K čemu je vlastně Microsoftu prodělečný vyhledávač Bing [komentář]

Webový vyhledávač Bing od Microsoftu oslavil páté narozeniny. Během té doby se mu podařilo „spálit“ stovky milionů dolarů a odborná veřejnost si z něj často utahuje. Šéf Microsoftu Satya Nadella přesto minulý týden na konferenci Re/Code odmítl dřívější spekulace, že by chtěl projekt zrušit. Pro Redmond má totiž Bing strategický význam.

Díky vyhledávání a Bingu se Microsoft dokáže učit na datech, které tímto vyhledávačem protečou. Jde o princip sbírání informací, jejich analýzy a samozřejmě strojového učení. Na tomto základě lze pak zásadně vylepšovat další produkty firmy. Bing tedy není pouze vyhledávač, ale nástroj.

Příkladem potenciálu je chystaná nová verze Skypu. Ta bude umět prakticky v reálném čase překládat mluvené slovo, čehož by bez takzvaného machine learningu a dat nebylo možné docílit. Bing hraje zásadní roli také v případě digitální asistentky Cortana, která konkuruje Siri od Applu či Google Now a která bude součástí Windows Phone 8.1 a v budoucnu velice pravděpodobně také dalších produktů Microsoftu.

Kultura dat

Bing pomáhá i tam, kde Microsoft generuje velké peníze už nyní. Je součástí rychle rostoucího cloudu Windows Azure a využívá se také u nového SQL Serveru 2014.

Celé to zapadá do něčeho, čemu Nadella říká „kultura dat“ (data culture). Microsoft chce sbírat rychle rostoucí množství informací (tam spadá i internet věcí a tak dále) a zpřístupnit je běžným lidem, ne jenom těm, kteří rozumí databázovým příkazům a tak dále.

 

Bing není pouze webový vyhledávač, je to především platforma a nástroj.

 

„Věříme, že se správnými nástroji mohou tyto dotazy přijít od kohokoliv, odkudkoliv a kdykoliv,“ říká Nadella. „V podstatě jde o to, že příkazy databázi by měly jít zadávat běžným a intuitivním jazykem,“ doplnil nedávno pro Connect.cz šéf serverové divize v českém Microsoftu Dalibor Kačmář.

Takže, když nyní pracujete se svým balíkem Office a dalšími spotřebitelskými produkty Microsoftu, dost často používáte Bing, aniž by to na první pohled bylo jasné.

A navíc, Bing si nevede úplně špatně ani jako vyhledávač. Výnosy jsou sice všelijaké, podíl na severoamerickém trhu nemá špatný. Aktuálně je to více než 18 procent (Google má přes 67) a dalších procent získává díky Yahoo, které Bing pro vyhledávání používá. Potenciál dalšího růstu je možný – Apple bude v nové verzi Mac OS X používat tento produkt jako výchozí.

Diskuze (15) Další článek: OS X 10.10 Yosemite: s elegancí mobilního iOS

Témata článku: Microsoft, Satya Nadella, Komentář, Bing, Webový vyhledávač, Mluvené slovo, Siri od Applu, Výchozí vyhledávač, Správný nástroj, Zásadní role, Vyhledávač Bing, Špatná věc, Cortana, Foot, VLA, BIN, Dalibor, Běžná součást, Vyhledávač, Rostoucí množství, Výchozí vyhledáváníJsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft