Kanada láká startupy z celého světa, usnadní jim zisk víz

Kanada chce přitáhnout zahraniční inovátorské podnikatele, aby se usadili právě v zemi javorového listu. Zájemcům nabídne víza s výhledem na snadný zisk občanství.

Tamní ministerstvo pro občanství a imigraci (CIC) začne přijímat žádosti o tzv. „Start –Up Visa Program“ od 1. dubna. Úspěšným žadatelům v úvodu zajistí trvalý pobyt v Kanadě, který se později může změnit v občanství. Cíl nové legislativy je jednoduchý - spojit kanadské peníze a chytré zahraniční mozky.

Kanada se netají tím, že má zájem o byznysmeny s cizími pasy, kteří dokážou vybudovat dynamické firmy zaměřené na inovace, uspěšné i v globálním měřítku. Kanadská vláda vyhradila pro tento druh víz 2750 míst ročně. Mohou o ně žádat podnikatelé a také jejich rodinní příslušníci. Program je prozatím plánován na pět let s tím, že pokud se ujme a uspěje, bude pokračovat i nadále.

Být konkurenceschopní

Vízový program má také propojit schopné imigranty s kanadskými organizacemi privátního sektoru, které mají zkušenosti z práce se začínajícími firmami. Přihlášené kandidáty a jejich možnosti uspět bude posuzovat sdružení Canada´s Venture Capital and Private Equity Association (CVCA) a také organizace Canadian National Angel Capital Organization (NACO). Dalším partnerem by se měla stát Canadian Association of Business Incubation (CABI). Poslední slovo však zůstane kanadskému imigračnímu úřadu.

Uchazeč o vízum musí před podáním žádosti získat příslib 200 tisíc kanadských dolarů od vládou schválené firmy (přičemž společnosti spravující majetek v hodnotě více než 40 milionů CAD schválení nepotřebují), případně 75 tisíc kanadských dolarů od některého schváleného investora.

Mezi další podmínky patří středně pokročilá znalost angličtiny anebo francouzštiny a alespoň jeden dokončený rok vyššího studia.

„Nábor dynamických podnikatelů z celého světa pomůže Kanadě zůstat kompetitivní v rámci globální ekonomiky,“ uvedl v souvislosti s představováním nového vízového programu ministr Jason Kenney stojící v čele CIC. Kanada se stane první zemí na světě, která program tohoto druhu odstartuje.

O prosazení podobné vízové politiky nyní usiluje i americký prezident Barack Obama. Na špičkových univerzitách v USA studuje řada nadaných cizinců, vědců, kteří by se chtěli po ukončení magisterských a doktorandských studií ve Spojených státech usadit a založit tam firmu.

Váš názor Další článek: Ze světa: obří test 33 procesorových chladičů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,