Méně vrtání v zemi. EU má nový plán pro budování rychlého internetu

Méně vrtání v zemi. EU má nový plán pro budování rychlého internetu

Z původně plánovaných 9 miliard eur na budování digitálních agendy v rámci zemí Evropské unie je sice nakonec pouhá miliarda, eurokomisařka Neelie Kroes už má ale další plán, jak Evropanům přinést rychlejší internet. Její kancelář včera předložila návrh nařízení, které nařizuje to, aby se se zaváděním přípojek a optických linek počítalo při stavbách či renovací budov a při výkopových pracích.

Evropská komise spočítala, že až 80 procent nákladů na budování vysokorychlostních internetových spojů padne na nutné doprovodné práce, zejména pak hloubení koridorů v zemi a podobně. Návrh, který tým kolem Neelie Kroes předkládá, by údajně měl tyto náklady snížit až o 30 procent a mohl by firmám ušetřit mezi 40 až 60 miliardami eur.

Součástí regulačního opatření je několik kroků, které mají tuto situaci zlepšit. Komise například chce, aby do již vybudované infrastruktury byl za „férových a rozumných podmínek otevřen přístup“. Do infrastruktury se počítají různá potrubí, vstupní šachty, sloupy, stožáry, antény a další podzemní prostory a podpůrné konstrukce.

Společně v jedné trubce

Poskytovatelé internetu by tak jinými slovy mohli získat přístup například do prostor, kudy jiná společnost vede dálkové potrubí, a tam položit vlastní optická vlákna. Při budování nové infrastruktury by zase mělo být automaticky počítáno s okamžitou instalací internetových spojů, aby se ušetřily náklady a čas.

Klepněte pro větší obrázek
Přístup k infrastruktuře pro operátory a poskytovatele internetu. Eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes.

Komise tak chce zlepšit spolupráci při podobných stavebních pracích tak, aby jakýkoliv poskytovatel internetu či operátor mohl vstoupit do jednání s budovateli infrastruktury. Při stavbě či renovaci budov by zase mělo být dbáno na to, zda jsou připraveny na vysokorychlostní internet. Pro mnoho zejména mladých lidí je nicméně toto jedna ze základních podmínek, když si pořizují bydlení (podobné je to i u firem a komerčních prostor) a podobné aktivity jsou řízeny poptávkou trhu.

Kroes nicméně argumentuje tím, že v současné době neexistuje žádné „tržiště“ pro fyzickou infrastrukturu a že je v této oblasti malá transparentnost. To, že výkopové práce budování internetu prodražují, je každopádně fakt. Na tuto skutečnost už delší dobu upozorňuje například česká ICT Unie, která zábor půdy uvádí jako jeden z největších problémů.

„Každý si zaslouží rychlejší broadband,“ píše Neelie Kroes ve svém prohlášení. „Chci spálit byrokracii, která nám nedovoluje se k tomuto dostat. Evropská komise chce zajistit rychlejší a levnější internet.“ Při budování nových pravidel se chce Evropská komise inspirovat úspěšnými projekty z Německa, Španělska, Francie, Itálie, Litvy, Nizozemska, Polska, Portugalska, Slovinska, Švédska a Velké Británie.

Bez peněz a jinou cestou

Aktivní eurokomisařka původně počítala s tím, že do budování broadbandu napumpuje kolem 7 miliard eur, díky čemuž budou mít do roku 2020 všichni občané EU přístup k internetu o rychlosti alespoň 30 Mb/s a polovina z nich pak dokonce ke 100Mb linkám. Návrh rozpočtu ale neprošel a digitální agenda se tak musí spokojit pouze s miliardou a nefinanční podporou podobnou této aktuální.

Kroes už ostatně při zkrácení rozpočtu tvrdila, že za rychlý internet bude jinými cestami bojovat dále. Na broadbandu totiž stojí její další plány spojené například s budováním eGovermentu, jednotného evropského trhu a výkonnější ekonomikou s přidanou hodnotou. Předkládaný návrh není jedinou novou aktivitou EK – financován je například výzkum 5G sítí.

S rychlým internetem v rámci Digitálního Česka 2.0 počítá také tuzemská vláda. Prozatím však není jasné, jak se ke schválené strategii postaví. Na internet totiž měl jít několikamiliardový výtěžek z aukce mobilních kmitočtů, ta byla ale zrušena.

Diskuze (43) Další článek: Herní byznys v Česku roste. Oblíbené jsou hry z druhé ruky

Témata článku: Právo, Internet, Evropská unie, Podobná cesta, Nový, Komerční prostor, Vrt, Podobné opatření, Nizozemsko, Nový plán, Rychlý přístup, Plán, Podzemní prostor, Miliarda eur, Chci, Svobodný přístup, Regulační opatření, Budování, Výtěžek, Stožár, Vrtání, Slovinsko, Evropská komise, Rychlý internet


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31