Lenovu se nedaří. Firma spadla do ztráty a přišla o post největšího prodejce počítačů

Čínské Lenovo ukázalo prezentovalo finanční výsledky za poslední fiskální čtvrtletí a nic moc k chlubení to nebylo. Hospodaření firmy se po téměř dvou ziskových letech propadlo do ztráty, odbyt počítačů klesl o šest procent a firma přišla o post světové jedničky v prodejích počítačů. Tou je nyní HP.

Hlavním problémem firmy je, že pokles prodejů počítačů je dvojnásobný oproti poklesu celého trhu. Ten ve stejném období spadl cca o tři procenta. Jedinou rostoucí divizí firmy z hlediska tržeb byla ta mobilní. Růst o dvě procenta na 1,75 miliardy dolarů je vzhledem k silné konkurenci slušný výsledek, ale mobilní divize zaujímá jen 17 % z celkových tržeb Lenova. Na celkový výsledek tedy neměla až tak znatelný vliv.

Celkové tržby za poslední čtvrtletí činily 10 miliard dolarů. Ačkoli analytici očekávali, že by firma měla z těchto peněz generovat zisk přes pět milionů dolarů, realita nakonec skončila v mínusu, a to 72 milionů dolarů. Vedení to odůvodnilo vyššími náklady a tlakem na snižování marží.

Cena akcií firmy po tomto oznámení klesla o více než pět procent. Není však ještě čas dělat ukvapené závěry. Letní měsíce jsou pro počítačové firmy obecně nejslabší. Lenovu se přitom v posledních dvou letech docela dařilo a má šanci aktuální výsledek v dalším fiskálním čtvrtletí opět zvrátit do pozitivnějšího světla.

Témata článku: Byznys, Lenovo, Finanční výsledky, Dolar, Akcie, Vysoké náklady, Počítač, Prodej počítačů, Post, Tržby, Největší prodejce, Čtvrtletí, Prodejce počítačů, Hlavní problém, Silná konkurence, Fiskální čtvrtletí, Stejné období, Celková tržba, Mobilní divize, Prodejce, Poslední rok, Slušný výsledek, Celkový výsledek, Světová jednička, Počítačová firma

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • van01 23. 8. 2017 0:54:40
    Před rokem jsem si koupil Chromebook Acer 11" za 3 000 Kč. Celkem svižný...
  • hamik 22. 8. 2017 9:51:42
    Nevim jak ThinkPady, do rukou se mi dostavaji vetsinou 5 a vice let stare...
  • Jiří Pecka 21. 8. 2017 22:04:29
    V low-end třídě lákal cenou a parametry, v high-end dobrou pověstí...
Určitě si přečtěte

Takto vypadá výroční ThinkPad: Lenovo se inspirovalo ThinkPady z dob IBM

Takto vypadá výroční ThinkPad: Lenovo se inspirovalo ThinkPady z dob IBM

** Výroční model ThinkPadu by měl být ztělesněním konceptu Retro ThinkPadu ** Přinese moderní technologie, ale design dá vzpomenout na éru IBM ** Unikla první fotka, oficiální představení by mělo přijít do konce roku

Včera | Janů Stanislav | 27