čína má jasno, tam už jsou chatovací mobilní aplikace takovým „internetem v internetu“ – jde přes ně nakupovat, platit, objednávat taxi a mnoho dalšího. Zbytek světa ale tak daleko není a hledá nové cesty. Jednou poměrně nadějnou se jeví boti – naprogramovaní roboti, kteří si dokážou s živými lidmi psát.

Bote, jaké nabízíte služby?

Na pokročilé experimenty upozornil v souvislosti s aplikací Kik Messenger deník The Wall Street Journal. Kik umožňuje firmám a dalším institucím zprovoznění vlastního bota, kterému pak uživatelé Kiku mohou psát. Pokud jste třeba banka, můžete si rozjet bota, který lidem bude odpovídat na otázky ohledně nabízených produktů, bankovních poplatků, půjček a tak dále.

 

Máte dotaz na vaší banku? Třeba ho jednou napíšete na WhatsAppu a její bot vám okamžitě odpoví.

 

Jde v podstatě o podobný koncept, který se využívá v rámci sítě IRC. V případě mobilních aplikací pro zasílání zpráv by vše ale mohlo začít generovat slušné peníze.

Této vznikající oblasti se začalo říkat chatvertising (spojení slov chat a adevertising, tedy reklama) a Kik už se chlubí prvními čísly – „Kik bot“ údajně denně dostane 1,8 milionu zpráv a boty na této síti využívají čtyři z deseti teenagerů.

Kik a další se proto snaží na tomto principu budovat další produkty. Nástroj BBM od BlackBerry například nedávno spustil službu BBM Channels. Tam uživatelé mohou sledovat jednotlivé firmy a značky a komunikovat s nimi. Stále více populární jsou také „nálepky“ a smajlíci. Firma si jednoduše zaplatí, aby na dané síti bylo možné používat grafiku s jejich motivy. Směřování podobných výtvorů v budoucnu si lze poměrně jednoduše představit.

Využití strojů-programů pro reklamní účely a účely zákaznické péče by se teoreticky v budoucnu mohlo rozjet. IBM v květnu koupila mladou společnost Cognea, pomocí které je možné vytvářet takové specifické asistentky Siri. Tedy v podstatě umělou inteligenci, která dokáže komunikovat se zákazníky, radit jim, pomáhat a vysvětlovat.

Diskuze (1) Další článek: Londýnská policie zobrazuje reklamu na pirátských webech

Témata článku: Byznys, WhatsApp, Sociální sítě, Chat, Viber, Nabízený stroj, Mobilní stroj, WeChat, Whats, Robot, Jak, Zbytek světa, BBM, Kik, Chatovací robot, Půjčka, Reklamní účel, Teenager, Zasílání zpráv, Slušné číslo


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5