Jihoafrický Naspers kupuje vlastníka Mall.cz

Jihoafrický mediální gigant Naspers kupuje většinový podíl v nizozemské společnosti Netretail Holding, které patří i český internetový obchod Mall.cz. Transakce oceňuje celý holding na 220 až 230 milionů eur (až 5,7 miliardy korun), napsal server Motejlek.com.

Naspers kupuje přibližně 75 až 80 procent nizozemské firmy. Uzavření smlouvy potvrdila i mluvčí Mall.cz Michala Gregorová. „Můžeme potvrdit skutečnost, že se společností Naspers byly dnes podepsány transakční dokumenty,“ uvedla pro E15.cz. Další podrobnosti ale neuvedla s tím, že celou transakci bude ještě prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Klepněte pro větší obrázek
Mall je druhým největším českým e-shopem za Alzou

Podle Motejlka se cena za Netretail bude pohybovat okolo výše zmíněné hodnoty firmy, bude ale ještě upravena s ohledem na dluhy holdingu a peníze na účtech.
Netretail Holding ve fiskálním roce končícím 31. března utržil 160 milionů eur (čtyři miliardy korun), což pro něj znamená rekord. Firma se také po dvou letech vrátila k zisku, který činil necelý milion eur.

Kromě České republiky působí internetový obchod Mall i na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Loni Netretail navíc koupil menšinový podíl ve slovinském internetovém obchodu Mimovrste.si.

Největším akcionářem nizozemské skupiny je zatím investiční fond Intel Capital, patřící stejnojmennému výrobci počítačových čipů. Za ním následuje zakladatel firmy Ondřej Fryc. Přibližně 15 procent drží polská společnost MCI. Menší podíl vlastní i další ze zakladatelů Petr Burcal, Eduard Míka a Ondřej Tomek. Jak píše Motejlek.com, Intel Capital, MCI a Ondřej Tomek se zbavují celých svých podílů. Fryc, Burcal a Míka si část svých podílů ponechají.

O změně vlastnické struktury v Netretail Holding se hovořilo už loni v prosinci. Týdeník Euro uvedl, že Intel Capital se chce svého podílu zbavit. Fryc tehdy informace o vlastnických změnách označil za mírně nesmyslné. Dodal, že ještě nenastala vhodná doba pro „exit“ akcionářů.

Naspers vlastní i 97 procent skupiny Allegro, která v Česku provozuje dražební portál Aukro.cz.

Více na E15.cz.

Diskuze (1) Další článek: Intel: do konce roku se vyrobí 20 až 30 milionů ultrabooků

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,