Méně vrtání v zemi. EU má nový plán pro budování rychlého internetu

Méně vrtání v zemi. EU má nový plán pro budování rychlého internetu

Z původně plánovaných 9 miliard eur na budování digitálních agendy v rámci zemí Evropské unie je sice nakonec pouhá miliarda, eurokomisařka Neelie Kroes už má ale další plán, jak Evropanům přinést rychlejší internet. Její kancelář včera předložila návrh nařízení, které nařizuje to, aby se se zaváděním přípojek a optických linek počítalo při stavbách či renovací budov a při výkopových pracích.

Evropská komise spočítala, že až 80 procent nákladů na budování vysokorychlostních internetových spojů padne na nutné doprovodné práce, zejména pak hloubení koridorů v zemi a podobně. Návrh, který tým kolem Neelie Kroes předkládá, by údajně měl tyto náklady snížit až o 30 procent a mohl by firmám ušetřit mezi 40 až 60 miliardami eur.

Součástí regulačního opatření je několik kroků, které mají tuto situaci zlepšit. Komise například chce, aby do již vybudované infrastruktury byl za „férových a rozumných podmínek otevřen přístup“. Do infrastruktury se počítají různá potrubí, vstupní šachty, sloupy, stožáry, antény a další podzemní prostory a podpůrné konstrukce.

Společně v jedné trubce

Poskytovatelé internetu by tak jinými slovy mohli získat přístup například do prostor, kudy jiná společnost vede dálkové potrubí, a tam položit vlastní optická vlákna. Při budování nové infrastruktury by zase mělo být automaticky počítáno s okamžitou instalací internetových spojů, aby se ušetřily náklady a čas.

Klepněte pro větší obrázek
Přístup k infrastruktuře pro operátory a poskytovatele internetu. Eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes.

Komise tak chce zlepšit spolupráci při podobných stavebních pracích tak, aby jakýkoliv poskytovatel internetu či operátor mohl vstoupit do jednání s budovateli infrastruktury. Při stavbě či renovaci budov by zase mělo být dbáno na to, zda jsou připraveny na vysokorychlostní internet. Pro mnoho zejména mladých lidí je nicméně toto jedna ze základních podmínek, když si pořizují bydlení (podobné je to i u firem a komerčních prostor) a podobné aktivity jsou řízeny poptávkou trhu.

Kroes nicméně argumentuje tím, že v současné době neexistuje žádné „tržiště“ pro fyzickou infrastrukturu a že je v této oblasti malá transparentnost. To, že výkopové práce budování internetu prodražují, je každopádně fakt. Na tuto skutečnost už delší dobu upozorňuje například česká ICT Unie, která zábor půdy uvádí jako jeden z největších problémů.

„Každý si zaslouží rychlejší broadband,“ píše Neelie Kroes ve svém prohlášení. „Chci spálit byrokracii, která nám nedovoluje se k tomuto dostat. Evropská komise chce zajistit rychlejší a levnější internet.“ Při budování nových pravidel se chce Evropská komise inspirovat úspěšnými projekty z Německa, Španělska, Francie, Itálie, Litvy, Nizozemska, Polska, Portugalska, Slovinska, Švédska a Velké Británie.

Bez peněz a jinou cestou

Aktivní eurokomisařka původně počítala s tím, že do budování broadbandu napumpuje kolem 7 miliard eur, díky čemuž budou mít do roku 2020 všichni občané EU přístup k internetu o rychlosti alespoň 30 Mb/s a polovina z nich pak dokonce ke 100Mb linkám. Návrh rozpočtu ale neprošel a digitální agenda se tak musí spokojit pouze s miliardou a nefinanční podporou podobnou této aktuální.

Kroes už ostatně při zkrácení rozpočtu tvrdila, že za rychlý internet bude jinými cestami bojovat dále. Na broadbandu totiž stojí její další plány spojené například s budováním eGovermentu, jednotného evropského trhu a výkonnější ekonomikou s přidanou hodnotou. Předkládaný návrh není jedinou novou aktivitou EK – financován je například výzkum 5G sítí.

S rychlým internetem v rámci Digitálního Česka 2.0 počítá také tuzemská vláda. Prozatím však není jasné, jak se ke schválené strategii postaví. Na internet totiž měl jít několikamiliardový výtěžek z aukce mobilních kmitočtů, ta byla ale zrušena.

Diskuze (43) Další článek: Herní byznys v Česku roste. Oblíbené jsou hry z druhé ruky

Témata článku: Právo, Internet, Evropská unie, Evropská komise, Miliarda eur, Nový plán, Nizozemsko, Podobné opatření, Podobná cesta, Regulační opatření, Plán, Chci, Podzemní prostor, Svobodný přístup, Výtěžek, Rychlý internet, Vrtání, Slovinsko, Rychlý přístup, Vrt, Stožár, Nový, Komerční prostor, Budování


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1