Kontaktní čočky jako displej? Už brzy to může být realita

Vědci z australského institutu FII (Future Industries Institute) vyvinuli polymerový film, který dokáže proměnit kontaktní čočky na zobrazovací displej. Vytvořili tak s velkou pravděpodobností jednu ze základních technologií zobrazování příští generace spotřební elektroniky. Informaci zveřejnili na webu univerzity, pod kterou FII spadá. Výzkumnou práci publikoval vědecký žurnál Applied Materials & Interfaces.

267153765 
Vodivý polymer na kontaktní čočce (zdroj: UNIS)

Polymerový film se na kontaktních čočkách chová jako vodič elektrického proudu. Mohou se z něj sestrojit miniaturní elektronické obvody, které nepředstavují pro zdraví uživatele žádné riziko.

„Hovoříme o jakýchkoli obvodech – od jednoduchých senzorů, měřících množství glukózy v krvi, až po skutečné elektronické displeje. Místo používání brýlí fungujících jako počítač se mohou informace zobrazovat přímo na kontaktních čočkách“, řekl účastník výzkumu, profesor Drew Evans.

Výzkumníci z FII vyvíjejí polymerní filmy již desítky let, přičemž mezi jejich úspěchy patří například první celoplastové zpětné zrcátko pro motorová vozidla nebo elektrochromická a inteligentní okna. Další průlom se jim podařil teď, když dokázali vytvořit nanorozmerný, vodivý a biokompatibilní polymerní film přímo na kontaktních čočkách.

Při vývoji nové technologie spolupracují s předním světovým výrobcem kontaktních čoček z Anglie, přičemž předpokládají, že právě nový objev posune jejich výrobu na vyšší úroveň. V současnosti se společně snaží o vývoj komerčního produktu.

Samozřejmě je ale nutné dořešit související technologie, tedy konektivitu a napájení. V tomto směru už je ale poměrně daleko Google. 

Diskuze (35) Další článek: Chcete budoucnost? Postavte si ji sami. Hackeři vyrobili chytré zrcadlo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,